SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bonnier Business Polska z 60 mln zł wpływów i 3,9 mln zysku. Więcej z reklam internetowych niż ze sprzedaży „Pulsu Biznesu”

W ub.r. Bonnier Business Polska, wydawca m.in. „Pulsu Biznesu” i Bankier.pl, zanotował 59,6 mln zł wpływów ze sprzedaży i 3,93 mln zł zysku netto (wobec 7,23 mln zł rok wcześniej). Przychody ze sprzedaży „PB” wyniosły 10,1 mln zł, a z reklam - 37,3 mln zł. Firma od swojego właściciela pożyczyła 18 mln zł.

Przychody sprzedażowe Bonnier Business Polska zwiększyły się w skali roku z 57,64 do 59,59 mln zł, czyli o 3,4 proc. 10,11 mln zł pochodziło ze sprzedaży „Pulsu Biznesu”. Według danych ZKDP w maju br. średnia sprzedaż ogółem tego dziennika wynosiła 8 960 egz.

Z kolei ze sprzedaży powierzchni reklamowych firma miała 16,12 mln zł wpływów, a ze sprzedaży e-commerce - 21,16 mln zł. Pod tym drugim pojęciem kryją się przychody z produktowych reklam internetowych rozliczanych w modelach efektywnościowych i mieszanych, promujących głównie oferty z branży finansowej. Takie reklamy wydawca emituje w swoich serwisach Bankier.pl, PB.pl należą strony PRnews.pl, PIT.pl, VAT.pl, TwojaFirma.pl, 24.pl, MamBiznes.pl i eRanking.pl. Według badania Gemius/PBI w styczniu br. Bankier.pl zanotował 2,51 mln realnych użytkowników i 44,94 mln odsłon.

Wpływy ze sponsoringu i eventów przyniosły firmie 11,47 mln zł przychodów. W sprawozdaniu finansowym zarząd podał, że spółka zorganizowała w ub.r. ponad 100 konferencji, debat i gal.

Bonnier kupił eRanking.pl, wydał więcej na usługi obce i pensje

W październiku ub.r. Bonnier Business Polska kupił zorganizowaną część firmy eRanking.pl obejmującą system sprzedażowy i cali center, wyposażenie cali center, prawa do umów zawartych z pracownikami i kontrahentami (włączając najem powierzchni). Kwota transakcji to 1,5 mln zł.

- eRanking.pl jest naturalnym uzupełnieniem oferty Bankier.pl kierowanej do klientów poszukujących produktów finansowych. Wpisuje się w istniejący już ekosystem zbierania leadów finansowych poprzez reklamę komplementarnych produktów - uzasadnił zarząd Bonniera. Dodał, że dzięki to przejęcie umożliwi spółce rozszerzenie oferty z zakresu produktów i usług elektronicznych oraz efektywniejsze wykorzystanie baz danych klientów

W ub.r. eRanking.pl zanotował 506,7 tys. zł wpływów ze sprzedaży, wobec 668,6 tys. zł rok wcześniej.

Koszty operacyjne Bonnier Business Polska wyniosły w ub.r. 53,58 mln zł, wobec 50,86 mln zł rok wcześniej. Zdecydowanie najwięcej firma wydaje na usługi obce (te nakłady zwiększyły się z 28,69 do 30,6 mln zł) oraz wynagrodzenia (wzrost z 16,55 do 17,43 mln zł).

Stałe zatrudnienie w spółce wynosiło 213 etatów, podczas gdy w 2017 było ich 201. W ciągu roku z firmy odeszło 33 osób, jednocześnie zatrudniono 40 pracowników.

Zysk Bonnier Business Polska ze sprzedaży zmalał w skali roku z 6,78 do 6 mln zł. Mocno spadły przychody finansowe - z prawie 3 mln zł do 31,6 tys. W konsekwencji zysk brutto firmy zmniejszył się z 8,54 do 4,95 mln zł, a zysk netto - z 7,23 do 3,93 mln zł.

Zeszłoroczny zysk netto przeznaczono na pokrycie strat z wcześniejszych lat.

2 mln na inwestycje, 18 mln zł pożyczki od Bonnier Business Press AB

W ub.r. Bonnier Business Polska wydał 342,2 tys. zł na sprzęt komputerowy, 1,65 mln zł na oprogramowanie i inne aktywa niematerialne oraz 14 tys. zł na inne inwestycje. W br. firma planowała przeznaczyć ok. 500 tys. zł na potrzeby inwestycyjne, w tym 345 tys. zł na „wymianę szybko starzejącego się pod względem technologicznym i ekonomicznym sprzętu komputerowego oraz rozwój i rozbudowę portali internetowych”.

W maju ub.r. firma zawarła ze swoim właścicielem, duńskim koncernem Bonnier Business Press AB, umowę o możliwości zaciągnięcia od niego pożyczek w wysokości do 21 mln zł. Do końca ub.r. wykorzystała 18 mln zł z tego limitu. Pożyczka jest oprocentowana na 4,04 proc., a termin jej spłaty to 24 maja 2020 roku.

Jednocześnie w maju ub.r. wydawca spłacił całe swoje zobowiązanie z tytułu cashpool w ramach grupy kapitałowej Bonnier Business.

