SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Brand24 wprowadza możliwość monitorowania Twitcha. „To gigantyczny rynek”

Brand24, polska platforma do monitoringu internetu wprowadziła do swojej oferty możliwość zbierania danych z przeznaczonego dla graczy serwisu społecznościowego Twitch. - To gigantyczny rynek, a Twitch był wysoko a liście potrzeb naszych klientów, więc to naturalny krok - zaznacza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Sadowski, szef Brand24 i jednocześnie informuje, że nadal trwa wyjaśnianie kryzysu związanego z Facebookiem.

Michał Sadowski, prezes Brand24Article

Brand24 to założona w 2011 r. przez Michała Sadowskiego i Karola Wnukiewicza firma zajmująca się monitorowaniem mediów społecznościowych na potrzeby swoich klientów. Aby dostarczyć markom dane na temat ich obecności w social mediach, Brand24 zbiera dane z takich platform jak Facebook, Instagram czy Twitter, a także z internetowych forów.  

Od początku września br. wokół Brand24 wybuchł kryzys wizerunkowy, którego zaczynem był tekst w amerykańskiej wersji Business Insidera dotyczący firm wykorzystujących w kontrowersyjny sposób dane z mediów społecznościowych do oferowania swoim partnerom biznesowym konkretnych rozwiązań marketingowych.

W artykule pojawiła się marka Brand24 jako jedna z tych, które mają wykorzystywać API Instagrama do pobierania i udostępniania na zewnątrz danych dotyczących użytkowników. Polska firma została zestawiona m.in. w kontekście afery związanej z Cambridge Analytica, która swego czasu wywołała światowy kryzys wizerunkowy Facebooka.

W konsekwencji wspomnianej publikacji konta Brand24 na FB i Instagramie zostały zablokowane, podobnie stało się w wypadku prywatnego profilu Michała Sadowskiego. Facebook tłumaczył w komunikacie, że blokada obejmująca m.in. Brand24 ma związek z podejrzeniami o stosowanie niedozwolonej techniki scrapingu i została zastosowana prewencyjnie do czasu wyjaśnienia wątpliwości.

W konsekwencji problemów wizerunkowych związanych z Facebookiem Brand24 zanotował słabnącą dynamikę przyrostu klientów, a akcje spółki na giełdzie straciły na wartości.

Twitch w Brand24

Pomimo kryzysowej sytuacji związanej z Facebookiem Brand24 nadal rozwija swoje usługi. Na początku października br. platforma zaoferowała możliwość monitorowania serwisu Tik Tok, teraz zaś Michał Sadowski na koncie na Twitterze poinformował o wprowadzeniu do oferty zbieranie danych także z platformy Twitch.

Twitch to najpopularniejszy obecnie na świecie serwis zapewniający dostęp do streamingu z gier wideo. W II kwartale br. użytkownicy Twitcha oglądali streamingi z gier przez 2,72 mld godzin, co daje serwisowi udział w całym rynku na poziomie 72,2 proc.

Potencjał Twitcha Michał Sadowski potwierdza w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl wyjaśniając w ten sposób decyzję o udostępnieniu nowej usługi.

- Ponad 2 miliony transmisji live dziennie stanowiło doskonały motywator do włączenia tego typu medium do źródeł monitorowanych przez Brand24 – tłumaczy Michał Sadowski. - Ponadto, Twitch był wysoko na liście potrzeb naszych aktywnych klientów, a zatem krok wydał nam się naturalny.

Zdaniem naszego rozmówcy głównymi odbiorcami nowej usługi będą producenci gier, elektroniki i akcesoriów dla graczy. - To gigantyczny rynek, który już w tej chwili stanowi istotną część z naszego kilkutysięcznego portfolio klientów - zaznacza Sadowski. - Główne zastosowanie statystyk dotyczących Twitcha to dostęp do dodatkowych metryk pomocnych w ocenie efektów działań marketingowych twojej marki lub marek konkurencyjnych. To także narzędzie influencer marketingu - pozwalające wychwycić najbardziej wpływowe profile. Ponadto cały Twitch jest też skarbnicą wiedzy konsumenckiej i w połączeniu z YouTube zdaje się być najbogatszą skarbnicą wiedzy na temat produktów czy marek z segmentu gier (i nie tylko).

Rozmowy z Facebookiem, Tik Tok domyślnie aktywny

Odpowiadając na pytanie dotyczące kryzysu związanego z Facebookiem szef Brand24 informuje, że sprawa wciąż jest w toku. - Nadal czekamy na ocenę dokumentacji jaką podesłaliśmy Facebookowi. Przypominamy się uprzejmie raz w tygodniu. Dostajemy informacje, że nadal przetwarzają dokumentację od nas i odpowiedź będzie „wkrótce". Niestety nie mamy bardziej namacalnego terminu – przyznaje Sadowski.

Nasz rozmówca zaznacza także, że jeśli chodzi o Tik Toka to usługa monitoringu tego medium jest już aktywna domyślnie na wszystkich kontach klientów Brand24.

- Aktualnie pracujemy z wybranymi markami nad pierwszymi przypadkami użycia i budowania relacji z klientami właśnie w oparciu o to relatywnie nowe i chyba najszybciej rosnące medium – wyjaśnia Sadowski.

Dołącz do dyskusji: Brand24 wprowadza możliwość monitorowania Twitcha. „To gigantyczny rynek”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dax
Zaraz będzie „Twitch, Facebook i Instagram to nie są kluczowe miejsca gdzie zbieramy informacje - dziś wszystkie ważne rzeczy ludzie robią na swoich stronach www, nk i mircu i to wlasnie tam nasz monitoring pokazuje swoją potęgę”
odpowiedź
User
Olo
A czy właściciel będzie monitorował swoje przerośnięte ego?
odpowiedź
User
No to pa
Twich, który nie chce się wyłączać z paska narzędzi i sam umieszcza się w autostarcie po jednorazowym włączeniu.
odpowiedź