SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co trzecia instytucja finansowa zetknęła się z cyberprzestępczością

Wyłudzenia z wykorzystaniem skradzionego lub fałszywego dokumentu oraz nadużycia wewnętrzne to najczęściej występujące typy nadużyć w sektorze finansowym. Jednak najszybciej rosnącym zagrożeniem są ataki hakerskie i cyberprzestępcy. W ciągu ostatniego roku spotkało się z nim dwa razy więcej instytucji niż w poprzedniej edycji badania KPF i EY.

fot. Shutterstock.com Article

Od lat najczęściej spotykanym nadużyciem w sektorze finansowym są wyłudzenia z wykorzystaniem skradzionego lub fałszywego dokumentu tożsamości. Przy czym selekcja tzw. słupów coraz częściej przyjmuje formę zorganizowaną i jest prowadzona przez zorganizowane grupy przestępcze.

Na drugim miejscu znalazły się nadużycia wewnętrzne. Już blisko połowa respondentów spotkała się z tym typem nadużycia.

Tylko w ostatnim roku wśród uczestników badania dwukrotnie (z 19 proc. do 37 proc.) zwiększyła się liczba instytucji finansowych, które spotkały się z przypadkami ataków hakerskich. Pomimo faktu, że ankietowani zgodnie przyznali, że cyberataki są najszybciej rosnącym zagrożeniem, to odsetek zdarzeń tego typu w ogólnej liczbie nadużyć wykrytych w minionym roku nadal nie jest wysoki i stanowi 4,6 proc.

Jednocześnie wyniki badania wskazują, że polskie instytucje finansowe w walce z nadużyciami coraz częściej sięgają po zaawansowane technologie IT. Już ponad 90 proc. z nich wykorzystuje przynajmniej jedno narzędzie informatyczne w celu ograniczenia zjawiska nadużyć. Rośnie też liczba firm, które jednocześnie korzystają z wielu różnorodnych technik analitycznych do wykrywania i zapobiegania nadużyciom: co trzeci respondent zadeklarował równoległe stosowanie co najmniej 10 tego typu rozwiązań.

Uczestnicy badania zgodnie wskazali, że jednym z największych wyzwań związanych z przeciwdziałaniem nadużyciom jest konieczność szybszego działania ze strony organów ścigania oraz większego zrozumienia specyfiki nadużyć w instytucjach finansowych. Kolejny już raz respondenci podnieśli potrzebę swobodnej wymiany informacji o skompromitowanych podmiotach między instytucjami finansowymi a organami ścigania.

Co trzecia instytucja biorąca udział w tegorocznym badaniu w wyniku oszustwa poniosła straty wynoszące powyżej miliona złotych.

Raport "Nadużycia w sektorze finansowym" to projekt badawczy realizowany od 2009 r. przez ekspertów Działu Zarządzania Ryzykiem Nadużyć z EY oraz Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Jego celem jest prezentacja problemu nadużyć ze szczególnym naciskiem na skalę zjawiska nadużyć, ocenę efektywności wykorzystywanych przez instytucje finansowe narzędzi zapobiegania nadużyciom oraz na trudności, z którymi mierzą się te instytucje w walce z nadużyciami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co trzecia instytucja finansowa zetknęła się z cyberprzestępczością

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl