SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Brak zmian w emeryturach pomostowych to koszt 68 mld zł

Przygotowywana przez resort pracy reforma systemu emerytur pomostowych w najbardziej restrykcyjnym wariancie zakłada zmniejszenie liczby osób uprawnionych do takich świadczeń do ok. 300 tys. z 1.248 tys. obecnie, natomiast opcja zakładająca utrzymanie dotychczasowych uprawnień kosztowałaby budżet 68 mld zł w latach 2008-2033.

Poinformowała we wtorek minister pracy Anna Kalata.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) planuje przyjąć w środę ostateczną wersję projektu ustawy w tej sprawie - a także regulacji dotyczących wypłaty świadczeń z II filara i naliczania renty z nowego systemu.

"Przygotowaliśmy projekt ustawy o emeryturach pomostowych, jutro na kierownictwie przyjmiemy ostateczny kształt, ale ten ostateczny kształt będzie z wariantami, dlatego, że ten projekt dopiero przejdzie do konsultacji z partnerami społecznymi, do konsultacji międzyresortowych" - powiedziała Kalata w wywiadzie dla radia PiN.

"Może być tak, że nasze konsultacje będą bardzo trudne, dlatego że, by zrealizować oczekiwania społeczne i zaspokoić oczekiwania wszystkich grup, które zgodnie z rozporządzeniem z 1983 roku były uprawnione, w budżecie państwa na lata 2008-2033 musimy mieć 68 mld zł. [...] Biorąc pod uwagę konsultacje z Ministerstwem Finansów, myślę, ze to będzie trudne" - dodała.

Resort ma trzy warianty rozwiązań.

"Pesymistyczny wariant to jest ok. 300 tys., a optymistyczny - 1.248 tys., czyli wszyscy - na to potrzebujemy 68 mld zł. [...] Pośrodku jest wariant z uwzględnieniem nauczycieli" - powiedziała Kalata.

Przypomniała, że obecnie obowiązujące prawo zobowiązuje rząd do tego, aby wprowadzić od 1 stycznia 2008 roku nową regulację dotyczącą emerytur pomostowych.

Największe wydatki - ok. 5 mld zł - przewidywane są na okres około 2020 roku, w innych latach będzie to ok. 1,0-2,5 mld zł rocznie.

Ponadto resort przyjmie w środę także dwie inne regulacje - dotyczące wypłaty świadczeń z II filara emerytalnego i naliczania renty z nowego systemu.

"Te trzy regulacje chcemy skierować w pakiecie do konsultacji z partnerami społecznymi" - powiedziała minister.

Dodała, że we wtorek odbędzie się spotkanie w tej sprawie ze związkami zawodowymi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Brak zmian w emeryturach pomostowych to koszt 68 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl