SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czeska 3D Prusa Research najszybciej rosnącą spółką w regionie. 18 firm z Polski w zestawieniu Deloitte

Produkująca drukarki 3D czeska firma 3D Prusa Research jest najszybciej rosnącą spółką technologiczną w Europie Środkowej - wynika z tegorocznej edycji rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm technologicznych z rankingu wyniosła 1290 proc. na przestrzeni ostatnich czterech lat, a na obecnej liście znalazło się 18 firm pochodzących z Polski.

Article

Ranking „DeloitteTechnology Fast 50 Central Europe” to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Firmy same zgłaszają chęć udziału w rankingu, a Deloitte weryfikuje podane przez nich dane finansowe. „Technology Fast 50” jest częścią raportu „EMEA Fast 500” przygotowywanego przez Deloitte.

Czesi na czele

Tegorocznym zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” jest producent drukarek 3D Prusa Research z Czech, który w ub.r. zajął 3. miejsce w rankingu. Spółka osiągnęła wzrost przychodów w ciągu ostatnich 4 lat na poziomie ponad 17 tys. proc.

Na 2. miejscu uplasował się ubiegłoroczny zwycięzca, czeska spółka Kiwi.com, a na 3. chorwacka firma Q Software, która debiutuje w zestawieniu. W pierwszej dziesiątce znalazły się dwie polskie firmy: TenderHut (7. miejsce) oraz Salelifter (9. miejsce).

W rankingu pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się firm w Europie Środkowej znalazło się 30 nowych spółek, 6 awansowało, a 14 zanotowało spadek.

Średni wzrost przychodów w 2017 w porównaniu do 2014 r. firm, które znalazły się na liście „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” wyniósł 1290 proc. Rok wcześniej było to 1127 proc. (rok 2016 w porównaniu do 2013).

Podobnie jak w poprzednich latach ranking zdominowały firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania. W zestawieniu są ich aż 32. 11 firm reprezentuje sektor „media i rozrywka”, a 7 to producenci sprzętu komputerowego. Ta ostatnia kategoria osiągnęła największy średni wzrost przychodów sięgający 2969 proc.

18 spółek z Polski

W głównej kategorii „Fast 50” uplasowało się 18 firm z Polski. Jedna z nich znalazła się także w podkategorii „Wielka Piątka”. 2. miejsce pod względem liczby spółek należy do Litwy, którą w głównym rankingu reprezentuje 8 firm. 3. miejsce przypadło Chorwacji i Czechom – oba kraje reprezentuje 7 firm.

W rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” znalazły się także spółki ze Słowacji (3), Węgier (2), Łotwy (2) oraz Rumunii, Bośni i Hercegowiny, Estonii i Łotwy (po 1).

W tym roku po raz trzeci przyznano nagrodę Most Disruptive Innovation. Jej laureatem może zostać spółka, której technologie, produkt lub usługi mają szanse stać się przełomowe i wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek.

Tegorocznym zwycięzcą jest litewska spółka Brolis Semiconductors, która wykorzystuje przełomową technologię fotonową w podczerwieni do opracowania nowego rodzaju czujnika, który może odczytywać parametry krwi bez konieczności jej pobierania.

Nowym elementem 19. edycji rankingu jest nagroda specjalna Social Impact Award. Jej laureatem może zostać firma, która z powodzeniem łączy rozwój innowacyjnych produktów czy usług technologicznych z pozytywnym oddziaływaniem na społeczności i środowisko. Zwycięzcą pierwszej edycji została polska firma Saule Technologies, która opracowała nową generację paneli słonecznych.

Dołącz do dyskusji: Czeska 3D Prusa Research najszybciej rosnącą spółką w regionie. 18 firm z Polski w zestawieniu Deloitte

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Borg
Ja się pytam, gdzie jest Pan od "Wygrales iPhona" i stron dla dorosłych? No gdzie? Przecież on teraz najlepszy enterpreneur jest, teledyski wygrywa, kupuje reklamy z samym saoba, wykupuje tyle artykulow o sobie i nic? A no tak, chyba wlasnie mu ten "genialny biznes" przestal dzialac :)
odpowiedź