SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co dziesiąty młody Polak może funkcjonować bez telefonu najwyżej godzinę

Co dziesiąty młody Polak mógłby funkcjonować bez telefonu najwyżej godzinę - wynika z raportu "Młodzi vs Mobile". Podczas zakupów w sklepach stacjonarnych z telefonu korzysta 78 proc. najmłodszych, sprawdzając oceny i opinie o produktach - dodano.

fot. PexelsArticle

Jak wskazują autorzy raportu "Młodzi vs Mobile. Wpatrzeni w ekran, czyli o młodych Polakach i technologii mobilnej", młodym Polakom trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie bez smartfonu.

"Co dziesiąty młody człowiek (15-20 lat) dałby radę funkcjonować bez telefonu maksymalnie jedną godzinę. Z kolei 87 proc. Polaków w tym wieku patrzy w ekran telefonu między 2 a 10 godzin dziennie" - wynika z raportu. Maksymalnie pół dnia bez telefonu wytrzymałaby natomiast 1/3 badanych; tyle samo deklaruje, że byłyby to dwa dni.

Nawet 10 godzin dziennie

Najmłodsi spędzają najwięcej czasu wpatrując się w ekran swojego smartfonu - 39 proc. z nich między 5 a 10 godzin, a 9 proc. ponad 10 godzin dziennie. Z kolei 48 proc. osób w tym wieku spędza z telefonem w ręku od 2 do 5 godzin, a 4 proc. - mniej niż godzinę.

Według badania im młodsze osoby, tym większa skłonność do instalowania aplikacji mobilnych. Oferowane w nich zniżki i rabaty zachęcają do zakupów w aplikacjach. Najmłodsi (15-20 lat) przez aplikację najchętniej kupują odzież i obuwie (88 proc.), streaming video (82 proc.), jedzenie z dostawą (78 proc.) i bilety do kina lub teatru (76 proc.). Nie kupują przez aplikację m.in. artykułów spożywczych, biletów na wydarzenia sportowe czy sprzętu sportowego.

78 proc. Polaków między 15. a 20. rokiem życia korzysta z telefonu w trakcie zakupów w sklepach stacjonarnych. 16 proc. z nich nigdy nie korzysta z internetu w trakcie takich zakupów. "Im kupujący są młodsi, tym częściej sprawdzają oceny i opinie o produktach (48 proc.)" - wskazano. Najmłodsza grupa zdecydowanie częściej niż pozostali używa telefonu do fotografowania produktów w celu ich zapisania - 30 proc.

Raport "Młodzi vs Mobile. Wpatrzeni w ekran, czyli o młodych Polakach i technologii mobilnej" powstał w oparciu o badanie ilościowe wykonane metodą CAWI na ogólnopolskim panelu on-line; uczestniczyło w nim 1011 osób w wieku 15-35 lat. Badanie zostało zrealizowane w kwietniu 2023 roku, przy współpracy firmy Future Mind i SW Research.

Dołącz do dyskusji: Co dziesiąty młody Polak może funkcjonować bez telefonu najwyżej godzinę

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
good
Według tego raportu są młodzi którzy sypiają godzinę dziennie...
odpowiedź
User
ktoś
Według tego raportu są młodzi którzy sypiają godzinę dziennie...

ale śpią, czy sypiają? Bo jak sypiają to zdrowo :)
odpowiedź
User
Do rodziców
Dlatego powinno się ograniczać dostęp do telefonów komórkowych w szkołach.

Rodzice też powinni wyjść ze swojej "strefy komfortu" i wykazać minimum chęci, aby nauczyć się, jak korzystać z wbudowanych (nie trzeba kupować od razu żadnych drogich dodatkowych aplikacji) funkcji kontroli rodzicielskiej w Androida czy iOS. Dzięki nim można łatwo ustawić limity czasu korzystania z telefonu przez dziecko czy też kontrolować z jakich aplikacji korzysta. Nie jest to żadne "rocket science".
odpowiedź