SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czas na naziemną telewizję cyfrową. Ustawa już w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw 26 lipca br. opublikowana została ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.  Tworzy ona formalno-prawne podstawy do wprowadzenia cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce i ostatecznego wyłączenia nadawania analogowego do dnia 31 lipca 2013 r.

Czas na naziemną telewizję cyfrową. Ustawa już w Dzienniku Ustaw

Ustawa została podzielona na dwie części: pierwsza dotyczy samego procesu wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej i obejmuje przepisy zapewniające sprawne jej uruchomienie, w tym termin wyłączenia nadawania analogowego, kwestie związane z organizacją multipleksów i kampanią informacyjną, natomiast druga część wprowadza w sposób trwały do polskiego porządku prawnego przepisy związane z nadawaniem programów telewizyjnych w sposób cyfrowy w multipleksach, dające podstawy do podejmowania w przyszłości skutecznych działań przez regulatorów rynku - prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Akt ten w sposób kompleksowy reguluje kwestie ochrony konsumentów w zakresie zakupu sprzętu do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych, dlatego też obywatele naszego kraju, aby móc oglądać naziemną telewizję cyfrową, będą musieli: dokupić specjalną przystawkę zwaną STB lub dekoderem, lub wymienić odbiornik na taki, który będzie umożliwiać odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.

Zarówno przystawki jak i telewizory powinny spełniać wymagania do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, określone w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 132 ust. 3 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne, które obowiązuje od 8 stycznia 2010 r., czyli być zgodne ze standardem MPEG-4 (H.264/AVC). Dlatego też, zgodnie z ustawą, każdy nabywca dokonujący zakupu odbiorników cyfrowych, zostanie poinformowany przez sprzedawcę, czy dany odbiornik umożliwi odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.

Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej umożliwi między innymi odbiór cyfrowo naziemnie większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych, poprawę jakości obrazu i dźwięku, możliwość równoległego nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych, czy wprowadzenie kodów rodzicielskich.

Obecnie naziemna telewizja cyfrowa jest już dostępna w części kraju. W jej ramach nadają obecnie dwa multipleksy: drugi z kanałami Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN 7, TV 4, TV 6 oraz TV Puls oraz trzeci ze stacjami TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia. 15 lipca br. ruszyła kampania informacyjna dotycząca przejścia z analogowego nadawania na cyfrowe (więcej na ten temat).

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów dla których przewidziano inny termin wejścia w życie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czas na naziemną telewizję cyfrową. Ustawa już w Dzienniku Ustaw

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pabloza
tutaj jest całkiem fajny sprzęt do tego - http://lark.com.pl/enjoy2.htm - Lark Enjoy 2.0 oprócz tego ma ciekawe funkcje multimedialne, można podłączyć twardy dysk, nagrywać programy, odtwarzać muzykę, filmy, czy też oglądać zdjęcia
odpowiedź