SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Granie w gry komputerowe nie szkodzi zdolnościom poznawczym dzieci

Pomimo powtarzanych od lat teorii, że granie w gry wideo szkodzi mózgom dzieci, naukowcy z Houston odkryli, że rozrywka ta ma bardzo znikomy - lub wręcz żaden - wpływ na zdolności poznawcze młodych ludzi.

fot. Shutterstock.comArticle

To dobra wiadomość dla wielu martwiących się rodziców. Jednak wyniki tego samego badania, dowodzą czegoś jeszcze: że gry uważane dotąd za skuteczne narzędzia do nauki również nie przynoszą żadnych znaczących efektów.

Wynikami swojej pracy naukowcy z University of Houston College of Education podzielili się na łamach pisma „Journal of Media Psychology”. Odnieśli się w nim do obaw towarzyszących milionom rodziców, zakorzenionych przez powtarzane od lat teorie, że dzieci, które spędzają dużo czasu na graniu w gry wideo oraz/lub wybierają gry z określonych gatunków, mogą mieć obniżone zdolności poznawcze.

„Nasze badanie nie wykazało takiej korelacji. Niezależnie od tego, jak długo dzieci grały i jakie rodzaje gier wybrały” – mówi prof. Jie Zhang, jedna z autorek publikacji.

Co wykazał eksperyment

Na potrzeby eksperymentu naukowcy z jej zespołu przeanalizowali nawyki związane z graniem wśród 160 uczniów miejskich szkół publicznych (w wieku 9-12 lat). Średnio na gry wideo poświęcali oni 2,5 godziny dziennie, przy czym najbardziej zapaleni gracze robili to nawet przez 4,5 godziny dziennie.

Aby ustalić związek między graniem a funkcjonowaniem poznawczym uczestników, poddano ich testowi CogAT, który ocenia umiejętności werbalne, pamięciowe, związane z uwagą i rozumowaniem, przestrzenne, matematyczne, itp.

„Okazało się, że ani czas trwania gry wideo, ani wybór gatunków gier nie wykazywały istotnej korelacji z wynikami testu CogAT. Nie znaleźliśmy więc żadnego bezpośredniego związku między graniem w gry komputerowe a wydajnością poznawczą dzieci, pomimo tego, co zakładano dotychczas” – podkreśla główna autorka badania prof. May Jadalla.

Jednak eksperyment ujawnił jeszcze jedną ciekawą rzecz - że niektóre rodzaje gier, określane jako pomagające rozwijać zdolności poznawczych najmłodszych, również nie przynoszą wymiernych efektów, pomimo mocnych przekazów marketingowych.

Czy dzieci mogą grać na komputerze tyle, ile chcą, bez żadnych skutków ubocznych?

Czy to oznacza, że dzieci mogą grać na komputerze tyle, ile chcą, bez żadnych skutków ubocznych? Nie do końca - ostrzegają autorzy badania. Osoby, które grały najwięcej, a więc nawet 4 godziny dziennie, nie miały czasu na inne, bardziej produktywne zajęcia, jak chociażby nauka i odrabianie lekcji. Jednak nawet w tych przypadkach różnice w rozwoju poznawczym były bardzo niewielkie.

„Nasze wyniki pokazują, że rodzice prawdopodobnie nie muszą się tak bardzo martwić rozwojem poznawczym swoich uwielbiających gry wideo dzieci. Przynajmniej tych w wieku przednastoletnim. Rozsądne ilości gier wydają się być bezpieczne, ale zachowajmy czujność, gdy rozrywka ta zacznie wykazywać cechy zachowania obsesyjnego” - podsumowuje prof. Zhang.

„To pozytywny przekaz, ponieważ gry komputerowe od lat są kością niezgody w milionach rodzin. Znalezienie wspólnej płaszczyzny między rodzicami a dziećmi jest w tej kwestii wyjątkowo trudne. Uzyskane wyniki uspokajają, że nie musimy zbytnio martwić się tym, że nasze dziecko lubi grać. Kluczem jest równowaga między tym, a innymi czynnościami” - dodaje.

Dołącz do dyskusji: Granie w gry komputerowe nie szkodzi zdolnościom poznawczym dzieci

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Empirysta
Teza w tytule jest zbyt uogólniona. Można sfalsyfikować ją pojedynczym przykładem przeciwnym. Ja znam przykład w którym osoba uzależniona od gry i godzinami powtarzająca utraty schemat w znacznym stopniu pogłębiła swoje problemy poznawcze. Był to przypadek kliniczny. Osoba wymagała stałej opieki. Dawanie takiego tytułu na stronie głównej jest nieodpowiedzialne. Względem badań naukowych stosowanie skrótów myśliwych jest niedopuszczalne.
odpowiedź
User
walter
Jest wręcz odwrotnie. Gry mogą mieć bardzo pozytywny skutek, rozwiązywanie problemow, rozwijanie nowych zainteresowań, szczególnie jeśli są zróżnicowane i dobrane do wieku. Mój syn zainteresował się piłka nożna dzięki Fifie. Natomiast oczywistym jest, ze dziecko musi mieć również czas na naukę, sport, wiec nie może grać 4 godziny dziennie. W umiarze, gry będą mieć pozytywny skutek. W nadmiarze, będą prowadzić do rożnego rodzaju problemow.
odpowiedź
User
gry
Za granty zrobię wszystko
odpowiedź