SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Daniel Obajtek: decyzja sądu dotycząca Polska Press tak naprawdę nic nie oznacza

Decyzja sądu o niewpisaniu zmian w zarządzie Polska Press do Krajowego Rejestru Sądowego tak naprawdę nic nie oznacza, spółka funkcjonuje normalnie - powiedział w piątek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Daniel Obajtek, prezes Orlenu, fot. screen z youtube'aArticle

8 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał na wniosek RPO wykonanie decyzji Prezesa UOKiK wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press. Jak podkreślił sąd, postanowienie jest niezaskarżalne.

"Decyzja nic nie oznacza tak naprawdę"

Prezes Orlenu był pytany w Radiu Maryja o Polska Press w kontekście decyzji sądu dotyczących spółki, w tym ostatniej o niewpisaniu zmian w zarządzie do KRS.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

"Decyzja nic nie oznacza tak naprawdę. Normalnie funkcjonuje Polska Press. My wykonujemy swoje prawa z udziałów, mamy opinie kancelarii międzynarodowych i doradców finansowych w tym zakresie. Generalnie nie można ograniczyć prawa do przejęcia, które generalnie już zostało skonsumowane. To jest sytuacja, nad którą głowią się i analizują ten wyrok prawnicy i nikt za bardzo nie może zrozumieć o co tak naprawdę chodzi" - podkreślił prezes PKN Orlen.

Obajtek zaznaczył, że po decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, PKN Orlen zgodnie z prawem przejął kontrolę na Polska Press.

"Generalnie wszystkie organy tej spółki zostały powołane zgodnie z prawem i funkcjonują. Wszystkie decyzje, mimo iż nie ma wpisu do KRS, są zgodne z prawem i nie ulegają w żadnym wypadku podważeniu. W związku z tym sam wyrok jest dla nas dziwnym wyrokiem, ale normalnie wykonujemy prawa z udziałów. Gdybym takich praw z udziałów nie wykonywał byłbym później odpowiedzialny za działanie na szkodę spółki w tym zakresie" - mówił Obajtek.

Prezes PKN Orlen podkreślił, że Polska Press funkcjonuje normalnie i ma dobre parametry finansowe. Dodał, że spółka "została wpięta w cały w łańcuch koncernu".

Prezes Polska Press zrezygnowała dwa miesiące temu

Przejęcie Polska Press zostało ogłoszone przez PKN Orlen na początku grudnia ub.r. W lutym na tę transakcję wydał zgodę prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W komunikacie podano wówczas, że "w przypadku transakcji pomiędzy Orlenem a Polska Press mamy do czynienia z koncentracją wertykalną zachodzącą pomiędzy podmiotami działającymi na różnych szczeblach obrotu prasy. W praktyce oznacza to, że działalność uczestników koncentracji się nie pokrywa". 

Na początku marca odeszła dotychczasowa prezes spółki, Dorota Stanek. Z naszych informacji wynika, że nie podejmie już żadnej innej pracy, lecz skorzysta z emerytury. 

Marcin Dec został powołany na prezesa Polska Press Grupy w połowie kwietnia. - Decyzja Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia umożliwi przyspieszenie procesu integracji Polska Press w ramach Grupy Orlen. Marcin Dec będzie pełnił funkcję prezesa do czasu ukształtowania się składu zarządu Polska Press - podało wówczas wydawnictwo w komunikacie.  Nowy prezes pozostaje także CEO innej spółki zależnej Orlenu - domu mediowego Sigma Bis.

Teraz PKN Orlen ogłosił postępowanie kwalifikacyjne na nowego prezesa Polska Press. Wśród wymagań od kandydatów wymieniono m.in. wyższe wykształcenie oraz minimum 5 lat doświadczenia zawodowego (w tym przynajmniej trzy lata na stanowiskach kierowniczych, samodzielnych albo w prowadzeniu własnej działalności). Nowy właściciel Polska Press oczekuje, że kandydaci mają doświadczenie w zarządzaniu zespołami, potrafią pracować pod presją czasu i w sytuacjach kryzysowych, a także posiadają wysoce rozwinięte umiejętności interpersonalne, organizacyjne i etyczne.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Wykluczeni z konkursu są natomiast pracownicy i współpracownicy biur poselskich i senatorskich, pracownicy i członkowie władz partii politycznych oraz osoby z władz związków zawodowych w grupie kapitałowej Orlen.

Obajtek potwierdził, że został ogłoszony konkurs na prezesa Polska Press. Zaprzeczył, że konkurs ma związek z decyzją sądu o niewpisaniu zmian w zarządzie spółki. Powiedział, że po przejęciu Polska Press przez PKN Orlen dotychczasowa prezes zrezygnowała i wówczas została z rady nadzorczej spółki została powołana osoba pełniąca obowiązki prezesa.

Jak podał Onet, zmiany, które nastąpiły w zarządzie Polska Press od początku marca, nie zostały wpisane do KRS, mimo złożenia przez Orlen odpowiednich wniosków. - 13 kwietnia 2021 r. spółka złożyła kolejny wniosek o wykreślenie z zarządu danych Pawła Fąfary i ujawnienia danych członka zarządu Doroty Kani oraz prezesa zarządu Marcina Deca. Zarządzeniem z dnia 30 kwietnia 2021 r. wezwano spółkę Polska Press do złożenia oświadczenia członka zarządu Doroty Kani w przedmiocie wskazania jej adresu do doręczeń, w terminie 7 dni od dnia doręczenia, pod rygorem zwrotu wniosku. Do dziś brak potwierdzenia odbioru – napisał warszawski sąd w piśmie przesłanym do Onetu.

Jeszcze w kwietniu Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (wydział Sądu Okręgowego w Warszawie) wstrzymał bezwarunkową zgodę prezesa UOKiK na kupno wydawnictwa Polska Press przez PKN Orlen. Poinformowało o tym biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, który skierował do sądu taki wniosek. Z tekstu Onetu wynika, że właśnie ta decyzja ma wpływ na nie wpisanie nowych członków do KRS. Jednak rzeczniczka Orlenu, Joanna Zakrzewska, zdementowała to na Twitterze, pisząc, że „zawieszenie postępowania rejestrowego jest decyzją o charakterze formalnym i w żadnym stopniu nie przesądza o zasadności wniosku o wpis”, a  postanowienie o zawieszeniu podlega zaskarżeniu.

Zmiany w redakcjach Polska Press

W drugiej połowie kwietnia nowo utworzoną funkcję dyrektora ds. redakcji objęła Anna Zapert, poprzednio związana z Telewizją Republika, a rezygnacje złożyli wiceprezes wydawnictwa Dariusz Świąder i członkini zarządu Magdalena Chudzikiewicz.

Pod koniec kwietnia Dorota Kania zdecydowała o zmianie trzech redaktorów naczelnych dzienników Polska Press. W „Dzienniku „Zachodnim” Marka Twaroga zastąpił Grzegorz Gajda, poprzednio związany z TVP3 Katowice i Radiem EM. Twaróg w zeszły piątek pożegnał się na łamach z czytelnikami. - Odchodzę z podniesionym czołem. Zawsze hołdowałem idei niezależnego dziennikarstwa - stwierdził.

Na początku maja z „Dziennika Zachodniego” po 33 latach pracy zdecydował się odejść Janusz Szymonik przez wiele lat zastępca redaktora naczelnego. - Odchodzę, bo po przejęciu przez nowego właściciela redakcja nie będzie już niezależna - uzasadnił.

W niektórych redakcjach zmiany nastąpiły już po ogłoszeniu w grudniu kupna firmy przez Orlen. W połowie stycznia br. odszedł Paweł Siennicki (został wiceprezesem Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”), stanowisko redaktora naczelnego „Polski Metropolii Warszawskiej” przejął po nim Wojciech Rogacin.

Na początku marca pożegnała się z redakcją „Dziennika Zachodniego” Katarzyna Pachelska, wiceszefowa newsroomu . Impulsem do tego odejścia była niedawna zmiana właścicielska i związana z tym niepewność co do zawodowej przyszłości. Wcześniej pożegnały się z redakcją: wieloletnia sekretarz Anna Ładuniuk i publicystka polityczna Agata Pustułka. W śląskich mediach obie dziennikarki przepracowały niemal trzy dekady.

Polska Press wydaje 20 dzienników regionalnych

W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”), a także prawie 150 tygodników lokalnych (m.in. „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro”) oraz bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl”.

Firma wydaje też ok. 500 serwisów internetowych, głównie Naszemiasto.pl i portale poszczególnych tytułów prasowych.

Grupa kapitałowa Polska Press w 2019 r. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 398,44 mln zł oraz zysku netto z 9,64 do 8,59 mln zł. Wpływy ze sprzedaży gazet zmalały o 8,9 proc., z reklam - o 4,9 proc., a liczba pracowników wynosiła 2 126.

Dołącz do dyskusji: Daniel Obajtek: decyzja sądu dotycząca Polska Press tak naprawdę nic nie oznacza

43 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gran
Proszę, nie nagłaśniajcie wypowiedzi, w których ktoś ostentacyjnie lekceważy prawo. Tak jak Tadeusz R z tymi rozliczeniami podatku albo właśnie Daniel Obajtek. Przyjdzie dzień, gdy wydarzy się coś strasznego i wy też będziecie za to odpowiedzialni :(
odpowiedź
User
irx
W jakim my kraju żyjemy ?!
odpowiedź
User
Polska PiS
Sąd w Polsce nic nie oznacza. Pamiętajcie skazani.
odpowiedź