SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tajemnicze testy spółki Polsatu w cyfrowym radiu

Należąca do Cyfrowego Polsatu spółka BCAST, operator multipleksu DABCAST prowadzi w Warszawie i we Wrocławiu testy dwóch kanałów w ramach cyfrowego radia DAB+.

Article

Pierwsza ze stacji nosi nazwę Test-Unikod Cyrl. Drugi to po prostu Test-Unikod Greek. Nie emitują żadnych programów, ani dźwięków. Sygnałowi towarzyszy jednak zdanie, które prawdopodobnie ma testować polskie znaki „Zażółć gęślą jaźń”. W Warszawie emisja próbna jest prowadzona z kanału 10A, z którego dostępne są także Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Maryja i należące do Polsatu Radio Muzo.fm.

Test platformy Dabcast?

Portal Wirtualnemedia.pl poprosił o komentarz w sprawie tych testów spółkę BCAST. Ta jednak milczy. Niedawno wydała komunikat dotyczący wyników finansowych. Chwaliła się w nim, że na początku 2020 roku do  komercyjnego  portfolio  produktów  i  usług  spółki  zostało  włączone  autorskie  rozwiązanie pozwalające nadawcom radiowym na kreowanie i dystrybucję treści w technologii radia cyfrowego (DAB+) nazwane DABCAST.  Projekt  DABCAST  został  zrealizowany  w  ramach  dofinansowania  Horyzont2020  (koniec  technicznej implementacji w grudniu 2019 r.), który ostatecznie został administracyjnie i księgowo rozliczony w marcu 2020 roku. W  2020  r.  z  wykorzystaniem  platformy  DABCAST  uruchomiono  nowe  cyfrowe  usługi:  kolejny  lokalny  multipleks demonstracyjny  DAB+  w  Katowicach  oraz  komercyjny  multipleks DAB+ we Włoszech na bazie współpracy z włoskim odpowiednikiem BCAST - firmą Prais.


 
Komórka DABCAST wzmocniła również współpracę z dostawcą rozwiązań DAB+, norweską firmą Paneda. Po kilkunastu miesiącach przygotowań na koniec 2020  r.  udało się wydać pre-komercyjną  wersję  aplikacji  pozwalającej na efektywne  przetwarzania  metadanych  (w środowisku nadawców radiowych, internetowych i nie tylko). Aplikacja została nazwana FLOWCAST.io. W br. spółka planuje udostępnić platformę DABCAST w modelu Radio-as-s-Service (jako nową komercyjną usługę dla  nadawców radiowych) do wdrożeń testowych i komercyjnych,  na  terenie  Europy  i w wybranych krajach świata (zainteresowanych  usługami  radia  cyfrowego). Pewnym tropem może być ekspansja zagraniczna BCAST. Niewykluczone, że na testowych kanałach będą testowane rozwiązania Dabcast dla krajów z innymi alfabetami niż łaciński. Na przykład Grecji i Cypru i wschodniej Europ, gdzie dominuje cyrylica.  

Polsat może zawalczyć o cyfrowy eter

BCAST może też wystartować w konkursie na multipleks ogólnopolski DAB+, który Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zamierza rozpocząć przed końcem roku. Na razie w cyfrowym eterze króluje Polskie Radio, nadawcy katoliccy, lokalni i niszowi. Duże grupy radiowe, takie jak RMF, Eurozet czy Agora nie są zainteresowane inwestycjami w DAB+. Przekonują, że jest to przestarzała technologia, zasięg nadajników cyfrowych pozostawia wiele do życzenia. Uważają, że należy skupić się na cyfryzacji drogą internetową. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski uważa, że w przypadku braku zainteresowania nadawców komercyjnych, należy umożliwić nadawanie nowym podmiotom. Polsat może spróbować powalczyć o cyfrowy eter. 7 lat temu przejął Radio PiN, które nosi teraz nazwę Muzo.fm. Z kolei w 2020 roku kupił spółkę BCAST.  

Mniejsza strata BCAST

Operator radiodyfuzyjny BCAST, który należy do Cyfrowego Polsatu w 2020 roku miał 5,7 mln zł przychodów ze sprzedaży. To wzrost o niemal 17 proc. Koszty operacyjne zbliżyły się do 5,3 mln zł. To wzrost o 65 proc. w porównaniu z 2019 roku.

Firma zanotowała blisko 23 tys. zł straty netto. Zamierza ją pokryć w zyskach w następnych latach. W 2019 roku strata wyniosła prawie 579 tys. zł. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 449 tys. zł wobec 258 tys. zł straty w 2019 roku. Straty z działalności inwestycyjnej to 206 tys. zł w ub.r. (145 tys. zł w roku 2019).

Dołącz do dyskusji: Tajemnicze testy spółki Polsatu w cyfrowym radiu

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DAB-
To jest test kodowania znaków w nazwach i opisach stacji - czy radia wyświetlą prawidłowo kodowanie znaków inne niż standardowe.
odpowiedź
User
bolo
DAB to dobre pifko
odpowiedź
User
Jan
W Gdańsku na mux DABCAST-u (5D) na 6 odbiorników jeden odbiornik ma problem z polskimi znakami "Silvercrest sidr 14 "... Ale te radio nie ma problemu z polskimi znakami z mux-a Polskiego Radia z kanału 5B.
Ale na szczęście pokazy slajdów idą oki z tych dwóch nadajników to akurat Emitel i Dabcast poprawił wyświetlanie
odpowiedź