SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Uruchomiono lokalny multipleks DAB+ we Wrocławiu

We Wrocławiu uruchomiono lokalny, testowy multipleks radia cyfrowego w technologii DAB+. To kolejne miasto po Warszawie, gdzie na MUX będzie można słuchać radia Muzo.fm, stołecznej rozgłośni Radia Kolor oraz Radia Maryja w cyfrowej jakości. Sygnał nadawany jest z nadajnika na szczycie budynku Sky Tower. Za obsługę transmisji odpowiada operator radiodyfuzyjny BCAST.

fot. Shutterstock.comArticle

Operator BCAST wdraża testowe emisje DAB+ (cyfrowego radia) w polskich miastach – pierwszym z nich była Warszawa (sygnał pojawił się tam z początkiem sierpnia), a kolejnym jest Wrocław.

Na multipleksie można słuchać m.in. Radio Muzo.fm, Radio Kolor czy Radio Maryja. Do tej pory w DAB+ dostępne były stacje należące do Polskiego Radia oraz rozgłośnie akademickie i społeczne.

Aktualna moc promieniowania emisji wrocławskiej została ustawiona na poziomie 100 W i będzie podnoszona w trakcie trwania testów do maksymalnej mocy, która wynika z pozwolenia radiowego (tj. 500W).

- Aby odebrać nowe programy słuchacze muszą przeskanować pasmo lub ustawić konkretny kanał. Multipleks znajduje się na kanale 10A, a jego częstotliwość środkowa wynosi 209,936 MHz. Dzięki charakterystyce obiektu liczymy na pokrycie sygnałem DAB+ całego miasta, nawet przy relatywnie niewielkiej mocy promieniowania. Dopasowanie mocy do lokalnego charakteru emisji jest istotne w procesie optymalnego projektowania i rozbudowy sieci nadawczej - tłumaczy Maciej Lipiński, członek zarządu BCAST.

Korzystanie z cyfrowego radia jest możliwe dzięki platformie umożliwiająca tworzenie multipleksu „w chmurze” i oferowanie rozgłośni w technologii DAB+ jako usługi. W ramach współpracy z operatorem nadawcy - po uzyskaniu zgód koncesyjnych i administracyjnych -  otrzymują wirtualne studio do tworzenia i zarządzania treściami radiowymi. Strumienie ze studia zostają przekazane do chmury, gdzie dane od różnych nadawców są przygotowywane i formowane. Dystrybucja sygnału multipleksu do obiektu nadawczego odbywa się w otwartym internecie. To możliwe dzięki opracowaniu protokołu transmisji IP. Po końcowej obróbce w nadajniku dane są przekazywane - poprzez anteny - do słuchaczy.

Kolejnym miastem z DAB+ będzie Gdańsk

Kolejnym miastem, którego mieszkańcy będą mogli posłuchać radia w technologii DAB+ będzie Gdańsk. Równocześnie operator pracuje nad nawiązaniem współpracy z kolejnymi nadawcami, zarówno lokalnymi jak i ogólnokrajowymi, których audycje mogłyby się pojawić na radiowych multipleksach cyfrowych.

Trwają również prace nad rozpoczęciem obowiązywania Oferty Ramowej, polegającej na dostępie do obiektów operatora dominującego (firmy Emitel) i możliwość oferowania emisji wysokomocowych (radiowych i telewizyjnych).

BCAST to operator radiodyfuzyjny w Polsce, specjalizujący się w przesyle sygnału FM, DAB+ i DVB-T.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Uruchomiono lokalny multipleks DAB+ we Wrocławiu

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
Niestety w Warszawie ta nowa technologia "chmurowo - internetowa" nie sprawdza się dobrze.
Emisja Muzo.fm jest często zakłócana - ale nie szumami czy trzaskami, nie brakiem sygnału, tylko zapętlaniem się audio - kilkusekundowy bufor jest odtwarzany wielokrotnie, potem audio przeskakuje o kilkanaście / kilkadziesiąt sekund i albo się emisja stabilizuje albo znów czkawka. Ewidentne zakłócenie strumienia danych w internecie.
Na emisji dab+ polskiego radia takich kwiatków nie ma.
odpowiedź
User
Robi
I super że się coś dzieje do przodu. Jest trochę fajnych stacji w Polsce których warto by posłuchać, może w końcu będzie większa konkurencja.
odpowiedź
User
Michał34
Dopóki na multipleksie nie będzie stacji z grupy RMF, Eurozet czy ZPR-u (Eski) trudno będzie liczyć na jakikolwiek sukces multiplexu DAB+
odpowiedź