SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Disney musi zaoferować kupno Sky Group po przejęciu części 21st Century Fox

The Takeover Panel, urząd nadzorujący przejęcia firm na rynku brytyjskim zażądał, aby koncern Disneya złożył ofertę nabycia w całości platformy telewizyjnej Sky Group po zakończeniu akwizycji rozrywkowego segmentu 21st Century Fox, który obecnie posiada 39 procent udziałów w Sky.

Article

W połowie grudnia ub.r. koncern Disney zawarł umowę kupna rozrywkowego segmentu 21st Century Fox za kwotę ponad 52 mld dol. Rok wcześniej, w grudniu 2016 r. Fox zaproponował, że przejmie 61 proc. akcji europejskiego nadawcy telewizyjnego Sky, co pozwoliłoby koncernowi należącemu do Ruperta Murdocha i jego rodziny stać się jedynym właścicielem tej sieci.

Transakcja nie doszła do skutku, bowiem wzbudziła poważne wątpliwości u brytyjskich instytucji nadzorczych. Na początku br. tamtejszy urząd ds. konkurencji i rynków (CMA) stwierdził jasno, że przejęcie na własność przez Murdocha całego Sky zaburzyłoby konkurencję, bowiem jednym z elementów europejskiego nadawcy jest stacja informacyjna Sky News, a Fox posiada już wiele innych mediów, m.in. takie tytuły prasowe jak „The Sun” i „The Times”.

Aby rozwiać wątpliwości Fox wystąpił niedawno z dwiema propozycjami, które mają skłonić regulatora do zmiany stanowiska. Pierwsza z nich przewiduje wyodrębnienie Sky News jako osobnej spółki zarządzanej niezależnie od reszty Sky i finansowanej przez Foxa przez kolejnych 15 lat. Druga oferta to sprzedaż Sky News koncernowi Disneya, który włączyłby informacyjną telewizję do portfolio posiadanych już kanałów.

Teraz do sprawy włączył się kolejny brytyjski organ - The Takeover Panel, urząd nadzorujący przejęcia firm na tamtejszym rynku. Jak informuje Reuters regulator zażądał, aby po zakończeniu transakcji przejęcia części 21st Century Fox Disney złożył ofertę zakupu całości udziałów w Sky Group.

The Takeover Panel zaznaczył przy tym, że cena zaoferowana przez Disneya nie może być niższa niż 10,75 funta za jedną akcję Sky, czyli tyle ile wcześniej zaproponował Fox chcąc przejąć brakujące 61 proc. udziałów Sky. Na razie ani Disney, ani Fox nie odniosły się oficjalnie do nowych warunków transakcji przedstawionych przez The Takeover Panel.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Disney musi zaoferować kupno Sky Group po przejęciu części 21st Century Fox

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl