SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ChatGPT "prawie" mógłby zostać lekarzem

Oprogramowanie AI było w stanie uzyskać pozytywne wyniki amerykańskiego egzaminu medycznego, co w przypadku człowieka zwykle wymaga wielu lat szkolenia - informuje pismo „PLOSDigital Health“.

ChatGPT to nowy system sztucznej inteligencji (AI), znany jako duży model językowy (po angielskiu - Logic Learning Machine, LLM). Został zaprojektowany do generowania tekstów podobnych do pisanych przez człowieka poprzez przewidywanie nadchodzących sekwencji słów. W przeciwieństwie do większości chatbotów ChatGPT nie przeszukujw Internetu. Teksty generuje, wykorzystując relacje między słowami przewidywane przez wewnętrzne procesy.

Jak wykazały badania, ChatGPT może uzyskać wynik równy lub zbliżony do około 60-proc. progu wymaganego do uzyskania licencji medycznej w Stanach Zjednoczonych (USMLE), z odpowiedziami, które mają spójny, wewnętrzny sens.

Dr Tiffany Kung i jej współpracownicy z medycznego startupu AnsibleHealth przetestowali możliwości ChatGPT na przykładzie USMLE, wysoce wystandaryzowanej i regulowanej serii trzech egzaminów wymaganych do uzyskania licencji medycznej w Stanach Zjednoczonych. USMLE, przeznaczony dla studentów medycyny i lekarzy stażystów, ocenia wiedzę obejmującą większość dyscyplin medycznych, od biochemii, przez rozumowanie diagnostyczne, po bioetykę.

Po usunięciu pytań opartych na obrazach autorzy przetestowali oprogramowanie na 350 z 376 pytań publicznych dostępnych w wydaniu USMLE z czerwca 2022 r.

W trzech egzaminach USMLE ChatGPT uzyskał wynik między 52,4 proc. a 75,0 proc. Próg przejścia dla każdego roku wynosił około 60 proc. ChatGPT wykazał również 94,6 proc. zgodności we wszystkich swoich odpowiedziach i uzyskał co najmniej jeden znaczący wgląd (coś, co było nowe, nieoczywiste i klinicznie ważne) dla 88,9 proc. swoich odpowiedzi. Co istotne, ChatGPT przewyższył wynikami PubMedGPT, model przeszkolony wyłącznie w oparciu o literaturę z dziedziny biomedycyny, który uzyskał 50,8 proc. prawidłowych odpowiedzi na starszym zbiorze danych pytań w stylu USMLE.

Chociaż stosunkowo niewielki rozmiar danych wejściowych ograniczał głębokość i zakres analiz - autorzy zauważają, że ich odkrycia dają wgląd w potencjał ChatGPT w zakresie poprawy edukacji medycznej, a ostatecznie praktyki klinicznej. Na przykład klinicyści w AnsibleHealth już używają ChatGPT do "tłumaczenia" skomplikowanego żargonu raportów medycznych w celu łatwiejszego zrozumienia ich przez pacjentów.

"Osiągnięcie pozytywnego wyniku tego niezwykle trudnego egzaminu eksperckiego i dokonanie tego bez wsparcia ze strony ludzi stanowi znaczący kamień milowy w klinicznym dojrzewaniu sztucznej inteligencji" – mówią autorzy.

Dr Tiffany Kung zaznaczyła, że rola ChatGPT wykraczała poza bycie przedmiotem badania: "ChatGPT znacząco przyczynił się do napisania [naszego] tekstu… Współpracowaliśmy z ChatGPT podobnie jak z kolegą, prosząc go o syntezę, uproszczenie i oferowanie kontrapunktów do szkiców w toku… Wszyscy współautorzy cenili wkład ChatGPT".

Rekordowe wyniki

Aplikację ChatGPT opracowała amerykańska firma OpenAI. Służy m.in. do tworzenia odpowiedzi na pytanie lub polecenia wprowadzane przez użytkownika. Potrafi też wykonać bardziej złożone zadania, na przykład napisać opowiadanie. Ostatnią wersję narzędzia udostępniono publicznie w listopadzie ub.r. Światowe media zwróciły uwagę na to, że ChatGPT ma duże możliwości i stał się popularny wśród użytkowników internetu.

ChatGPT, oparty na sztucznej inteligencji, zyskał dużą popularność zaraz po udostępnieniu go w wersji testowej przez OpenAI na przełomie listopada i grudnia ub.r.

Oprócz niego OpenAI oferuje m.in. generator obrazów Dall-E2. Spółka działa od 2015 roku, jej współzałożyciel Sam Altman na początku grudnia przyznał, że obsługa jednorazowego skorzystania z ChatGPT przez internautę kosztuje kilka centów. Z drugiej strony firma zarabia na sprzedawaniu licencji do swoich usług: około centa za wygenerowanie 20 tys. słów przez ChatGPT i około dwóch centów za wygenerowanie grafiki.

Według Reutersa w grudniu podczas prezentacji dla potencjalnych inwestorów przedstawiciele Open AI zapowiadali, że spółka w 2023 roku osiągnie 200 mln dolarów przychodów, a w przyszłym roku - miliard dolarów.

Choć chatbot ChatGPT jest dostępny od 30 listopada ubiegłego roku, to już osiąga zawrotne wyniki, jeśli chodzi o tempo rozwoju - informują analitycy UBS, cytowani m.in. przez Reuters i CBS. Aplikacja rośnie w dużo szybszym tempie niż w swoich początkach choćby platformy społecznościowe, takie jak TikTok, Snapchat czy Instagram.

ChatGPT tylko w pierwszym pełnym miesiącu działania mógł pochwalić się 57 milionami miesięcznych aktywnych użytkowników. W styczniu, był już odwiedzany przez około 13 milionów indywidualnych użytkowników każdego dnia i jest na dobrej drodze do przekroczenia symbolicznego progu 100 mln miesięcznie.

Jak wynika z danych Similarweb ChatGPT zanotował w styczniu 590 milionów odwiedzin.

Dołącz do dyskusji: ChatGPT "prawie" mógłby zostać lekarzem

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
A mógłby pójść za mnie do pracy? Nie? To dziękuję, ale nie.
odpowiedź
User
walter
Zawód lekarza w dużym stopniu może zostać zdominowany przez systemy sztucznej inteligencji. W zasadzie brakuje jeszcze sprzętu pozwalającego na zdalne analizy krwii, moczu, kału, potu i na dokonywanie innych pomiarów. Sikamy do próbówki, wstawiamy do takiego urządzenia, wynik przez internet trafia do systemu AI, a po chwili na naszym IKP pojawia się diagnoza i recepta.
odpowiedź
User
arrek
Co w tym dziwnego, skoro dobry diagnosta jest po prostu bazą danych wszystkich chorób i dziwnych przypadków medycznych?
Metody leczenia to już tylko konsekwencje dobrej diagnozy.
W Chinach mają AI lekarza, który ma bardzo dobre rezultaty
odpowiedź