SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarze Onetu szkolili się w zakresie opisywania LGBT. „Chętnie przeprowadzimy kolejne warsztaty”

Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii przeszkoliło dziennikarzy Onetu w zakresie języka opisującego społeczność LGBT. Warsztaty miały się odbyć z inicjatywy redakcji portalu. - Chętnie przeprowadzimy więcej takich szkoleń, można się zgłaszać - komunikuje Cecylia Jakubczak, managerka PR i komunikacji stowarzyszenia KPH.

Article

Warsztaty odbyły się na przełomie sierpnia i września br Ich tematyka obejmowała zagadnienia dotyczące języka, służącego opisowi zagadnień związanych z orientacją psychoseksualną i tożsamością płciową. Sprawę opisał portal TVP.Info. - Udział w warsztatach nie był obowiązkowy. Warsztaty nie były elementem kampanii dot. praw osób LGBT - informuje Kampania Przeciw Homofobii. - Szkolenia dla redakcji Onetu zbiegły się w czasie z wydaniem przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich publikacji pt. „Postępowania w sprawach o ustalenie płci. Przewodnik dla sędziów i pełnomocników”, którą anonsował na Twitterze Adam Bodnar.

W opisie podanym na stronie rzecznika można przeczytać m. in., że „celem publikacji jest ułatwienie sędziom orzekania w postępowaniach o ustalenie płci, a także zapewnienie możliwie pełnej ochrony praw człowieka osób transpłciowych w toku tych postępowań”. W broszurze wskazuje się m.in. na potrzebę zwracania się do podsądnych bez określania płci. Onet nie odniósł się do ustaleń dziennikarzy.

Cecylia Jakubczak, managerka PR i komunikacji Kampanii Przeciw Homofobii, w mailu do redakcji Wirtualnemedia.pl podkreśla, że istniały realne podstawy dla przeprowadzenia tego typu szkoleń dla dziennikarzy.

- Media w Polsce coraz częściej publikują materiały nt. społeczności osób LGBT. Dziennikarze i dziennikarki nie zawsze jednak wiedzą jakiego języka używać, aby nie powielać stereotypów i uniknąć pojęć dyskryminujących. Jednym z rozwiązań tego problemu – jak zrobił to Onet - jest udział w prowadzonych przez KPH warsztatach, których tematem jest język antydyskryminacyjny – informuje nas Cecylia Jakubczak. - Dzięki nim dziennikarze i dziennikarki rozwijają swój warsztat jak i mają możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania dot. języka, którym wskazane jest, aby opisywać tematy dotyczące m.in. orientacji psychoseksualnej czy tożsamości płciowej. Warsztat przeprowadzony dla Onetu (który wykazał się dużym profesjonalizmem decydując się na takie szkolenie), został przeprowadzony przez KPH z inicjatywy redakcji. Takich szkoleń odbywa się w Polsce zdecydowanie za mało, dlatego zachęcam inne redakcji do bezpośredniego kontaktu – chętnie przeprowadzimy takich warsztatów więcej - kończy przedstawicielka Stowarzyszenia.

Jak wynika z danych Gemius/PBI, w sierpniu strona główna Onet.pl miała 522,87 mln odsłon (wzrost o 18,59 proc.) i odwiedziło ją 13,11 mln użytkowników (wzrost o 19,78 proc.).

W ub.r. Ringier Axel Springer Polska zanotował spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 592,27 mln zł, a jego zysk netto wzrósł z 6,02 do 28,4 mln zł. Zmalały wpływy ze sprzedaży prasy i reklam w niej, a wpływy z reklam internetowych wzrosły o 2 proc. W firmie pracowało 1,4 tys. osób.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze Onetu szkolili się w zakresie opisywania LGBT. „Chętnie przeprowadzimy kolejne warsztaty”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stary wyjadacz
Proponuję "dziennikarzom" Onetu kurs ortografii, stylistyki i interpunkcji.
odpowiedź
User
LOL
LOL LOL LOL
odpowiedź
User
aexel
coz Wyklety powstan ludu ziemi...... Nowe logo ta sama płyta jak nie komuna to lgbt - cel zniszczyc panstwa narodowe
odpowiedź