SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CBA sprawdza, co się działo z projektem "Syrenka"

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi kontrolę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Ma ona związek z projektem "Syrenka", którego celem była reaktywacja polskiego przemysłu motoryzacyjnego.

fot. Shutterstock.comArticle

O sprawie poinformował w czwartek portal Bankier, powołując się na ustalenia PAP. Kontrola CBA ma na celu sprawdzenie zgodności z prawem decyzji NCBR o wsparciu ze środków unijnych - pochodzących z programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-13 - pilotażów badań naukowych i demonstracyjnych prac rozwojowych.

- Od 20 września do 20 grudnia CBA prowadzi kontrolę dotycząca przedsięwzięcia pilotażowego »Wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w skali demonstracyjnej (DEMONSTRATOR +)«, w którym jednym z realizowanych projektów był projekt o nazwie »Reaktywacja polskiego przemysłu motoryzacyjnego - wdrożenie pojazdu osobowego Syrenka«" - poinformował PAP rzecznik prasowy NCBR Kamil Melcer.

W kwietniu 2013  roku AMZ-Kutno z Kutna oraz Przemysłowy Instytut Motoryzacji z Warszawy przygotowały jako konsorcjum naukowe wspólny wniosek o dofinansowanie ze środków europejskich budowy od podstaw polskiego pojazdu i wdrożenie jego produkcji w małej skali. Wniosek złożono w maju do NCBR, w listopadzie 2013 roku podpisano zaś umowę. Koszt projektu wyceniono na 7,44 mln zł, z czego prawie 4,5 mln to dofinansowanie ze środków UE. Faktycznie wartość udzielonej dotacji była o 627 tys. niższa od zakładanego dofinansowania i wyniosła 3 mln 863,8 tys. zł.

Zakończenie projektu przewidziano na koniec marca 2016r.

Łącznie 41 badań naukowych i prac rozwojowych w ramach programów pilotażowych DEMONSTRATOR+ uzyskało wsparcie z NCBR, na łączną kwotę 436 mln zł. CBA sprawdzi, czy umowy zawarto i zrealizowano zgodnie z prawem.


SPROSTOWANIE

W powyższym materiale omyłkowo zamieściliśmy zdjęcie auta Syrena Meluzyna oraz wideo należące do AK Motor, przy treści dotyczącej innej firmy - AMZ Kutno, której sprawę bada CBA.

Firma AK Motor nie współpracuje z AMZ Kutno, a auto AK Motor Syrena (pokazane w naszym artykule), nie należy do firmy AMZ Kutno. Za omyłkowe zamieszczenie materiałów sugerujących powiązanie AK Motor z AMZ Kutno najmocniej przepraszamy.

Dołącz do dyskusji: CBA sprawdza, co się działo z projektem "Syrenka"

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polo
PO CO JEST TEN "MIŚ"? NO WŁASNIE, NIKT NIE WIE , WIĘC NIE MUSIMY SIĘ OBAWIAĆ ŻE KTOŚ O NIEGO ZAPYTA . TO JEST "MIŚ" NA MIARĘ NASZYCH CZASÓW I TO NIE JEST JESZCZE NASZE OSTATNIE SŁOWO . BO PRZYJDZIE PÓNIEJ PORA NA "MALUCHY", "FIATY" I "POLONEZY"
odpowiedź