SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ceny produktów tłuszczowych wzrosły średnio o 60 proc. Zdrożało też mięso i chemia gospodarcza

W październiku w sklepach odnotowano rekordowe - blisko 60 proc. wzrosty cen produktów tłuszczowych. Zdrożało też mięso i chemia gospodarcza - wynika z najnowszego "Indeksu cen w sklepach detalicznych" . Według autorów analizy w IV kw. br. żywność będzie droższa średnio o 8-10 proc. rdr.

fot. Shutterstock.comArticle

Z cyklicznej ogólnopolskiej analizy cen detalicznych, prowadzonej przez UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupę AdRetail wynika, że w październiku br. w relacji rocznej najbardziej zdrożały produkty tłuszczowe - o 59,7 proc. Ceny oleju wzrosły o 83,9 proc., margaryny do pieczenia – o 23,8 proc., masła – o 20,6 proc.

Według Karola Kamińskiego z Centrum Analiz Grupy AdRetail, produkty w tej kategorii sukcesywnie i mocno drożeją. "Dla porównania we wrześniu 2021 r. ceny produktów tłuszczowych wzrosły rdr o 40,2 proc., sam olej o 58,8 proc." - przypomniał.

Jak ocenił, za te podwyżki odpowiada wzrost cen olejów pochodzenia roślinnego na rynkach światowych. "Głównie chodzi o olej rzepakowy, który stanowi blisko 90 proc. tego typu produktów butelkowanych w Polsce" - wskazał.

Rosną ceny produktów sypkich

Z Indeksu wynika, że w czołówce drożejących artykułów są też produkty sypkie. W październiku ceny w tej kategorii poszły w górę o 16,7 proc. rdr. "W tej grupie wyraźnie wzrosły ceny soli o 39,3 proc., i cukru o 28 proc. Według autorów analizy mogą one w kolejnych miesiącach negatywnie nakręcać drożyznę w sklepach.

Mniej dynamiczne wzrosty cen w październiku notowało mięso – o 7,9 proc. rdr (we wrześniu było to aż 32,6 proc.) - wynika z analizy. Jej autorzy zwrócili uwagę, że w tej kategorii w dziesiątym miesiącu roku odnotowano zróżnicowane tendencje. "Wieprzowina potaniała o 1,6 proc., natomiast ceny wołowiny poszły w górę o 9,5 proc., drobiu – o 16,5 proc." - podali.

Według Kamińskiego, ogólnie wzrost cen mięsa może być w pewnej części pochodną spadku jego spożycia. "Producenci, widząc ten problem, próbują rekompensować sobie straty i finalnie podnoszą ceny. Ale główną przyczyną jest wzrost inflacji, cen surowców, w tym szczególnie paliwa" - wskazał.

Dodał, że prawdziwe podwyżki są wciąż dopiero przed nami. "Koniec IV kwartału br. będzie najgorszy pod tym względem" - prognozuje ekspert.

Z analizy wynika, że w październiku podrożała też chemia gospodarcza, która przez dłuższy czas mocno opierała się podwyżkom. Średnie ceny tych produktów rdr wzrosły o 6,6 proc. Najbardziej zdrożał papier toaletowy o 15,8 proc., pasty do zębów o 10,9 proc., a także płyny do mycia naczyń o 4,1 proc. Podwyżki objęły również dodatki spożywcze - 6 proc., ceny nabiału wzrosły o 4,5 proc., warzyw – 3 proc. Pieczywo podrożało o 2,9 proc. rdr.

"Podsumowując wszystkie wyniki, można stwierdzić, że w październiku 2021 roku w sklepach było średnio drożej o 4,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 roku. Na 12 badanych kategorii aż 8 zdrożało, a tylko 4 potniały" - wskazał Kamiński.

Dodał dla porównania, że we wrześniu br. 7 kategorii podrożało, a 5 potaniało w relacji rocznej. "Obserwując wszelkie długoterminowe stałe oraz zmienne trendy rynkowe, szacuję, że w IV kwartale br. żywność będzie średnio droższa o 8-10 proc., niż w analogicznym okresie ub. roku" - prognozuje Kamiński.

W "Indeksie cen w sklepach detalicznych" przedmiotem analizy było 12 kategorii (pieczywo, nabiał, mięso, owoce, warzywa, produkty sypkie, produkty tłuszczowe, dodatki spożywcze, używki, napoje, chemia gospodarcza i inne art.) oraz 45 produktów. Do porównania łącznie zestawiono blisko 1100 marek, w tym prawie 36 tys. cen detalicznych. Analizą objęto wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry, działające w 16 województwach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ceny produktów tłuszczowych wzrosły średnio o 60 proc. Zdrożało też mięso i chemia gospodarcza

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karol
Częściowo to inflacja zewnętrza, ale nie da się ukryć, że połowa to wpływ wewnętrznej polityki. Zresztą prezes Kaczyński, która prawie 10 lat temu namawiał rząd Tuska do obniżki cen benzyny poprzez akcyzę dzisiaj w wywiadzie stwierdził - że to niemożliwe bo zagrażałoby finansom. Jego własny pomysł ?! To jest aż tak źle ? A może chodzi o środki, które idą do Orlenu, a potem do państwowej kasy. Zabierzemy obywatelom, a potem będziemy udawać, że łaskawie komuś rzucimy ochłapy ?
odpowiedź
User
polny wolak
Wdzięczny lud kłania się w pas i cierpliwie czeka na kartki, bony i inne talony!
odpowiedź
User
Szyratr
Podatki się najłatwiej obniża będąc w opozycji.
Wtedy, gdy nic się nie musi.
odpowiedź