SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Można już złożyć wniosek o dofinansowanie dekodera lub telewizora

Od poniedziałku można w placówkach Poczty Polskiej składać wnioski o przyznanie dofinansowania na zakup odbiornika cyfrowego, umożliwiającego odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie cyfrowym DVB-T2. Chodzi o dopłaty na dekodery, w wysokości 100 zł. Wnioski będą przyjmowane przez 9 miesięcy, do końca roku.

Wkrótce czeka nas zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, który wprowadzany jest w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej. Dokona się zamiana dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. W sprawie dofinansowania kupna sprzętu niezbędnego do odbioru programów w nowym standardzie rząd przyjął projekt ustawy kilka dni temu. Zakłada on 250 zł dofinansowania do zakupu telewizora oraz 100 zł do zakupu dekodera.

Wcześniej jednak przyjęto już ustawę, umożliwiająca dofinansowanie - w kwocie 100 zł - kupna sprzętu osobom najuboższym. I to w ramach tejże ustawy Poczta ogłosiła, że zaczyna kompleksowo obsługiwać wnioski osób starających się o dopłaty. Choć można też złożyć je elektronicznie - pocztowcy zobowiązani są także do przyjmowania dokumentów w tej sprawie.

Ustawa przewiduje możliwość wnioskowania o dopłatę do zakupu telewizora albo dekodera, dzięki któremu możliwy będzie odbiór telewizji cyfrowej nadawanej w nowym standardzie częstotliwości. Jednorazowe wsparcie w wysokości 100 zł mogą uzyskać gospodarstwa domowe znajdujące się w sytuacji materialnej uniemożliwiającej samodzielne poniesienie kosztów nabycia nowego odbiornika cyfrowego. Dofinansowanie przysługuje wyłącznie jednej osobie pełnoletniej w ramach jednego gospodarstwa domowego.

Gdzie i jak złożyć wniosek?

Wnioski w formie papierowej o 100-złotowe dopłaty można składać od poniedziałku, 21 marca do końca br. w placówkach pocztowych i ich filiach na terenie całego kraju. Można je także złożyć poprzez elektroniczny formularz, dostępny na platformie gov.pl. Zgodnie z ustawą, w imieniu osób uprawnionych, wniosek mogą składać także pełnomocnicy. - Poczta Polska jest gotowa na realizację zapisów ustawy. Nasi pracownicy służą pomocą w zakresie obsługi wniosków oraz wsparciem informacyjnym – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Wniosek w placówce pocztowej można złożyć w prosty sposób. Osoba uprawniona lub pełnomocnik zobowiązana jest potwierdzić swoją tożsamość poprzez okazanie dokumentu zawierającego co najmniej: imię, nazwisko, numer PESEL i zdjęcie. Następnie pracownik Poczty wprowadza do formularza elektronicznego dane wnioskującego, a na koniec wypełniony i wydrukowany wniosek zostaje przekazany osobie wnioskującej do własnoręcznego podpisu.

Generowany jest także kod świadczenia – dofinansowania zakupu telewizora albo dekodera, który przekazywany jest osobie wnioskującej w postaci wydruku. Osoby, które przy rejestracji wniosku podadzą adres mailowy, dodatkowo kod świadczenia otrzymają na podany adres mailowy. Ten ostatni element jest bardzo ważny, stanowi bowiem podstawę do uzyskania dofinansowania stanowi kod świadczenia. Osoba korzystająca z dofinansowania zobowiązana jest przedłożyć go w sklepie. Kod świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego wygasa 31 grudnia 2022 r.

Zobacz także: Rząd przyjął projekt dający 250 zł dofinansowania na zakup telewizora

271 przedsiębiorców w programie

Otrzymany kod z przyznanym świadczeniem można zrealizować w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Obecnie w programie zarejestrowało się już 271 przedsiębiorców, co umożliwia realizacje świadczenia w 1500 punktach sprzedaży zlokalizowanych w całej Polsce.

To m.in. popularne sieci ze sprzętem RTV-AGD, takie jak MediaMarkt, RTV Euro AGD, Mediaexpert, Neonet, ale też platformy aukcyjne (Allegro).

Więcej informacji o rządowym programie dofinansowania można znaleźć dzwoniąc na  infolinię pod numer 42 253 54 30 / pisząc na skrzynkę kontaktową cyfrowaTV@coi.gov.pl. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00 – 18:00 oraz w soboty w godzinach 10:00-18:00.

Od 28 marca zmiana standardu nadawania

Operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach. Pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. - będzie dotyczyć województw dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. - województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, trzeci etap - od 23 maja 2022 r. - łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, zaś czwarty, od 27 czerwca 2022 r. - województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiązać się będzie z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

Osoby, których tuner lub telewizor nie obsługuje standardu DVB-T2/HEVC utracą dostęp do większości stacji telewizyjnych. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że taki los może spotkać 1,7 mln gospodarstw domowych. Mieszkają w nich głównie osoby starsze i samotne.

Dołącz do dyskusji: Można już złożyć wniosek o dofinansowanie dekodera lub telewizora

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Jeszcze nie zgłupiałam a mózg mam cały na dekoder mnie stać
odpowiedź
User
taka_prawda
I cyk abonament do zapłacenia za ostatnie 10 lat wraz z odsetkami...
odpowiedź
User
AndroidSsie
I cyk abonament do zapłacenia za ostatnie 10 lat wraz z odsetkami...

maksymalnie 30 miesięcy, już nie pajacuj...
odpowiedź