SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Dziennikarze Dwójki protestują przeciw rezygnacji z „Archiwalni”, chcą przywrócenia jej do ramówki

Kierownictwo Programu II Polskiego Radia zdecydowało o usunięciu z ramówki audycji „Archiwalnia” prowadzonej przez Tomasza Obertyna. Dziennikarze stacji skrytykowali to w liście do władz Polskiego Radia. Podkreślili, że rezygnacja z audycji „godzi bezpośrednio w nasz program i nas jako zespół”.

Tomasz Obertyn, fot. Polskie Radio Article

W „Archiwalni” Tomasz Obertyn prezentował nagrania z archiwum Polskiego Radia: wywiady, relacje i fragmenty audycji dotyczące historii, kultury i sztuki.

Cykl był emitowany przez pięć lat. Można go było słuchać od poniedziałku do piątku o godz. 7:35 oraz w soboty o godz. 9:15.

„Archiwalnia” zniknęła po 5 latach emisji

Z końcem ub.r. audycja została usunięta z ramówki stacji, o czym Tomasza Obertyna poinformowano 31 grudnia. - Wczoraj Dyrektor Programu 2 Polskiego Radia (Małgorzata Małaszko) i Kierownik Redakcji Publicystyki Kulturalnej Programu 2 (Paweł Siwek) podjęli decyzję o zdjęciu z anteny „Archiwalni”, audycji, którą z wielką radością tworzyłem od pięciu lat. Nie doszło do porozumienia w sprawie nowej formuły, której zażądała Dyrekcja. Od dzisiaj „Archiwalnia” znika z Dwójki - opisał Obertyn 1 stycznia na Facebooku.

- W imieniu całego Jednoosobowego Zespołu Redakcyjnego dziękuję tym, którzy, tak jak ja, lubili zanurzyć się w „odmęty przeminionego”. Z radiowym pozdrowieniem Autor - dodał.

Tomasz Obertyn pracuje w Dwójce od 11 lat, prowadzi też „Poranek Dwójki”.

Pracownicy Dwójki chcą przywrócenia audycji

W sprawie rezygnacji z „Archiwalni” pracownicy i współpracownicy Dwójki skierowali wspólny list do władz Polskiego Radia - zarządu i rady programowej. Pismo zostało podpisane przez 40 osób.

W liście sygnatariusze wyrazili głęboki niepokój z powody zakończenia emisji „Archiwalni”, podkreślając, jak ważna to audycja. - Łączyła to, co jest powinnością mediów publicznych - udostępnianie bezcennych zbiorów archiwum Polskiego Radia - z estetyką charakterystyczną dla brzmienia nowoczesnego radia, inteligentnym poczuciem humoru i głębokim szacunkiem dla słuchacza - stwierdzili.

Autorzy listu domagają się przywrócenia „Archiwalni” do ramówki. Przypominają, że audycję uwzględniono w planach programowych Polskiego Radia przekazanych KRRiT, a - Małgorzata Małaszko-Stasiewicz komplementowała ją dwa lata temu w wywiadzie prasowym.

- W naszym odczuciu usunięcie z anteny audycji „Archiwalnia” spowoduje wyraźne zubożenie oferty programowej radiofonii publicznej - napisano w liście.

Zarząd Polskiego Radia nie odniósł się jeszcze do pisma. Natomiast rada programowa ma się nim zająć na najbliższym posiedzeniu.

Według badania Radio Track od września do listopada ub.r. Dwójka miała 0,7 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 0,5 proc. rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze Dwójki protestują przeciw rezygnacji z „Archiwalni”, chcą przywrócenia jej do ramówki

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ich Styl
Dyrektorka Dwójki to taka mała Nina Terentiew, nikt jej nie zatopił.Koniunkturaliści nie powinni zbyt długo zajmować stanowisk dyrektorskich, ich sukcesy to w pewnym momencie straty programowe i osobowe instytucji.
28 12
odpowiedź
User
zaskoczony
A to ciekawe. Pani Dyrektor zawsze potrafiła świetnie zorganizować opinię środowiskową. Wygląda na to, że tym razem dała się zaskoczyć i to jej własne środowisko (dziennikarskie) zorganizowało jej (o niej?) opinię. Teraz nie ma wyjścia. Musi stanąć na czele tej opinii.
22 8
odpowiedź
User
Klari
O, niemożliwe! Są zdolni do protestu!? A, rozumiem! To tak na niby, „pod publiczkę”, jak mawiał klasyk R.Terlecki.
16 16
odpowiedź
User
moje zdanie
W sumie to sprawy wewnątrzedakcyjne, a wywlekane na powierzchnie.
21 21
odpowiedź
User
Ja
Jakie 45 minut?!
20 8
odpowiedź