SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarze Trójki apelują do prezes Polskiego Radia o przeprosiny dla zespołu "Listy Przebojów"

Współpracownicy i pracownicy Programu Trzeciego Polskiego Radia wystosowali list otwarty do prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej. Oczekują przeprosin: Bartosza Gila, Marka Niedźwieckiego i Haliny Wachowicz za sugestie o manipulację przy głosowaniu na 1998. wydanie "Listy Przebojów" Trójki.

Agnieszka Kamińska, fot. Polskie RadioAgnieszka Kamińska, fot. Polskie Radio

W apelu pracowników i współpracowników przekazanym redakcji Wirtualnemedia.pl przez jednego z dziennikarzy możemy przeczytać, że oczekują oni zamieszczenia przeprosin Bartosza Gila, Marka Niedźwieckiego i Haliny Wachowicz na antenach Polskiego Radia i stronach internetowych spółki, a także „przesłania słów przeprosin do wszystkich stacji radiowych i telewizyjnych oraz innych mediów, w których te oskarżenia zostały powielone”.

- Nieprawdziwe informacje i insynuacje dotyczące naszych kolegów godzą w ich dobre imię oraz podważają zaufanie słuchaczy, potrzebne do prawidłowego sprawowania funkcji w Polskim Radiu. Oskarżenia te mogły wywołać wypaczony obraz naszych kolegów jako nieuczciwych pracowników, którzy oszukują słuchaczy. Stanowczo nie zgadzamy się z takimi insynuacjami wobec Bartosza, Marka i Haliny, jesteśmy bowiem przekonani o ich uczciwości i rzetelności - czytamy. - Szerzenie oskarżeń jest w naszym odczuciu działaniem na szkodę Polskiego Radia, stawia bowiem pod znakiem zapytania rzetelność jednej z najważniejszych i najpopularniejszych audycji w historii polskiej radiofonii - oraz profesjonalizm i uczciwość tworzących ją dziennikarzy - napisali pracownicy Trójki w liście otwartym do szefowej publicznej rozgłośni.

Według nich słowa oskarżenia nie mieszczą się - wedle ich oceny - w ramach „zasad etyki zawodowej w Polskim Radiu”. Dokument informuje o tym, że pracownicy spółki w swoich wypowiedziach nie powinni naruszać dobrego imienia Polskiego Radia. Wskazują także, że ich zdaniem doszło do złamania innych zasad, dotyczących m.in. lojalności.

- Pracownicy Polskiego Radia są lojalni wobec swojej instytucji, gotowi do wykonywania służbowych poleceń, mając przy tym na względzie, aby nie zostało naruszone prawo lub popełniona omyłka. Dla wyjaśnienia spraw i rozwiązania konfliktów w miejscu pracy wykorzystują wszelkie możliwości dialogu i porozumienia się wewnątrz Polskiego Radia oraz pracownicy Polskiego Radia są życzliwi dla ludzi, zapobiegają napięciom w pracy i rozładowują je, przestrzegając zasad poprawnego zachowania - przytaczają punkty ze wspomnianego dokumentu.

Zespół Trójki uzasadnił, że apeluje do Agnieszki Kamińskiej także dlatego, bo „miarą oceny Polskiego Radia jest akceptacja przez słuchaczy oferty programowej i sposobu jej realizacji”.

- Słuchacze traktowani są jako partnerzy Polskiego Radia, a pracownicy i współpracownicy Polskiego Radia oraz firmy dziennikarskie współpracujące z Polskim Radiem, tworząc audycje na wysokim poziomie merytorycznym i formalnym – okazują szacunek dla ich oczekiwań, potrzeb, poglądów i systemów wartości. Traktując słuchaczy jako naszych partnerów, wsłuchując się w ich liczne głosy, maile, SMS-y, telefony i wpisy w mediach społecznościowych, apelujemy o bezzwłoczne przeproszenie naszych kolegów. W trosce o dobry wizerunek naszej instytucji  oraz w imię podtrzymania zaufania do Polskiego Radia, którego sprawne funkcjonowanie i publiczna renoma leżą nam wszystkim na sercu – podkreślono w piśmie.

Marek Niedźwiecki pozwał Polskie Radio

Pozew w imieniu Marka Niedźwieckiego złożył w ostatnią środę w Sądzie Okręgowym w Warszawie mecenas Maciej Ślusarek z kancelarii LSW. Niedźwiecki żąda przeprosin od Polskiego Radia, prezes firmy Agnieszki Kamińskiej i byłego dyrektora Trójki Tomasza Kowalczewskiego za naruszenie jego dóbr osobistych poprzez sugestie, jakoby dopuścił się manipulacji wynikami wydania Listy Przebojów Trójki z 15 maja br., w którym wygrała piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój”.

- Stawianie nieprawdziwych zarzutów i to wyłącznie dla usprawiedliwienia swoich działań cenzorskich musi spotkać się ze stanowczym działaniem. Czekamy na wyznaczenie terminu rozprawy - stwierdził mecenas Ślusarek w oświadczeniu przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

Od 25 maja dyrektorem i redaktorem naczelnym radiowej Trójki jest Kuba Strzyczkowski.

Według badania Radio Track od marca do maja br. Trójka miała 4,6 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 5,1 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze Trójki apelują do prezes Polskiego Radia o przeprosiny dla zespołu "Listy Przebojów"

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lost
Szkoda, że anonimowo.
odpowiedź
User
Gino
Jak Czaban ją poklepał po plecach, to już widzę, jak to coś da.
odpowiedź
User
Na miare naszych możliwości
Chyba oczko sie juz urwalo temu misiu
odpowiedź