Na koniec ub.r. wartość zobowiązań i rezerw Bonnier Business Polska była o 2,83 mln zł wyższa od aktywów firmy. W związku z tym w maju Bonnier Business Press AB zadeklarował, że jest gotowy udzielić spółce wsparcia finansowego, gdyby miała problemy z kontynuowaniem działalności.

Dołącz do dyskusji: Bonnier Business Polska z 60 mln zł wpływów i 3,9 mln zysku. Więcej z reklam internetowych niż ze sprzedaży „Pulsu Biznesu”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DEriCk
Hiper Update 2018-07-22
Ekspert od wirtuaIu poIeca... JesIi ktos ma w przegladarce na komputerze stacjonarnym komunikat, przy wejsciu na witryne, czy na odtwarzaczu wideo html5 o wwyyIIaacczzeenniiuu bbIIookkoowwaanniiaa reklam, to zastosuj w przegladarce rozszerzenie Adguard (zastepuje kiepski AAddbbIIoocckk+ i uBlock, czy bbIIookkeerraa Opery opartego o listy i reguly uBlock (sprzedane biale listy).
Adguard oprocz bIokowania reklam ma tez filtr elementow szpiegujacych z najbardziej wszechstronna lista roznych licznikow i narzedzi analizy sieci, nie potrzeba Ghostery i podobnych. Przeciwdziala sledzeniu, czyli zbieraniu informacji gdzie wchodzimy w internecie.
Jesli ktos napotka problem z wykrywaniem w nowej wersji softu html5, czy witryny, to po przez formularz w opcjach zglosic na Github Adguarda.

Na urzadzeniach mobilnych koniecznie stosowac przegladarke Yandex Browser with Protect (zabezpieczenie przed przechwytem pakietow przy publicznym laczu wifi i skan sciaganych plikow na obecnosc wirusow przez modul Kaspersky lab, wbudowane podstawowe rozszerzenia typu notatnik), lub kiedy sie komus sypie wersje Yandex beta (wyszukac w sklepie Androida). Yandex ma opcje kompresji danych i video on/off (mobilnie oszczedzanie pakietow danych a zarazem firmowe proxy), lub Samsung Internet Browser - wespol z apk. Adguard (tez sklep), darmowo dziala tylko z tymi dwiema przegladarkami mobilnymi!

Przy darmowej wersji Adguard nigdy nie konsumowac tresci za pomoca dedykowanych aplikacji mobilnych komercyjnych portaIi, bo tam nie bedzie mozna zzaabbIIookkoowwaacc zbednych a irytujacych elementow.

W rozszerzeniu i apk. Adguard zalaczyc dodatkowo filtry Annoyances i najwazniejsze reguly AAnnttii-AAddbbIIoocckk KKiiIIeerr. Mozna opcjonalnie wlaczyc AAddbbIIoocckk polskie reguly i odznaczyc filtr uzytecznych reklam.

Jezeli kogos wkurzaja autopleje video, to rozszerzenie Disable HTML5 Autoplay. Obydwa dodatki (desktop: Win, MacOS, Linux) dostepne na Yandex (hit na PC, polecany w komentarzach na dobreprogramy), Chrome, Opere, Firefoxa i Safari.

Pilnujac aktualizacji i poprawnej, acz prostej konfiguracji gwarancja, ze tak na desktop, jak i mobilnie w duecie Yandex/S.I.B. - Adguard, nie zobaczycie zadnych rekIam, wyskakujacych okienek, pustych pol po rekIamach, komunikatow o wylaczenie rekIam i pochodnych RODO - sprawdz w Yandex czy masz zalaczona opcje Hide ads on this site i Block Content! Od tego momentu komfortowe surfowanie przyspieszy.
Dodatki i apki sa bardzo przyjazne dla laika, wiec dla kazdego szybko i latwo. Ja lipy nie polecam :)

Natomiast jeżeli chcecie zzaabbIIookkoowwaacc wszystkie statystyki, wybrane skrypty, podpiete moduly spolecznosciowe i ciasteczka szpiegujace witryn na amen, to rozszerzenie uMatrix, ale to dla tych (komputerowcy), ktorzy co najmniej maja wiedze z jakich elementow zbudowana jest witryna internetowa i co do czego sluzy.
Nie dajcie zarabiac animatorom pozorow, platnym botom, oszustom, bezprawnie kasujacym i bbllookkuujjaaccyymm komentarze, posty i wszystkim skrajnie komercyjnym ppoorrttaIIoomm. Wiele niezbednych informacji o wirtualu, porad, instrukcji tekstowych, jest na adresie u t n . pl / Interia - Mordoru (wpisz bez spacji).
Sekcja o mobilnych przegladarkach tam nieaktualna - rozbudowana, nowa wersja sekcji, ze wskazaniem dla laikow i zaawansowanych, operujcych na kilku przegladarkach wkrotce,.. przy wenie. ;-)
odpowiedź
User
Luka
Tej gazety właściwie nie ma. Nie wspomnę o tym, jakie i dlaczego materiały tam się często ukazują. Rynek wie wszystko. Na wyniki pracuje bankier.pl.
odpowiedź
User
Tomasz Daniel Wiktorowski
kiedy jakieś sensowne przejęcia w digitalu?

halo zarząd, pobudka!!!
odpowiedź