SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat przedterminowo wykupi obligacje za 1 mld zł zapadające w 2021 r.

Cyfrowy Polsat odkupił obligacje serii A za 107 mln zł od inwestorów, którzy właśnie nabyli obligacje firmy z serii B. Resztę papierów dłużnych z poprzedniej emisji, o wartości 893 mln zł, firma planuje przedterminowo wykupić 17 maja.

Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego PolsatuArticle

Na piątek zaplanowano emisję obligacji serii B Cyfrowego Polsatu o wartości nominalnej 1 mld zł. Tydzień temu firma podała, że kupiło je 59 inwestorów. Obligacje są siedmioletnie, ich wykup zaplanowano 24 kwietnia 2026 roku. Oprocentowanie wynosi WIBOR 6M plus 1,75 proc., odsetki będą wypłacane co pół roku.

Nowe papiery dłużne zostały wyemitowane, żeby refinansować zadłużenie Cyfrowego Polsatu z obligacji serii A, których nominalna wartość to też 1 mld zł. Termin ich wykupu to lipiec 2021 roku, a ich oprocentowanie - WIBOR plus 2,5 proc.

W piątek Cyfrowy Polsat poinformował, że odkupił właśnie obligacje z serii A o wartości nominalnej 107 mln zł od inwestorów, którzy nabyli część papierów dłużnych z serii B. Ponadto zarząd firmy zdecydował, że przedterminowo odkupione zostaną także pozostałe obligacje z serii A (o wartości nominalnej 893 mln zł).

Jak to będzie przebiegać? Do 7 maja obrót obligacjami z serii A zostanie zawieszony na rynku Catalyst warszawskiej giełdy. Na 9 maja wyznaczono dzień ustalenia prawa do wypłaty świadczeń, a 17 maja papiery dłużne zostaną wykupione, a spółka zrealizuje płatności za nie (zgodnie z warunkami ich emisji).

Cyfrowy Polsat zaznaczył, że obligacje serii A po wykupieniu zostaną umorzone.

10 mld zł zadłużenia Cyfrowego Polsatu, większość to kredyt

Na koniec ub.r. zadłużenie brutto Cyfrowego Polsatu miało wartość 11,26 mld zł, a odejmując 1,18 mld zł posiadanych przez firmę środków pieniężnych i ich ekwiwalentów było to 10,08 mld zł netto. Stosunek zadłużenia netto do zysku EBITDA spółki z ub.r. to 2,73.

Zdecydowaną większość zadłużenia firmy stanowi połączony kredyt terminowy, którego wartość na koniec ub.r. wynosiła 10,2 mld zł. W 2018 i 2019 roku spółka ma spłacić po nieco ponad 1 mld zł, a w 2022 roku - pozostałe 6,63 mld zł. Wiosną ub.r. zmieniła umowę kredytową, wydłużając okres spłaty do końca września 2022 roku oraz podwyższając poziom dopuszczalnego zlewarowania z 1,75 do 3.

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 10,69 mld zł przychodów sprzedażowych i 816,1 mln zł zysku netto. Liczba abonentów firmy zmalała o 1,2 proc., natomiast liczba sprzedanych im usług jednostkowych wzrosła o 2,3 proc.

Większościowym akcjonariuszem spółki jest Zygmunt Solorz - ma akcje stanowiące 57,34 proc. jej kapitału i dające 65,97 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Zmiany w zarządach Cyfrowego Polsatu i Telewizji Polsat

Z początkiem kwietnia Tobiasa Solorza na stanowisku prezesa Cyfrowego Polsatu zastąpił Mirosław Błaszczyk, poprzednio przez wiele lat prezes Telewizji Polsat. Jednocześnie Maciej Stec, członek zarządu Cyfrowego Polsatu, objął w firmie funkcję wiceprezesa. Firma zapowiedziała, że Tobias Solorz przejdzie do rad nadzorczych firm grupy Polsat. Tę zmianę komentowano jako część sukcesji realizowanej w grupie kapitałowej Zygmunta Solorza.

Z końcem marca funkcji członków zarządu Cyfrowego Polsatu zrezygnowali Dariusz Działkowski i Tomasz Gillner-Gorywoda. Równocześnie do zarządu powołany został Jacek Felczykowski, obecnie członek zarządu Polkomtelu.

Ponadto z początkiem kwietnia do zarządu Telewizji Polsat dołączyły Katarzyna Wyszomirska-Wierczewska, Adam Nowe i Janusz Pliszka, a odeszli z niego Katarzyna Ostap-Tomann i Dariusz Działkowski.

Miesiąc temu zarząd Cyfrowego Polsatu zgodził się na zaproponowaną przez Zygmunta Solorza nową politykę dywidendową - przez najbliższe trzy lata będzie wypłacać akcjonariuszom po minimum 93 grosze na akcję rocznie, czyli po 594,8 mln zł, z czego 341 mln zł (według obecnej struktury akcjonariatu) będzie trafiać do Solorza.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat przedterminowo wykupi obligacje za 1 mld zł zapadające w 2021 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl