SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dzięki recyklomatom w Warszawie odzyskano 115 tysięcy sztuk odpadów

Dzięki maszynom do zbierania odpadów, tzw. recyklomatom, od połowy lipca w Warszawie udało się zebrać  ponad 115 tysięcy sztuk odpadów. Aż 70 tysięcy z nich to plastikowe butelki - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Recyklomat przy placu Bankowym w Warszawie, fot. Coca-Cola Article

Recyklomaty to maszyny ufundowane w ramach programu ekologicznego #WciążZmieniamy przez Coca-Colę. Dwie maszyny od połowy lipca przyjmują w Warszawie butelki PET, opakowania ze szkła oraz aluminium. Maszyny ustawiono w Śródmieściu i na Pradze-Północ.

- Do dwóch maszyn, ustawionych na pl. Bankowym i ul. Ząbkowskiej, wrzucono od lipca ponad 70 tysięcy plastikowych butelek, 16 tysięcy szklanych i blisko 27 tysięcy puszek. Oznacza to, że się recyklomaty po prostu sprawdziły się w działaniu. Mieszkańcy chętnie z nich korzystali. Być może trochę z ciekawości, może z chęci otrzymania zniżek, ale ich działanie wpisało się w propagowanie idei recyklingu. Dzięki recyklomatom, przypomnieliśmy warszawiakom, że butelki i puszki są wartościowymi surowcami, które można ponownie wykorzystywać, a nagrodą za takie działanie na rzecz ekologii były m.in. zniżki do kina czy rabaty na kawę - informuje portal Wirtualnemedia.pl Kamil Dąbrowa, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy.

Setki benefitów za ekopunkty

Za oddawanie odpadów do recyklomatów, mieszkańcy Warszawy mogą liczyć na różnego rodzaju benefity. Każde opakowanie to jeden ekopunkt w aplikacji ETS Portfel - można je potem wymieniać na kawę w Costa Coffee, tańszy bilet do sieci Multikino i Teatru Dramatycznego oraz zniżki na spektakle i imprezy w Teatrze Capitol. Z informacji przekazanych portalowi Wirtualnemedia.pl wynika, że warszawiacy odebrali już ponad tysiąc bonów zniżkowych za ekopunkty. Samą aplikację pobrano już 10 tysięcy razy. Przy jej użyciu dokonano już 12 tysięcy transakcji wymiany pustych opakowań na ekopunkty.

- Przekazanie mieszkańcom Warszawy automatów do oddawania opakowań, to program pilotażowy w ramach naszej najnowszej kampanii #WciążZmieniamy. Jest on cały czas w realizacji, a jego efekty na bieżąco analizujemy. Na ten moment jego wyniki są bardzo obiecujące, ale o ewentualnej kontynuacji lub rozszerzeniu na kolejne miasta, będziemy decydować po postawieniu wszystkich urządzeń w Warszawie i podsumowaniu całego pilotażu - ocenia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Izabela Morawska, communication manager Coca-Cola Poland Services.

Problemy z recyklomatami

Już kilka dni po uruchomieniu maszyn do recyklingu, niektórzy mieszkańcy skarżyli się, że nie mogą oddać do nich opakowań. - Niestety kilka razy urządzeniu stały wyłączone - potwierdza nam Kamil Dąbrowa.

- Ich uszkodzenia (na szczęście nie bardzo poważne) wynikały zwykle z nieuwagi użytkowników, ale zdarzały się również akty celowego wandalizmu. Zdarzało się, że osoby korzystające z urządzeń ignorowały m.in. komunikaty o tym by do recyklomatów wkładać butelki i puszki w ich pierwotnym kształcie, gdyż urządzenie samo je zgniata. Do maszyny trafiały także butelki z płynami. Serwis urządzeń przebiegał jednak sprawnie i większość awarii była usuwana na bieżąco – w ciągu jednego dnia - tłumaczy rzecznik prasowy stołecznego ratusza.

Projekt recyklomatów prowadzony jest we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia. Docelowo, maszyn w samej stolicy ma stać dziesięć. Wyboru lokalizacji dokonają mieszkańcy. Jeszcze w tym roku w stolicy maszyny do segregacji odpadów będą działać przy urzędach dzielnic Bielany (od ul. Jastrzębskiego), Ursynów (przy al. KEN) oraz Białołęka (od ul. Strumykowej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dzięki recyklomatom w Warszawie odzyskano 115 tysięcy sztuk odpadów

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ano
Fake news. Miliony wydano na absurdalne ławeczki na Placu Bankowym, a maszynę, która popsuła się już w pierwszych godzinach użytkowania postawiono początkowo tylko jedną. Minimum 2 godziny czekania w kolejce na oddanie butelki. Z kolei na Ząbkowskiej tysiące plastikowych butelek lądowało obok recyklomatu, bo ciągle była awaria. W Niemczech za taką niegospodarność już by ktoś poleciał ze stanowiska, a na Wschodzie chwalą się partactwem jak Putin.

Oczywiście wkestia ustroju,pozycji polityka,etc.choć neiraz i to nie pomoże,kwestia odpowiedzialnosci urzęndików,sytuacji w kraju,ale masz rację,ba,nei tylko w Niemczech,w niejednym kraju _zachodniej _demokratycznej.....Ojropy poleciałyby głowy nawet neiwinncyh,ale jakże często właśnie tych najbardziej odpowiedzialnych,z prezydencką głową,prezydenta miasta,burmistrza włączine a omże na czele.No ale u nas nie,może w przyszłym roku,w co bardzo wątpię,ale nie przekreślam.Za to sami dymisi od innych,normalka inby,ale...b.szybkos ię domagają i szybko je dostają,niektóre przynajmniej.
2 2
odpowiedź
User
Eko
Wkradł się błąd:
przy urzędach dzielnic Bielany (od ul. Jastrzębskiego)

Nie Jastrzębskiego, a Jarzębskiego.
1 0
odpowiedź