SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elon Musk znów pochwalił „Cyberpunk 2077”, CD Projekt drożeje na giełdzie

Szef Tesli Elon Musk kolejny raz pochwalił na Twitterze grę „Cyberpunk 2077”, od niedawna dostępna na konsole nowej generacji. W środę przed południem CD Projekt jako jedyny z największych producentów gier wideo obecnych na warszawskiej giełdzie notował znaczący wzrost kursu akcji.

Elon MuskArticle

We wtorek wieczorem Elon Musk we wtorek wieczorem skomentował wideo na twitterowym profilu „Cyberpunka 2077”, w którym pracownicy CD Projekt dziękowali użytkownikom gry.

- Wspaniała gra - ocenił szef Tesli, a w kolejnym wpisie pochwalił wygląd Night City - futurystycznego miasta, w którym toczy się akcja „Cyberpunka 2077”.

Elon Musk jest jednym z najpopularniejszych biznesmenów na Twitterze. Jego profil śledzi 74,6 mln użytkowników.

Kurs giełdowy CD Projekt w górę

W środę od początku sesji na warszawskiej giełdzie kurs CD Projekt zyskiwał nawet 3,5 proc., krótko przed godz. 12 wzrost wynosił 2,74 proc. przy obrotach, które w ciągu trzech godzin wyniosły 41 mln zł.

Od początku tygodnia nie pojawiły się żadne znaczące informacje dotyczące CD Projekt ani całej branży gier wideo.

Głównie dzięki zwyżce kursu firmy indeks WIG Games, w którym producent „Cyberpunka 2077” ma 45,5 proc. udziału) rósł w południe o 1,55 proc. Akcje 11 bit studios (21 proc. udziału w WIG Games minimalnie taniały, a walory CI Games (3,6 proc. udziału) traciły 1,3 proc.

W WIG Games obecni są też dwaj producenci gier mobilnych. W środę w południe kurs Ten Square Games (16,4 proc. udziału w tym indeksie) malał o 1,5 proc.), a akcje Huuuge (13,4 proc.), które niedawno zapowiedziało skup swoich walorów, zyskiwały 4 proc. Obroty na walorach Huuuge i 11 bit studios przekroczyły 4,5 mln zł. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/huuuge-akcje-gielda-skup

„Cyberpunk 2077” na konsolach PlayStation 5 i Xbox Series

Poprzednio kurs giełdowy CD Projekt mocno wzrósł na przełomie stycznia i lutego - ze 166,2 do 185,8 zł. Firma sfinalizowała wtedy ugodę z amerykańskimi inwestorami zarzucającymi jej mylące informacje przed premierą „Cyberpunka 2077”, a globalny portal o grach IGN podał, że spółka pracuje nad nową grą karcianą osadzoną w uniwersum „Wiedźmina”.

We wtorek w zeszłym tygodniu CD Projekt ogłosił premierę wersji „Cyberpunka 2077” na konsole PlayStation 5 i Xbox Series X|S oraz udostępnił nowy pakiet poprawek do niej - patch 1.5.

Kursowi giełdowemu firmy nadal daleko od poziomów sprzed mało udanej premiery „Cyberpunka 2077” w pierwszej połowie grudnia 2020 roku. Tuż przed nią za akcję spółki płacono nawet 464 zł, natomiast w dołku z wiosny ub.r. kurs zmalał do 151 zł.

Elon Musk parę razy chwalił „Cyberpunka 2077”

Na swoim profilu twitterowym Elon Musk kilkakrotnie pisał o „Cyberpunku 2077”. W kwietniu ub.r. komplementował warstwę kreatywną gry.

W styczniu ub.r., prezentując nowy model Tesli, podkreślał, że na zainstalowanym w aucie ekranie można grać w „Cyberpunka 2077”. Grafika we wpisie pokazywała, że na monitorze w ekranie główną grą jest poprzednia duża produkcja CD Projekt - „Wiedźmin III”.

Przy okazji Musk kolejny raz pochwalił estetykę i wystrój wnętrz w „Cyberpunku 2077”.

„Cyberpunk 2077” na pół roku usunięty z PlayStation Store

Gra „Cyberpunk 2077” 10 grudnia 2020 roku trafiła do sprzedaży w wersjach m.in. na komputery i konsole starszej generacji. Wielu użytkowników zaczęło wytykać ppoważne błędy w grze, zwłaszcza jej wersji konsolowej.

18 grudnia Sony wycofało „Cyberpunka 2077” ze swojego sklepu internetowego Playstation Store oraz zaoferowało zwrot pieniędzy wszystkim klientom, którzy już kupili grę.

W drugiej połowie kwietnia CD Projekt poinformował, że do końca grudnia 2020 roku sprzedano 13,7 mln egz. „Cyberpunka 2077”. 73 proc. sprzedaży gry stanowiły kopie cyfrowe, a 27 proc. wydania pudełkowe. Około 56 proc. egzemplarzy "Cyberpunk 2077" sprzedano w 2020 roku na komputery PC i Google Stadia, 28 proc. na PlayStation 4, a 17 proc. na Xbox One.

Firma opublikowała kilka pakietów mniejszych i większych poprawek do gry (tzw. hotfixów i patchów). W efekcie 21 czerwca „Cyberpunk 2077” został przywrócony do PlayStation Store, przez kilka tygodni był tam wśród najpopularniejszych tytułów.

CD Projekt nie podawał żadnych dokładnych danych o wynikach sprzedaży „Cyberpunk 2077” w ub.r.

CD Projekt z serią przejęć i dywidendą

W lipcu ub.r. CD Projekt podpisał umowę nabycia Digital Scapes, studia deweloperskiego z siedzibą w Vancouver. List intencyjny w tej sprawie zawarto w marcu.

Z kolei w październiku CD Projekt przejął 60 proc. akcji amerykańskiej spółki deweloperskiej The Molasses Flood, znanej z gier survivalowych "The Flame in the Flood" oraz "Drake Hollow".

Na początku czerwca ub.r. CD Projekt wypłacił 503,69 mln zł dywidendy z zysku w 2020 roku, po 5 zł na akcję. Miesiąc później CD Projekt podpisał umowę nabycia Digital Scapes - studia deweloperskiego z siedzibą w Vancouver. List intencyjny w tej sprawie zawarto w marcu.

W trzecim kwartale ub.r. grupa CD Projekt zanotowała wyniki finansowe dużo niższe od oczekiwań analityków. Skonsolidowane przychody sprzedażowe wzrosły rok do roku ze 104,5 do 144,5 mln zł, a zysk netto zmalał z 23,4 do 16,3 mln zł.

Z początkiem lutego do zarządu CD Projekt zostali powołani Paweł Zawodny i Jeremiah Cohn. Obaj pracują w niej od kilku lat na stanowiskach dyrektorskich.

Dołącz do dyskusji: Elon Musk znów pochwalił „Cyberpunk 2077”, CD Projekt drożeje na giełdzie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl