SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Uzgodniono dyrektywę o prawach autorskich: na Facebooku i w Google News bardzo krótkie cytaty, memy i recenzje bez zmian

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej uzgodnili ostateczną wersję projektu nowej dyrektywy o prawach autorskich. Zakłada on, że na platformach takich jak Facebook czy Google News będą mogły pojawiać się krótkie fragmenty treści od wydawców. Media i twórcy uzyskają większe możliwości negocjowania opłat licencyjnych od internetowych gigantów.

fot. Shutterstock.comArticle

Dyrektywa ws. praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym ma zmienić przepisy w zakresie praw autorskich, żeby dostosować je do obecnego poziomu rozwoju technologicznego mediów, zwłaszcza w internecie. Jej projekt jesienią 2016 r. przedstawiła Komisja Europejska.

W dyskusjach nad dyrektywą najwięcej uwagi poświęca się dwóm przepisom: art. 11 i art. 13. Ten pierwszy ma wprowadzić dodatkowe prawo pokrewne dla wydawców oraz licencjonowanie treści (nieobejmujące cytowania pojedynczych słów z innej publikacji), co może mocno zmienić model biznesowy większości agregatorów treści i aplikacji informacyjnych. Z kolei artykuł 13 mówi o monitorowaniu treści oraz odpowiedzialności prawnej dostawców usług internetowych za treści zamieszczane przez ich użytkowników.

Negocjacje w sprawie projektu toczyły się od wielu miesięcy, a ich ostatnia runda zakończyła się w środę. Jak poinformowano Parlament Europejski i Rada Europejska osiągnęły porozumienie, które według komunikatu ma na celu zapewnienie, że prawa i obowiązki wynikające z przepisów o prawie autorskim będą miały również zastosowanie do internetu. YouTube, Facebook i Google News to tylko niektóre z internetowych firm, których nowe przepisy będą najbardziej bezpośrednio dotyczyć.

PE zaznacza, że ustawodawcy dążyli również do tego, aby internet pozostawał przestrzenią wolności słowa. W dalszym ciągu będą mogły być udostępniane fragmenty artykułów, podobnie jak GIF-y i memy.

Giganci technologiczni podzielą się przychodami z artystami i wydawcami

Porozumienie ma na celu zwiększenie szans właścicieli praw autorskich, w szczególności muzyków, wykonawców i autorów scenariuszy, a także wydawców wiadomości, na wynegocjowanie lepszych wynagrodzeń za korzystanie z ich utworów zamieszczanych na platformach internetowych.

Według uzgodnionego projektu udostępnianie fragmentów artykułów nie będzie obejmowało praw firmy mediowej, która przygotowała udostępniony artykuł. Jednakże porozumienie zawiera również postanowienia, które pozwolą uniknąć nadużywania tego wyjątku przez serwisy informacyjne. W związku z tym fragment może w dalszym ciągu pojawiać się na przykład w wiadomościach Google News czy na Facebooku pod warunkiem, że jest „bardzo krótki".

Porozumienie ma też gwarantować możliwość przesyłania utworów w celu cytatu, krytyki, recenzji, karykatury, parodii lub pastiszu, dzięki czemu memy i GIF-y będą nadal dostępne i udostępniane na platformach internetowych.

Wiele platform internetowych nie zostanie objętych dyrektywą

W tekście porozumienia określono również, że przesyłanie utworów w niekomercyjny sposób do encyklopedii internetowych, takich jak Wikipedia, lub platform oprogramowania open source, takich jak GitHub, będzie automatycznie wykluczane z zakresu dyrektywy. Ponadto platformy startupowe mają podlegać łagodniejszym wymogom niż te o bardziej ugruntowanej pozycji.

Według projektu autorzy i wykonawcy będą mogli ubiegać się o dodatkowe wynagrodzenie od dystrybutora wykorzystującego ich prawa, gdy pierwotnie uzgodnione wynagrodzenie będzie nieproporcjonalnie niskie w stosunku do korzyści uzyskanych przez dystrybutora.

