SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cztery oferty w konkursie na rezerwację częstotliwości DAB+. Jakich stacji będzie można słuchać?

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o czterech podmiotach, które chcą być operatorami multipleksów lokalnych cyfrowego radia DAB+ w siedmiu lokalizacjach. Znamy już większość stacji, które będą stamtąd nadawane.

Konkurs rozpisany przez UKE w kwietniu dotyczy nadawania w siedmiu lokalizacjach i ich okolicach: Poznaniu, Toruniu, Rzeszowie, Tarnowie, Warszawie, Katowicach, Częstochowie. Emisja może odbywać się z więcej niż jednego nadajnika w danej lokalizacji. Swoje oferty zgłosiły firmy: Transmisja (operator FM na Podkarpaciu), PSN Infrastruktura (operator FM w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju i DAB+ w Łodzi), DABCOM (operator już istniejącej emisji eksperymentalnej DAB+ w Andrychowie) i BCAST (operator FM w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju i eksperymentalnych emisji DAB+ w Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie i Katowicach).

Wszystkie te podmioty chcą być operatorami technicznymi multipleksów DAB+. UKE nie zdradza jeszcze, które firmy starają się o to w 7 lokalizacjach, a które tylko w wybranej.

Zupełnie nowe emisje w DAB+

Na razie w 41 lokalizacjach w Polsce dostępna jest stała emisja rozgłośni Polskiego Radia. Są to Jedynka, Dwójka, Trojka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Zagranicy i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. W Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie i Katowicach w DAB+ nadawane są testowo przez BCAST rozgłośnie lokalne i nie tylko. Na przykład w Warszawie to: Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Maryja i Radio Muzo.fm. Testy w DAB+ prowadzą także Radio Bielsko i Radio Andrychów.

Wspomniany wyżej konkurs dotyczy już regularnej emisji i rezerwacji częstotliwości do 30 czerwca 2030 roku. Niewykluczone, że już jesienią albo na przełomie 2021 i 2022 roku taka regularna emisja w siedmiu lokalizacjach może się rozpocząć. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udzieliła już koncesji rozgłośniom chcącym nadawać w większości multipleksów lokalnych. W Poznaniu, Rzeszowie i Tarnowie są jeszcze wolne miejsca na multipleksie. Już w marcu KRRiT zamieściła ogłoszenia w tej sprawie.

Jakich stacji będzie można słuchać dzięki nowym multipleksom?

Częstochowa

Bezpieczna Podróż

Disco Radio

Mega Radio

Radio Express FM

Radio Fiat

Radio Jasna Góra

Radio MUZO.FM

Radio Nuta

Radio Open FM

Radio Profeto

Twoja Polska Stacja

Katowice

Bezpieczna Podróż

Disco Radio

Mega Radio

Radio Express FM

Radio Imperium

Radio MUZO.FM

Radio Nuta

Radio Open FM

Radio Profeto

Poznań

Bezpieczna Podróż

Disco Radio

Mega Radio

Radio MUZO.FM

Radio Nuta

Radio Open FM

Radio Profeto

Wasze Radio FM

+ rozgłośnie, które uzyskają koncesję po ogłoszeniu KRRiT z dn. 30.03 o możliwości uzyskania / rozszerzenia koncesji.

Rzeszów

Bezpieczna Podróż

Radio Leliwa

Radio MUZO.FM

Radio Open FM

Radio Profeto

+ rozgłośnie, które uzyskają koncesję po ogłoszeniu KRRiT z dn. 29.03 o możliwości uzyskania / rozszerzenia koncesji.

Tarnów

Bezpieczna Podróż

Radio Open FM

Radio Profeto

Trendy Radio

+ rozgłośnie, które uzyskają koncesję po ogłoszeniu KRRiT z dn. 19.10.2020 o możliwości uzyskania / rozszerzenia koncesji, zgłosiło się Radio RDN Małopolska.

Toruń

Bezpieczna Podróż

Radio MUZO.FM

Radio Open FM

Radio Profeto

Radio Toruń

Warszawa

Bezpieczna Podróż

Disco Radio

Mega Radio

Radio Kolor

Radio MUZO.FM

Radio Nuta

Radio Open FM

Radio Profeto

W multipleksach lokalnych wykorzystane zostaną kanały: Częstochowa 12D, Katowice 12C, Poznań 5C, Rzeszów 9B, Tarnów 9C, Toruń 6C, Warszawa 10B.

Czołowi nadawcy komercyjni sceptyczni wobec DAB+, więc korzystają nowi gracze

Sukces DAB+ zależy od popularności tego systemu wśród największych graczy rynku radiowego. Mimo inwestycji i wysiłków Polskiego Radia, czołowi nadawcy komercyjni podchodzą sceptycznie do cyfrowego radia. - Digital Audio Broadcasting jest jednym wielkim nieporozumieniem i w żadnym razie nie będzie sukcesem. O ile wróżono śmierć radia w związku z rozwojem internetu, o tyle te przepowiednie się nie sprawdziły. Oczywiście coraz więcej osób słucha radia przez internet, musimy poszerzać tam swoją ofertę, personalizować stacje, oferować podcasty, ale obecnie przyszłość radia nie wygląda źle - mówił przed rokiem w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Kazimierz Gródek, prezes Grupy RMF. Zarówno RM FM, jak i Eurozet, ZPR (Radio Eska) nadają tematyczne stacje radiowe w internecie. DAB+ byłoby naturalnym miejscem, w którym mogłyby się znaleźć. Minusem tej technologii jest jednak zasięg. W przypadku radia cyfrowego albo jest sygnał albo go nie ma. W przypadku analogowego radia FM można słuchać rozgłośni z dalszych nadajników na przykład w mono lub z lekkim szumem. Osoby, które miały okazję korzystać z DAB+ narzekają też na jakość dźwięku, która bywa gorsza niż w przypadku transmisji internetowych, czy FM. 

Zobacz także: KRRiT tłumaczy opóźnienia w DAB+ pandemią

Szansa dla mniejszych graczy

Choć największe koncerny z dystansem podchodzą do DAB+, to cyfrowe radio jest okazją do rozszerzenia zasięgu dotychczas lokalnych graczy. Na przykład Radia Profeto, katolickiej rozgłośni, która w FM jest dostępna tylko w części Małopolski. Teraz pojawi się w 7 wspomnianych wcześniej lokalizacjach na terenie całego kraju  w DAB+. W nowych multipleksach swoje Radio Open FM będzie mieć też Wirtualna Polska.W Warszawie, Poznaniu, Katowicach i Częstochowie pojawi się natomiast Radio Nuta, które do tej pory było dostępne tylko w Bielsku-Białej. Odbiorniki do DAB+ można kupić już za 100 zł. Do ich zakupu powinna jednak przekonywać oferta programowa. Na razie jest ona rozszerzeniem do analogowej emisji w FM. Być może wraz z rozbudowaniem sieci nadajników i uruchomieniem kolejnych multipleksów to się zmieni.

Dołącz do dyskusji: Cztery oferty w konkursie na rezerwację częstotliwości DAB+. Jakich stacji będzie można słuchać?

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bonpri
357 czekamy :)
odpowiedź
User
wiseman
Nowe częstotliwości = więcej konkurencji i nowi gracze. Słuchacz na tym tylko zyskuje.
odpowiedź
User
Leszek
O jakiej konkurencji mówisz? To są winampy te stacje,zapychacze. Sluchales tych mega, disco, nuta? To jest żenada i nie wierzę, że ktokolwiek dla tego badziewia jak Profeto czy Mega radio kupi DAB. Co zyska słuchac? Randomową playlistę i reklamy lokalnych firm z Bielska Bialej. Kogo to obchodzi? Radio Bezpieczna Podroz to podmiot zwiazany z Radiem Hobby, ktore traktowalo ludzi jak traktowało i liczylo się tam wszystko, a nie ludzie i program. Wyluzujcie, nic z tego nie będzie.
odpowiedź