SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CD Projekt zarabia mniej ze swoich gier. Kończy produkcję „Widma wolności”

W pierwszej połowie br. grupa CD Projekt zanotowała spadek przychodów o 13,9 proc. do 325,21 mln zł, a jej zysk netto zmalał ze 113,75 do 91,27 mln zł. Przy czym w drugim kwartale zyskowność firmy i tak była nieco lepsza od oczekiwań analityków. - Intensyfikujemy działania promocyjne związane ze zbliżającą się wielkimi krokami premierą „Widma Wolności” - podkreśla prezes spółki Adam Kiciński.

Siedziba CD Projekt, fot. materiały prasoweArticle

Spadek przychodów grupy CD Projekt wynika przede wszystkim z mniejszej sprzedaży własnych gier - w zeszłym półroczu wpływy segmentu CD Projekt Red wyniosły 244,27 mln zł, wobec 295,49 mln zł rok wcześniej. Równocześnie jego zysk netto zmniejszył się ze 113,47 do 91,42 mln zł. Natomiast platforma GOG.com zanotowała spadek półrocznych przychodów z 88,75 do 84,52 mln zł i wyniku netto z 353 tys. zł zysku do 141 tys. zł straty.

Sprzedaż własnych gier zmalała z 285,87 do 238,08 mln, a tytułów innych producentów - z 90,81 do 86,33 mln zł. W obszarze dystrybucji cyfrowej nastąpił spadek z 346,84 do 288,17 mln zł, a w dystrybucji pudełkowej - wzrost z 17,44 do 21,94 mln zł.

CD Projekt wydał więcej na pracowników

Koszty operacyjne zwiększyły się z 237,9 do 251,18 mln zł, głównie wskutek wzrostu wydatków pracowniczych z 69,59 do 79,73 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Pod koniec lipca CD Projekt Red zapowiedział, że zwolni ok. 9 proc. swoich pracowników. Będzie to kosztowało ok. 4,5 mln zł. - Starannie przeanalizowaliśmy wszystkie zespoły w firmie z perspektywy roli, jaką odgrywają w realizowaniu naszej strategii. Nie ma łatwego sposobu, aby to powiedzieć, ale obecnie mamy zbyt dużo pracowników - uzasadnił Adam Kiciński, prezes CD Projekt.

Wyniki w drugim kwartale przebiły prognozy

Według wyliczeń PAP Biznes, opartych o dane zaprezentowane w raporcie półrocznym, w samym drugim kwartale br. CD Projekt miał 21,6 mln zł zysku netto i 52,3 mln zysku EBITDA. Konsensus PAP Biznes zakładał 21,1 mln zł zysku netto i 46,8 mln zł zysku EBITDA.

Według wyliczeń PAP Biznes, przychody ze sprzedaży w II kw. 2023 roku wyniosły 150,4 mln zł wobec konsensusu na poziomie 146,6 mln zł. EBIT wyniósł 27,6 mln zł wobec założeń konsensusu PAP Biznes, które wskazywały na 22,8 mln zł.

Przychody Grupy CD Projekt w I półroczu 2023 r. wyniosły 325,2 mln zł, skonsolidowany zysk netto osiągnął poziom 91,3 mln zł, a EBIT wyniósł 99,1 mln zł. W pierwszym półroczu 2023 roku grupa wypracowała, według wyliczeń PAP Biznes, zysk EBITDA na poziomie 148,9 mln zł.

W prezentacji poinformowano, że w I półroczu 2023 r. CD Projekt kontynuował przygotowania do premiery "Widma Wolności" oraz, że kampania marketingowa nadchodzącego dodatku do "Cyberpunka 2077", który trafi do graczy 26 września br., wkracza właśnie w kluczową fazę.

Kampania promocyjna najnowszej produkcji studia CD Projekt RED rozpoczęła się w czerwcu. Od tamtej pory "Widmo Wolności" było pokazywane m.in. podczas Summer Game Fest: Play Days w Los Angeles, czy na targach gamescom w Kolonii.

- Intensyfikujemy działania promocyjne związane ze zbliżającą się wielkimi krokami premierą „Widma Wolności”. Jednym z nich jest trwający Phantom Liberty Tour, czyli seria wydarzeń skierowanych dla społeczności graczy, podczas których przedpremierowo mogą zagrać we fragment dodatku - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Adam Kiciński.

- Pozytywne reakcje graczy i przedstawicieli mediów napawają nas optymizmem. Wierzymy, że udana premiera dodatku będzie kolejnym potwierdzeniem ogromnego potencjału franczyzy Cyberpunka - dodał.

CD Projekt kończy produkcję „Widma Wolności”

W komunikacie poinformowano także, iż od początku roku trwały również prace nad pozostałymi projektami, które wchodzą w skład nowej strategii CD Projekt.

- Poza ostatnim, najbardziej intensywnym etapem produkcji Widma Wolności, od początku roku kontynuowaliśmy również prace nad pozostałymi projektami - przede wszystkim pierwszą grą z nowej trylogii wiedźmińskiej. Łącznie nasze nakłady na prace rozwojowe przekroczyły w I półroczu 160 mln zł - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, wiceprezes ds. finansowych Piotr Nielubowicz.

Dołącz do dyskusji: CD Projekt zarabia mniej ze swoich gier. Kończy produkcję „Widma wolności”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Przekładaniec
Nie rozumiem, dlaczego twórcy dodatku zdecydowali się na taki polski tytuł. Lepiej oddawałby oryginalny tytuł zwrot "Widmowa wolność", bo wówczas ujęta w tłumaczeniu byłaby ta iluzoryczność, fantomowość Wolności.
odpowiedź