SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat za 101 mln zł kupił od spółki Zygmunta Solorza 5,2 proc. akcji Netii

Cyfrowy Polsat i spółka Karswell należąca do Zygmunta Solorza zawarły aneks do umowy rozliczenia wspólnego przejęcia pakietu akcji Netii. Cyfrowy Polsat kupił od Karswell 5,16 proc. za 100 mln zł plus 1,16 mln zł dodatkowego wynagrodzenia.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

Na początku grudnia ub.r. Cyfrowy Polsat kupił od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN 33 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł. Jednocześnie - wraz ze spółką Karswell należącą do Zygmunta Solorza - ogłosił wezwanie, w ramach którego zamierzali nabyć kolejne 33 proc. akcji telekomu.

Firmy zrobiły to w drugiej połowie maja, po uzyskaniu zgody od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Cyfrowy Polsat kupił 34,66 mln akcji stanowiących 10,33 proc. kapitału Netii, a Karswell 76,04 mln akcji stanowiących 22,67 proc. kapitału. W wezwaniu ustaliły, że Cyfrowy Polsat odkupi potem od Karswell wszystkie akcje Netii.

W poniedziałek poinformowano o aneksie do umowy, w ramach którego jednorazowe kupno akcji Netii od Karswell przez Cyfrowy Polsat podzielono na transze. W ramach pierwszej CP przejął 17,33 mln akcji Netii, płacąc za nie tyle samo co w niedawnym wezwaniu - po 5,77 zł za sztukę. Tym samym łączna cena wyniosła 100 mln zł. Ponadto zapłacił firmie Solorza 1,16 mln zł jako wynagrodzenie za okres od ogłoszenia wezwania do 3 lipca.

Nie podano, kiedy Cyfrowy Polsat przejmie od spółki Karswell pozostałe posiadane przez nią akcje Netii.

Po przejęciu pierwszej transzy akcji Cyfrowy Polsat ma bezpośrednio 162,69 mln walorów Netii stanowiących 48,48 proc., a Karswell - 58,71 mln stanowiących 17,49 proc. kapitału.

Cyfrowy Polsat i Solorz zmienili już władze Netii

Na przełomie ub. i br. do zarządu Netii z ramienia Cyfrowego Polsatu dołączyli Krzysztof Adaszewski i Andrzej Abramczyk, a do rady nadzorczej - Wojciech Pytel. W drugiej połowie maja z zarządu odeszli prezes i dyrektor generalny Katarzyna Iwuć oraz członek zarządu i dyrektor ds. techniki Stefan Radzimiński, a obowiązki prezesa przejął Wojciech Pytel.

W połowie czerwca br. do rady nadzorczej Netii zostali powołani Justyna Kulka (dyrektor departamentu marketingu w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu), Piotr Żak (syn Zygmunta Solorza) i Maciej Szwarc, natomiast z rady odeszli Mirosław Godlewski i Grzegorz Zambrzycki.

Na początku czerwca usługi Netii zostały wprowadzone do oferty Cyfrowego Polsatu i Plusa, m.in. w programie rabatowym SmartDom. W ramach pilotażu są oferowane w 181 punktach sprzedaży tych firm, a docelowo - we wszystkich.

Ponadto zarząd Netii zdecydował, że spółka do 22 sierpnia br. spłaci 200 mln zł zadłużenia i przystąpi do umowy kredytowej Cyfrowego Polsatu.

Cyfrowy Polsat przejmuje stacje telewizyjne i rezygnuje z dywidendy

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,34 mld zł wpływów sprzedażowych oraz 292,2 mln zł zysku netto. Liczba abonentów firmy zmalały w skali roku o 1,8 proc. do 5,74 mln, za to liczba sprzedanych im usług zwiększyła się o 3,4 proc. do 13,8 mln.

Tydzień temu akcjonariusze Cyfrowego Polsatu (większościowym jest Zygmunt Solorz) zgodnie z rekomendacją zarządu i rady nadzorczej zdecydowali, że w br. firma nie wypłaci dywidendy, a 606 mln zł jednostkowego zysku netto z ub.r. przeznaczy na kapitał zapasowy. Uzasadniono to m.in. zrealizowanymi ostatnio przejęciami oraz stosunkowo wysokim poziomem zadłużenia.

Przypomnijmy, że pod koniec ub.r. Telewizja Polsat (należąca do Cyfrowego Polsatu) za ok. 103 mln zł nabyła od Grupy ZPR Media 100 proc. udziałów spółek nadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz 49 proc. udziałów nadawcy Fokus TV i Nowa TV, natomiast pod koniec maja br. Telewizja Polsat ogłosiła przejęcie za 38 mln euro 50 proc. akcji (plus jednej) Eleven Sports Network.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat za 101 mln zł kupił od spółki Zygmunta Solorza 5,2 proc. akcji Netii

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
As
A kto zarobił?
odpowiedź