SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dastan Logistics, Kubenz i Recman z zarzutami od UOKiK. Podejrzenie fałszowania składu odzieży

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania właściwe wobec podmiotów wprowadzających na rynek marynarki, garnitury i koszule. Firmom Dastan Logistics, Kubenz i Recman prezes UOKiK postawił zarzuty wprowadzania konsumentów w błąd, za co grozi kara do 10 proc. obrotów.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK Article

Inspektorzy Inspekcji Handlowej w 2019 r. oraz na początku 2020 r. odwiedzili sklepy sprzedające męską odzież wizytową. Przekazali do laboratorium UOKiK w Łodzi do badań garnitury, marynarki i koszule.  

Trzy firmy odzieżowe z zrzutami UOKiK

Badania wykazały, że największe nieprawidłowości między informacją na etykiecie a rzeczywistym składem dotyczyły trzech firm: Dastan Logistics Paulina Staniaszek z Tuszyna, Kubenz z Ełku oraz Recman z Suwałk.

Przykładowo, koszula Dastan Logistics – zgodnie z etykietą powinna zawierać 80 proc. bawełny i 20 proc. poliesteru. Badanie wykazało inny skład - poliester 65,1 proc., bawełna 34,9 proc

Garnitur męski Monaco firmy Kubenz powinien być wykonany w całości z wełny, a podszewka z wiskozy. W badaniu wykazano, że naprawdę producent użyył poliestru (69,1 proc.) i wiskozy (30,9 proc.), a podszewka była całkowicie z poliestru. Marynarka od garnituru Bertin marki Recman powinna zawierać 80 proc. wełny i 20 proc. poliestru. Co wykazały badania? Poliester 78,6 proc. i wiskoza 21,4 proc., brakowało wełny.

Prezes UOKiK wykorzystał te ustalenia i wszczął postępowania przeciwko firmom Dastan Logistics, Kubenz i Recman. Zarzuty dotyczą wprowadzania konsumentów w błąd.

- Każdy konsument ma prawo do rzetelnej informacji o jakości produktu i w tym zakresie ufa zapewnieniom sprzedawcy czy producenta. Niestety, nie jest w stanie samodzielnie sprawdzić, czy prezentowane informacje o składzie jakościowym surowca pokrywają się z rzeczywistością. Dlatego przychodzimy konsumentom z pomocą i badamy skład różnych produktów w akredytowanych laboratoriach UOKiK. Wyniki kontroli odzieży wizytowej pozwoliły na postawienie zarzutów przedsiębiorcom w zakresie wprowadzania konsumentów w błąd. W tym roku kontynuujemy działania i sprawdzamy jakość odzieży, tak aby zapewnić konsumentom dostęp do prawidłowych informacji o składzie surowca, z którego jest wykonany dany produkt. Konsumenci mają prawo do rzetelnej informacji, mającej przecież fundamentalne znaczenie dla podejmowanych przez nich decyzji czy i satysfakcji z użytkowania zakupionych produktów - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dastan Logistics, Kubenz i Recman z zarzutami od UOKiK. Podejrzenie fałszowania składu odzieży

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rtg
brawo! kontrole produktow powinny byc powszechne, w gigantycznej skali
10 0
odpowiedź
User
excalibur
Ale nie rozumiem dlaczego zajmuje się tym UOKiK, a nie inspekcja handlowa
0 0
odpowiedź