SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

DnB NOR przejmie 49 proc. udziałów DnB NORD Polska od NORD/LB

Norweski DnB NOR zdecydował o rozwiązaniu joint venture z NORD/LB Norddeutsche Landesbank i odkupieniu od Niemców 49% udziałów Banku DnB NORD Polska, wynika z informacji agencji ISB. Transakcja powinna być zamknięta do stycznia 2011 r.

W sierpniu tego roku norweski DnB NOR podjął decyzję o skorzystaniu z opcji odkupienia akcji Banku DnB NORD A/S od niemieckiego NORD/LB Norddeutsche Landesbank. Wcześniej, DnB NOR przeprowadził proces oceny joint venture z niemieckim Nord/LB w krajach, gdzie grupa jest obecna - na Litwie, Łotwie, w Polsce i Estonii.

Zgodnie z umową joint venture, NORD/LB miał miesiąc - licząc od sierpnia - na podjęcie decyzji, czy skorzysta z opcji przejęcia udziałów w Banku DnB  NORD Polska. Zdecydował, że tego nie zrobi. Oznacza to, że jedynym akcjonariuszem banku w Polsce będzie DnB NOR.

DnB NOR i NORD/LB podejmą teraz negocjacje dotyczące ceny za udziały w Banku DnB NORD A/S należące do NORD/LB.

„Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, w czwartym kwartale 2010 roku w Kopenhadze zostanie uruchomiony specjalny mechanizm arbitrażowy. Cena określona w arbitrażu będzie wiążąca dla obu stron”- głosi komunikat, przesłany 2 września przez DnB NOR na giełdę w Oslo.

Od końca 2005 roku DnB NOR i NORD/LB posiadały odpowiednio 51% i 49% akcji DnB NORD A/S - banku posiadającego spółki zależne w Polsce, na Litwie i Łotwie oraz oddziału w Estonii.

DnB NOR to największa grupa finansowa w Norwegii pod względem udziałów m.in. w rynku bankowości detalicznej, korporacyjnej i inwestycyjnej . DnB NOR obsługuje ponad 2,3 mln klientów detalicznych i 200 tys. klientów instytucjonalnych. Aktywa grupy  sięgały 2076 mld koron norweskich (ok. 262 mld EUR), a zysk netto wyniósł 5,74 mld koron norweskich (ok. 726,6 mln EUR) na koniec czerwca.

Bank DnB Nord Polska wypracował w I półroczu zysk netto wysokości 35,06 mln zł. Wskaźnik koszty do dochodów (C/I) poprawił się do 62,1% na koniec czerwca wobec ponad 100% rok wcześniej. Cały 2010 rok bank ma zakończyć dwucyfrowym zyskiem netto, a wskaźnik C/I nie powinien być wyższy niż 60%. Suma bilansowa banku na koniec czerwca wyniosła 8,7 mld zł w porównaniu z 7,6 mld rok wcześniej.

W 2009 r. bank zanotował stratę netto wysokości 95 mln zł. Od listopada trwała restrukturyzacja, która zakończyła się w lipcu tego roku. Jeszcze w tym roku bank otworzy 5 nowych placówek i zatrudni ok. 100 nowych pracowników.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: DnB NOR przejmie 49 proc. udziałów DnB NORD Polska od NORD/LB

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl