SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Edward Snowden odradza korzystanie z nowego komunikatora Google’a, bo nie ma w nim szyfrowania wiadomości

Edward Snowden, były pracownik NSA i odkrywca afery PRISM, krytycznie odnosi się do nowego komunikatora Allo oferowanego przez Google. Obawy o bezpieczeństwo budzi u Snowdena brak domyślnego szyfrowania wiadomości w aplikacji.

Edward SnowdenArticle

Komunikator Allo został oficjalnie pokazany we wtorek podczas konferencji Google I/O. Allo to rozbudowany komunikator w postaci oddzielnej aplikacji, który ma oferować zaawansowane możliwości kontaktu nie tylko z innymi użytkownikami sieci, ale także z usługami oferowanymi przez Google.

Według zapowiedzi Google Allo pozwoli nie tylko na swobodną komunikację w sieci, ale zaoferuje też pomoc ze strony botów. To oznacza, że za pomocą komunikatora będzie można zamówić konkretne usługi czy obsłużyć osobisty kalendarz.

Edward Snowden: unikajcie Allo

Teraz okazuje się, że Allo już na początku swojej drogi zyskał wpływowego przeciwnika, który może przeszkodzić w rynkowej karierze nowego komunikatora.

Edward Snowden, były pracownik NSA i sprawca największego wycieku tajnych danych w historii USA zwrócił uwagę na fakt, że w Allo domyślnie wyłączona jest funkcja szyfrowania wymienianych przez użytkowników wiadomości. Aby uniknąć ewentualnego podsłuchiwania przez niepowołane osoby użytkownicy Allo muszą odnaleźć w aplikacji opcję szyfrowania i ją włączyć lub skorzystać z wysyłania wiadomości w trybie incognito.

Takie rozwiązanie zastosowane przez Google wzbudziło w Snowdenie duże obawy związane z bezpieczeństwem komunikatora, które wyraził na Twitterze. - Decyzja Google o domyślnym wyłączeniu szyfrowania end-to-end w Allo jest groźna i czyni tę aplikację niebezpieczną. Na razie unikajcie tego programu - napisał Snowden.

 

Allo w tyle za standardami

Wyłączenie szyfrowania w komunikatorze, który dopiero pojawia się na rynku stoi w sprzeczności do tendencji obowiązujących ostatnio na rynku, gdzie coraz większa liczba dostawców aplikacji i usług stosuje zabezpieczanie komunikacji pomiędzy użytkownikami.

Szyfrowanie jest domyślnym standardem w komunikatorze iMessage Apple, z kolei w kwietniu br. decyzję o szyfrowaniu wszystkich połączeń w aplikacji WhatsUp podjął Facebook.

Google tłumaczy, że wyłączenie szyfrowania jest związane z wbudowanym w Allo inteligentnym asystentem, który m.in. ma podsuwać użytkownikom odpowiedzi na wiadomości. W wypadku zaszyfrowanych wiadomości asystent nie mógłby ich odczytać i spełnić swojego zadania.

Polityka Google jest o tyle dziwna, że koncern ten w wypadku innych swoich produktów zadbał już o odpowiedni poziom bezpieczeństwa użytkowników - zaoferował domyślne szyfrowanie całej poczty Gmail, opcję tę wprowadził także do swojej wyszukiwarki.

To nie pierwszy przypadek, kiedy Edward Snowden doradza użytkownikom internetu w sprawach ich bezpieczeństwa. Jesienią ub.r. Amerykanin ocenił, że wszyscy internauci powinni korzystać z adblockerów, by chronić swą prywatność w sieci.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Edward Snowden odradza korzystanie z nowego komunikatora Google’a, bo nie ma w nim szyfrowania wiadomości

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Germ
Szyfrowany, może napisany niezależnie, nie dla zysku i sprzedaży reklam, naszych danych, tylko do komunikacji.
odpowiedź
User
dombar
Aplikacja będzie domyślnie szyfrować wiadomości uniemożliwiając przechwycenie zawartości przez pośredników, ale nie szyfruje ich w trybie end-to-end. Jest to szyfrowanie umożliwiające odczytanie zawartości wiadomości przez kogokolwiek innego niż uczestnicy konwersacji. Tytuł jest albo nastawiony na hype, albo po prostu nieprecyzyjny.
odpowiedź
User
Mrowa378
Na Facebooku również musi wszystko być szyfrowane!
odpowiedź