SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Karnowski: Mazurek i Zalewski nie zgodzili się na obniżkę, ich honoraria to jedna piąta budżetu „Sieci”

Michał Karnowski - członek zarządu Fratrii ds. wydawniczych - poinformował, że Robert Mazurek i Igor Zalewski kończą współpracę z „Sieci”, ponieważ nie zgodzili się na obniżkę honorarium za tworzenie rubryki „Z życia koalicji, z życia opozycji”. - Doszliśmy do sytuacji, w którym ta szacowna rubryka stanowiła 1/5 budżetu tygodnika. O taaakie pieniądze trudno już jednak w prasie - uważa Karnowski.

Michał Karnowski, fot. Fratria Article

W poniedziałek zapowiedziano, że Robert Mazurek i Igor Zalewski prześmiewczą rubrykę „Z życia koalicji, z życia opozycji” będą redagowali w tygodniku „Sieci” tylko do połowy br. - Będziemy prowadzili tę rubrykę do wakacji, a potem ją kończymy i wyjeżdżamy - powiedział Zalewski portalowi Wirtualnemedia.pl.

- Robimy to 20 lat i zdecydowaliśmy, że wystarczy - dodał zapytany o przyczyny rozstania z „Sieci”. Czy biorą pod uwagę przeniesienie rubryki do innego tytułu prasowego lub serwisu internetowego? - Nie bardzo widzimy, gdzie moglibyśmy to kontynuować. Gdyby była taka okazja, to nie wykluczamy tego ostatecznie - stwierdził publicysta.

Szybko pojawiły się sugestie, że rubryka „Z życia koalicji, z życia opozycji”, w której autorzy żartują także z polityków obozu rządzącego i mediów publicznych, nie pasuje do tygodnika „Sieci”, mocno przychylnego wobec obecnej władzy. - Taka jest formuła naszej rubryki, tygodnik „Sieci” wiedział, co bierze. Nie było nigdy żadnych prób ingerencji w nasze teksty przez redaktorów „Sieci” - skomentował Igor Zalewski.

W poniedziałek wieczorem do podobnych sugestii na Twitterze odniósł się Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii ds. wydawniczych. - Kaputt Mazurek & Zalewski! Jedyna rubryka, która STALE czytałem 20 lat... Symptomatyczne, że nie ma dla nich miejsca... - napisał publicysta Paweł Burdzy.

- Miejsce jest. O taaakie pieniądze trudno już jednak w prasie. I to cała zagadka. Skończmy już więc to jęczenie, proszę - odpowiedział Karnowski. - Doszliśmy do sytuacji, w którym ta szacowna rubryka stanowiła 1/5 budżetu tygodnika. Zaproponowałem obniżkę, bo jak wszyscy musimy ciąć budżety papieru. Autorzy niestety nie przyjęli. Mieli prawo. Bolejemy. Nie udawajmy jednak, że są tu inne przyczyny - dodał.

Oszczędności w redakcji „Sieci” Michał Karnowski sugerował, komentując w minionym tygodniu dla Wirtualnemedia.pl strategię cenową tygodników opinii.

- Tygodniki w dotychczasowym modelu są nie do utrzymania - muszą być robione taniej, a ich struktury wydawnicze muszą rozwijać inne produkty. Dlatego mocno stawiamy na wPolityce.pl i Telewizję wPolsce, uważamy, że w takim towarzystwie tygodnik ma większe szanse na przetrwanie. Ale na tym rynku naprawdę nikomu nie będzie łatwo - powiedział Karnowski.

Rubrykę „Z życia koalicji, z życia opozycji” Robert Mazurek i Igor Zalewski prowadzą od prawie 20 lat. W krótkich notkach żartobliwie komentują w niej bieżące wydarzenia w polskiej polityce. Rubrykę zaczęli w piśmie „Nowe Państwo”, a od 2002 roku redagowali ją we „Wprost”, gdzie zyskała dużą popularność. Potem była publikowana także w „Fakcie”.

W „Sieci” „Z życia koalicji, z życia opozycji” zajmuje dwie strony. Dodatkowo Robert Mazurek do każdego wydania tygodnika pisze tekst o winach i felieton.

- Na pytanie co dalej z rubryką „Wina Mazurka”, najstarszą (tak, tak!) i teraz chyba jedyną rubryką winiarską szczerze odpowiadam: Nie wiem, ale będzie dobrze - napisał Mazurek w poniedziałek na Twitterze.

Według danych ZKDP w lutym br. średnia sprzedaż ogółem „Sieci” wynosiła 50 118 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Karnowski: Mazurek i Zalewski nie zgodzili się na obniżkę, ich honoraria to jedna piąta budżetu „Sieci”

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
daemon
Jasnym dla mnie jest, że p. Karnowski nie powinien pisać o kasie. Nieelegancko.
Ale prawdą jest, że p. Mazurek łapie wiele srok za ogon i idzie w ilość, a nie jakość. Przykładowo jego wywiady w DGP są słabe, a w większości bardzo słabe. Felietony też coraz gorsze. Spadająca rubryka też była gorsza niż jeszcze 2-3 lata temu.
A nie jest tajemnicą w branży, że pan Mazurek za wywiady i felietony bierze cztery razy tyle co zwyczajni dziennikarze.
41 38
odpowiedź
User
Roman
"Ale na tym rynku naprawdę nikomu nie będzie łatwo - powiedział Karnowski."
A jeszcze niedawno wyszydzano redukującą się Agorę, która przestała być "dworskim medium" i która przespała zmiany technologii i filozofii rynku mediów.
Panu K. łatwiej jest powiedzieć że publicyści nie czują blusa -muszą być tańsi niż przyznać że odstają w obecnych mediach dworskich. Łaska Pańska kołem...
54 17
odpowiedź
User
Sławek
No to znam budżet redakcyjny całego pisma: 22 K zł. Grubaśno, jeśli wziać pod uwagę, że przychodzi się do mnie po reklamę za 75 K i z wielką łaską rabatuje na 50 K.
39 14
odpowiedź
User
pusta kasa
A podobno Karnowscy przytulili 17 baniek wg cennika reklamowego od państwowych spółek, i to tylko w jeden rok. Kto to opisał?
49 18
odpowiedź
User
d
Co Karnowski za mało kasy od PiSuaru się nachapałeś??
54 23
odpowiedź