SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Branża social mediowa podsumowuje 2020 rok, prognozuje trendy na 2021

W kolejnej części podsumowania 2020 roku w mediach społecznościowych o najważniejszych wydarzeniach, zjawiskach i trendach minionego roku oraz prognozach na rozpoczęty mówią portalowi Wirtualnemedia.pl menedżerowie m.in. z Gazeta.pl, grupy LTTM, They.pl, Artegence i Ideo Force.

Article

Paulina Pytel, social media team leader w Promotraffic

Wydarzenie roku
Moim zdaniem największym wydarzeniem w 2020 roku był Facebook Marketing Summit. Konferencja pomimo tego, że odbywa się cyklicznie, w tym roku była wyjątkowo ważna, ponieważ w istotny sposób zmieniła się rzeczywistość digital marketingu. Prelegenci, których spora część to "mądre głowy" zarządzające w Facebooku i Instagramie, opowiedzieli o tym, jak powinno zmienić się nasze podejście do prowadzenia komunikacji w mediach społecznościowych.

W 2021 roku musimy się przede wszystkim skupić na budowaniu relacji z naszymi odbiorcami. Musimy stawiać na budowanie storytellingu marki i pobudzać do rozmowy o niej, tak by zadowoleni odbiorcy dzielili się swoją opinią ze znajomymi i w ten sposób stawali się microinfluencerami. Marki muszą być również bardziej elastyczne, ponieważ marketing to nie tylko komunikacja czy reklamy, ale również sposób prezentacji produktu, obsługa klienta, czy też czas realizacji zamówienia.

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Kryzysem roku moim zdaniem była zdecydowanie pandemia COVID-19. Wszystkie plany, które mieliśmy w głowach, musiały zostać błyskawicznie zmienione. Roczne kalendarze promocji, eventy - to wszystko poszło w niepamięć. Jak to bywa w kryzysie, wygrali ci, którzy szybko i błyskawicznie zareagowali oraz ci, którzy pomimo ogromnego ryzyka zainwestowali w reklamę internetową.

Trend roku / człowiek roku
Uważam, że trendem roku jest TikTok. Platforma, pomimo poważnych problemów w Stanach Zjednoczonych, w Polsce ma coraz większą liczbę użytkowników w młodym wieku. Również gwiazdy, topowi influencerzy i znane marki publikują już tam swoje filmy. W 2020 roku została również uruchomiona platforma dla biznesu, dzięki której marketerzy mogą kreatywnie opowiadać historie i angażować odbiorców na TikToku. Platforma zapewnia również swojego piksela, dzięki któremu marki mogą prowadzić skuteczne kampanie na konwersje.

Jak pandemia wpłynęła na branżę
Jak w każdej sytuacji, są tacy, którzy dużo zyskali, ale też i tacy, którzy sporo stracili. Jeśli ktoś prowadził biznes oparty wyłącznie na e-commerce’ie i dostosował swoją komunikację i strategią działania do panującej sytuacji, to w większości przypadków wygrał. W zdecydowanie gorszej sytuacji znalazły się firmy prowadzone w modelu łączącym sprzedaż internetową i stacjonarną lub tylko stacjonarną. Długotrwały lockdown, masa obostrzeń - to wszystko spowodowało olbrzymie straty, które z pomocą zmiany strategii będą musiały być jeszcze długo odpracowywane.

Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku
Kolejny rok jest jedną wielką niewiadomą. Wszystko zależy od tego, kiedy populacja zostanie zaszczepiona, a tym samym uda się nam „wyciszyć” pandemię. Jedno jest jednak pewne - nawyki zakupowe konsumentów zmieniły się już nieodwracalnie. Jak wskazują badania, zakupy on-line obok zdrowego odżywiania i systematycznej aktywności fizycznej to jedna z rzeczy, które ludzie chcą zachować po pandemii. Ci, którzy nie byli do nich przekonani, już są. Dlatego naszymi największymi wyzwaniami w 2021 będą:
- zmiany w budowaniu lejka sprzedażowego - Facebook wprowadza nową funkcję, dzięki której zakup produktu będzie możliwy bezpośrednio z posta, bez wychodzenia do zewnętrznej strony,
- dotarcie z komunikacją do pokolenia Z, które stanowi 41 proc. całej światowej populacji,
- skupienie się na elastyczności i umiejętności szybkiego reagowania na zaistniałe sytuacje, które w przyszłym roku trudno jeszcze przewidzieć.

 


Adrianna Staniszewska, e-marketing specialist w Ideo Force

Wydarzenie roku
Zdecydowanie to COVID stał się największym „wydarzeniem” 2020 roku. Wiele pozmieniał, wprowadził nowe tendencje w komunikacji i kontaktach międzyludzkich, ale też tych na linii marka-klient. Drugą rzeczą, którą można dostrzec, włączając serwisy społecznościowe, jest wydanie przez CD Projekt „Cyberpunka 2077” i idące za tym RTMy. Przekładanie premiery od zeszłego roku niosło ze sobą falę irytacji i odzew internautów, w tym także marek. Wśród nich świetną robotę w social media (jak zawsze) zrobiła IKEA, Bank Pekao, Decathlon i wiele innych. Bez wątpienia „Cyberpunk 2077” w komunikacji w social media króluje!

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Liczne wydarzenia, budzące zainteresowanie nie tylko w Polsce, ale na całym świecie dały iskierkę do pomnażania fake newsów i clickbaitów. Ludzie przerażeni pandemią, ale i ciekawi wydarzeń z nią związanych, szukali informacji w sieci. Dlatego wykorzystanie sytuacji, w której społeczeństwo czuło się zastraszone, było graniem na emocjach. Zauważalny stał się wzrost klików w materiały często pochodzące z niepotwierdzonych źródeł, zmanipulowane lub wprowadzające w błąd. Dodałabym tu również nieudolne próby wejścia w świat social media przez polityków i udział w wyzwaniach, choćby #Hot16Challenge2.

Trend roku / człowiek roku
Rok 2020 w social media owocował w treści informacyjne, naukowe, okazujące troskę i zainteresowanie drugim człowiekiem. Na duże oklaski zasługuje tu profil KiKŚ (Konflikty i katastrofy światowe). Choć działa w sieci od 2013 roku to większość osób poznała go dzięki bieżącemu informowaniu o rozwoju pandemii w Polsce i na świecie poprzez serwis Instagram. Profil na Instagramie odnotował wzrost obserwatorów w ciągu roku (właśnie w czasie trwania pandemii) o ponad 100 proc. Świetna robota!

Jak pandemia wpłynęła na branżę
Niezaprzeczalnie pandemia wywarła ogromny wpływ na wiele firm. Branże, które mogły sobie na to pozwolić weszły w świat cyfrowy i tam intensyfikowały swoje działania. Zwiększanie rozpoznawalności w sieci wymagało wzmocnienia dotychczasowych działań w social media. Te głównie skupiały się na kampaniach społecznych, wyróżniających się troską, pomocą, odpowiedzialnością. Hashtag #zostanwdomu, podobnie jak #homeoffice zaangażowały wiele marek do publikacji postów ze swoich czterech kątów. Powstawały wyzwania mające na celu wsparcie ośrodków medycznych, pomocy w postaci oferowania jedzenia, środków ochrony jak maseczki, rękawiczki itd. Komunikacja w social media skupiła się mocno na emocjach drugiego człowieka.

Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku
Synergia praktyk marketingowych i handlowych, tak aby zachodziły w smaczny, nienachalny sposób zawsze była trudna do zrealizowania. W 2021 roku zadanie to może okazać się jeszcze trudniejsze. Społeczeństwo oczekuje rozmowy, angażowania. Działania handlowe odeszły nieco na bok. Wyzwaniem stanie się pogodzenie tego wszystkiego, ale i pokazanie użytkownikom SM, że marka stoi przed nimi otworem i oczekuje ich aktywności. A wszystko to w otoczeniu jak najbardziej naturalnej komunikacji.

W 2021 roku nawet jeśli COVID odpuści na swej mocy i wrócimy, chociaż po części do „starej” rzeczywistości pewne tendencje wśród ludzi zostaną. Mam na myśli głównie dbanie o obecność w niezatłoczonych miejscach, sterylność pomieszczeń, czystość, ale też przyzwyczajenie do bycia w sieci (np. zakupy). Dlatego ważne jest dbanie o zachowanie szeroko pojętego bezpieczeństwa i sprostanie wymaganiom rządu, klientów oraz utrzymanie ustalonych celów sprzedażowych.

W 2021 roku firmy będą chciały zmierzyć się ze skutkami globalnej recesji. Objawi się to m.in. intensyfikacją działań marketingowych. Zważając na to, że klienci coraz mocniej oczekują komunikacji, obecność marki w social media będzie konieczna. Wyzwaniem stanie się wyprzedzenie konkurencji i wyjście naprzeciw problemom klientów.

Cykl: Podsumowania 2020 roku i prognozy na 2021

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Branża social mediowa podsumowuje 2020 rok, prognozuje trendy na 2021

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jaktojest
Dlaczego nadal promuje się nieodpowiedzialne postawy inflencerów? Jaka ich rola rośnie...chyba maleje im wiecej głupot o wirusie, witaminie C czy szczucie ludzi pożyczonym bogactwie. Ich wływ to chyba na śmietniku. Aha, chodzi o zarabianie pieniedzy, oby rynek to znormalizował i firmy nie łożyły na to kasy, rynek sam się ureguluje.
odpowiedź
User
youtuber
Korpoludek z LT dalej zaklina rzeczywistość. Porównać wywiady Paciorka, gdzie dla równowagi pojawili sie politycy wszystkich opcji, z Blowkiem i Matura to bzdura podlizującym się premierowi-marionetce, bez możliwości wypowiedzi również opozycji, świadczy tylko o głębokim oderwaniu od rzeczywistości i utracie łączności z bazą. To wchodzenie PiSowi w d... po to tylko aby coś nakapało do koryta odbije sie czkawką tym pseudo agencjom. Internet ma wieczną pamięć. Influencerzy to rak, który zjada social media. Kiedys te gwiazdy beda wspominane na równi z aktorami filmów 18+ dla dorosłych. Pozostanie tylko wielki wstyd.
odpowiedź
User
youtuber
Korpoludek z LT dalej zaklina rzeczywistość. Porównać wywiady Paciorkowca, gdzie dla równowagi pojawili sie politycy wszystkich opcji, z Blowkiem i Matura to bzdura podlizującym się premierowi-marionetce, bez możliwości wypowiedzi również opozycji, świadczy tylko o głębokim oderwaniu od rzeczywistości i utracie łączności z bazą. To wchodzenie pisowi w d... po to tylko aby coś nakapało do koryta odbije sie czkawką tym pseudo agencjom. Internet ma wieczną pamięć. Influencerzy to rak, który zjada social media. Kiedys te gwiazdy beda wspominane na równi z aktorami filmów por-no dla dorosłych. Pozostanie tylko wielki wstyd.
odpowiedź