SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd zmusi Facebook, YouTube i Twitter do usuwania niebezpiecznych treści

Rząd Wielkiej Brytanii wprowadzi przepisy, dzięki którym tamtejszy regulator Ofcom będzie mógł skutecznie egzekwować od takich serwisów jak Facebook, YouTube i Twitter usuwanie szkodliwych treści związanych z terroryzmem czy wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Jeśli platformy nie zastosują się do wymagań spotkają się z karami finansowymi ze strony Ofcomu.

Melanie Dawes, nowa szefowa OfcomArticle

O nowych przepisach związanych z bezpieczeństwem w internecie planowanych przez rząd Wielkiej Brytanii poinformowano w środę.

Ostrzejsze przepisy

Plany zmian w przepisach dotyczących walki z zagrożeniami w sieci zapowiedziały Nicky Morgan, minister cyfryzacji, kultury i mediów oraz Priti Patel, szefowa resortu spraw wewnętrznych.

Zgodnie z zapowiedziami w ciągu kilku najbliższych miesięcy pojawi się ustawa która w ogólny sposób wyznaczy kierunki w jakich mają następować zmiany w funkcjonowaniu internetu w Wielkiej Brytanii.

Planowane regulacje mają z jednej strony zapewnić swobodę wypowiedzi w sieci i jej otwartość, z drugiej zaś zagwarantować bezpieczeństwo internetu i skuteczne usuwanie z niego niebezpiecznych treści związanych szczególnie z propagowaniem agresji i terroryzmu oraz wykorzystywaniem seksualnym dzieci.

- Platformy internetowe będą musiały zapewnić szybkie usuwanie niezgodnych z prawem treści i zminimalizować ryzyko ich pojawienia się, przy czym szczególnie zdecydowane działania będą dotyczyły treści o charakterze terrorystycznym i seksualnego wykorzystywania dzieci w internecie - napisano.

- Choć internet może być używany do łączenia ludzi i napędzania innowacji, wiemy, że może być również kryjówką dla przestępców, w tym pedofilów, i powodować ogromne szkody. Dlatego też właściwe jest, abyśmy mieli silny organ regulacyjny, który zapewniłby, że firmy z sektora mediów społecznościowych będą wypełniały swoje obowiązki wobec podatnych na zagrożenia użytkowników - napisała w wydanym oświadczeniu Patel.

- Damy organowi regulacyjnemu uprawnienia, których potrzebuje, aby przewodzić walce o internet, który pozostanie dynamiczny i otwarty, ale gdzie będzie ochrona, odpowiedzialność i transparentność, na którą ludzie zasługują - zapewniła z kolei Morgan.

Ofcom z większymi uprawnieniami

W ramach planowanych regulacji nowe kompetencje oraz narzędzia ma otrzymać Ofcom, brytyjski urząd nadzorujący przestrzeń internetu i mediów.

Według planów Ofcom będzie dysponował rozwiązaniami prawnymi pozwalającymi na zmuszenie podmiotów działających w sieci do szybkiego i skutecznego usuwania przez nich groźnych treści, a także stworzenia przejrzystych regulaminów, w których w jasny sposób będzie określone jakie materiały są dopuszczalne do publikacji, a jakie nie.

Nowe narzędzia Ofcomu mają dotyczyć przede wszystkim największych platform społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy YouTube. Brytyjski regulator zostanie wyposażony w narzędzia pozwalające na szybkie i dotkliwe finansowe karanie tych platform, które nie będą się stosowały do nowych przepisów. Ofcom będzie też zobowiązany do monitorowania nowych zagrożeń pojawiających się w sieci i podejmowania skutecznych działań przeciwko nim.

W listopadzie 2019 r. poinformowano że nową szefową Ofcomu zostanie Melanie Dawes, która zastąpi odchodzącą z tego stanowiska Sharon White.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd zmusi Facebook, YouTube i Twitter do usuwania niebezpiecznych treści

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tiaaaa
niebezpiecznych tresci....dla rządu
odpowiedź