W komunikacie wyjaśniono, że obecnie firmy internetowe mają niewielką motywację do podpisywania umów licencyjnych z posiadaczami praw, ponieważ nie przypisuje im się odpowiedzialności za treści przesyłane przez ich użytkowników. Są one zobowiązane jedynie do usuwania treści naruszających prawa autorskie i tylko wtedy, gdy poprosi o to ich właściciel praw. Dla posiadaczy praw jest to uciążliwe i nie gwarantuje im sprawiedliwego przychodu. Podejmowanie odpowiedzialności przez firmy internetowe zwiększy szanse posiadaczy praw (w szczególności muzyków, wykonawców i autorów scenariuszy, a także wydawców wiadomości i dziennikarzy) na zawieranie uczciwych umów licencyjnych, a tym samym uzyskiwanie sprawiedliwszego wynagrodzenia za cyfrowe wykorzystywanie ich utworów.

Przyjęte porozumienie musi teraz zostać zatwierdzone przez przedstawicieli Rady, parlamentarną komisję prawną i posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego.

Polska dotychczas przeciw dyrektywie

Wstępna wersja projektu dyrektywy została przyjęta przez Parlament Europejski w połowie września ub.r. Następnie ruszyły tzw. trilogi, czyli negocjacje trzech instytucji unijnych: Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej.

Odbyło się już kilka trilogów: na początku i pod koniec października, na początku listopada i w połowie grudnia, zorganizowano też szereg spotkań technicznych. Przedstawiciele państw członkowskich UE uzgodnili sporo ostatecznych zapisów dyrektywy, natomiast nie porozumiały się co do kluczowych artykułów: 11, 13 i 14.

Porozumienia nie osiągnięto też podczas rozmów w połowie stycznia. - Dzięki Polsce udało się zablokować niekorzystną dyrektywę o prawie autorskim. Nie ma mandatu do trilogu. Czekamy na kolejną propozycję prezydencji - poinformował Paweł Lewandowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Oprócz naszego kraju przeciw zagłosowały Niemcy, Belgia, Holandia, Finlandia, Słowenia, Chorwacja, Luksemburg, Portugalia, Włochy i Szwecja.

Google, Wikipedia i youtuberzy krytykowali dyrektywę

Poprzednie wersje dyrektywy od wiosny ub.r. krytykowało wiele podmiotów internetowych. Swój sprzeciw wobec regulacji wyraziły m.in. Fundacja Mozilla (wzywała użytkowników, żeby apelowali w tej sprawie do europosłów), Wikipedia (zamknęła na dobę kilka wersji językowej swojego serwisu) i Wykop.

Z kolei Google na YouTubie prowadził akcję „#SaveYourInternet”. - Popieramy cele artykułu 13, ale jego obecna wersja napisana przez Parlament Europejski może spowodować poważne, niezamierzone konsekwencje, które mogą zupełnie zmienić oblicze internetu - czytamy w opisie akcji. Susan Wojcicki, dyrektor wykonawcza YouTube’a, pod koniec października w liście otwartym wezwała youtuberów, by sprzeciwili się wprowadzeniu dyrektywy. - Ta regulacja stanowi zagrożenie zarówno dla waszej możliwości utrzymywania się, jak dzielenia się swoim głosem ze światem - oceniła.

W listopadzie kilkudziesięciu polskich twórców youtube’owych i menedżerów współpracujących z nimi firm marketingowych we wspólnym liście do posłów Parlamentu Europejskiego zaprotestowało przeciw artykułowi 13 dyrektywy. - W praktyce oznacza to znaczące ograniczenie możliwości publikacji treści w internecie i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla artystów, ich widowni i skupionej wokół nich branży - stwierdzili.

Google w swoim stanowisku szczegółowo wyliczyło zastrzeżenia do proponowanej dyrektywy. - Rozumiemy potrzebę aktualizacji i dostosowania tych przepisów do realiów ery internetu. Jednak proponowana dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca praw autorskich może mieć niezamierzone konsekwencje, prowadzące do ograniczenia różnorodności informacji dostępnych online - zaznaczyła firma.

Wydawcy apelują o przyjęcie dyrektywy, krytykują Google

Zupełnie inną opinię o dyrektywie mają wydawcy prasowi oraz zrzeszające ich organizacje. W połowie września, tuż przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim nad dyrektywą, „Rzeczpospolita”, „Parkiet”, „Puls Biznesu” i „Dziennik Gazeta Prawna” ukazały się z pustymi pierwszymi stronami. Celem było podkreślenia, jak potrzebne jest przyjęcie tych przepisów.

Pod koniec listopada trzy organizacje ENPA, EMMA i polska Izba Wydawców Prasy we wspólnym liście otwartym zaapelowały do rządów krajów Unii Europejskiej o przyjęcie dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. - Obecna reforma musi zniwelować istniejącą nierównowagę polegającą na słabej pozycji negocjacyjnej prasy względem wielkich platform internetowych - podkreśliły. List zamieszczono m.in. w tytułach prasowych niektórych wydawców należących do IWP.

Kolejne oświadczenie w tej sprawie organizacje EMMA (Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Czasopism) ENPA (Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Gazet), EPC (Europejska Rada Wydawców) oraz NME (News Media Europe) opublikowały w połowie grudnia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Uzgodniono dyrektywę o prawach autorskich: na Facebooku i w Google News bardzo krótkie cytaty, memy i recenzje bez zmian

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xxx
ACTA 2 nadchodzi. Dzięki Unio. Nowy wspaniały świat. Chiny i Rosja mogą się od was uczyć cenzury. Każdy internauta ma obowiązek w najbliższych Eurowyborach głosować na siły, które są przeciw Eurokołchozowi i od początku były przeciwko ACTA 2.
odpowiedź
User
mieszane odczucia
W dalszym ciągu twierdzę, że ta dyrektywa jest w stanie zrobić z internetu bierne źródło odbierania informacji i treści. Mówiąc w skrócie internet staje się jak radio i telewizja oraz prasa w jednym - możesz obejrzeć, możesz coś posłuchać ale nie możesz się dzielić, nie możesz komentować. ACTA 2 jest w stanie wywołać niesamowitą reakcję łańcuchową - jeśli internet straci jakikolwiek sens w jego użytkowaniu to i sens stracą smartfony( już równie dobrze będzie można używać tradycyjnej komórki by porozmawiać krótko i od czasu do czasu wysłać sms-a. Sens straci także internet rzeczy - bo niby po co cała ta hucpa z podpinaniem wszystkiego elektronicznego do sieci(5g)? - tylko po to by zbierało dane, śledziło, mogło podglądać czy nawet podsłuchiwać? - To po kiego grzyba taka zabawa, nie ma to sensu. Osoby, które urodziły się w latach 60 i 70-tych znacznie lepiej się odnajdą w otaczającej ich rzeczywistości po tejże dyrektywie, bo pamiętają czasy, kiedy nie było internetu. Gorzej mają ludzie urodzeni w latach 80, 90-tych i 00 - ich życie to niemal głównie internet, smartfony i media społecznościowe. Odnalezienie się w nowej rzeczywistości może być dla nich skokiem na głęboką wodę. Myślę, że jednak z czasem się dostosują, choć z początku mogą odczuwać lęki, nerwowość i rozdrażnienie jako typowe objawy abstynencyjne od świata wirtualnego. Acha i żeby nie było - sam nie jestem zwolennikiem ACTA 2, bo uważam, że jest to szeroko zakrojony projekt stricte polityczny - ma ochronić obecne środowiska ideologiczno-polityczne jak liberałowie, lewica, zieloni, feministki środowiska LGBTQ+, socjaliści. Dzięki cenzurze mogą wybielić się przed ludźmi na nadchodzące wybory - jak z Youtube znikną satyry polityczne, kompromitujące polityków filmiki i niekiedy niewygodne fakty związane z politykami to ta dyrektywa będzie istną tarczą dla tychże frakcji na nadchodzące wybory do PE. Glosowanie finalne nad ACTA 2 ma się podobno odbyć na przełomie marzec/kwiecień - a więc dadzą sobie 2 miesiące na oczyszczenie wizerunku przed wyborami. ACTA 2 może sprawić, że lata 20-ste XXI wieku staną się "remixem" dotychczasowych osiągnięć Europy z lat 80, 90 i dwutysięcznych( do 2009). Moje odczucia są co do tego bardzo mieszane - z jednej strony cieszyć może fakt, że zmiany cyfrowo-technologiczne mogą w ten sposób zostać zrównoważone, a z drugiej niepokoić może fakt, że dyrektywa może przeczesać internet wzdłuż i wszerz i stanie się on świecącą pustką( nawet wi-fi może być nieopłacalne) co niestety poprowadzi ku cenzurze a to już nie jest cool.
odpowiedź
User
Marcin
W żadnym wypadku nie można dopuścić do uchwalenia tej dyrektywy,którą Francja i Niemcy przyjęli nad głowami obywateli nie pytając ich o zdanie.Protesty wkrótce.
odpowiedź