SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elementy z drukarki 3D ułatwią życie niepełnosprawnym użytkownikom Ikei

Firma Ikea wraz z organizacją Milbat oferują kolekcję dodatkowych elementów mających ułatwić korzystanie z mebli osobom z niepełnosprawnościami. Dodatki stworzone w technologii druku 3D można dołączyć do popularnych sprzętów sprzedawanych w sieci Ikea, dzięki nim niepełnosprawni mogą korzystać z szaf, sof czy łózek bez konieczności projektowania dla nich specjalnych wersji tych mebli.

Article

Projekt stworzony przez Ikeę oraz Milbat – izraelską organizację zajmującą się zwiększeniem samodzielności osób niepełnosprawnych nosi nazwę This Ables.

Idea polega na drukowaniu w technologii 3D specjalnych elementów, które można łatwo dołączyć do oferowanych w salonach Ikei seryjnych mebli tego producenta.

Każdy z dodatków pomaga w korzystaniu z mebli użytkownikom z określonym typem niepełnosprawności. W ofercie są np. specjalne uchwyty dla osób z niedowładem dłoni, stelaże na kule montowane na brzegu łóżka, montowane w szafach lustra pozwalające na przegląd wyższych półek przez użytkowników na wózku, czytniki podające informacje osobom niedowidzącym lub niewidomym czy też podnośniki ułatwiające wstanie z kanapy.

Autorzy projektu podkreślają, że dzięki niemu w wielu wypadkach nie jest konieczne projektowanie specjalnych mebli na potrzeby niepełnosprawnych, wystarczy zestawienie ze sobą wspomnianych dodatków i mebli Ikea dostępnych w ofercie dla wszystkich klientów.

Akcesoria z linii This Ables są dostępne na razie jedynie w Izrealu, można je nabyć kontaktując się z Milbat lub Ikeą. Co ważne jednak, każdy użytkownik mebli Ikea posiadający własną drukarkę 3D może stworzyć konkretny element na własną rękę, bowiem cała potrzebna dokumentacja i projekty znajdują się w internecie.

 

 

 

 

- Pośród nas żyje duża liczba osób, które mają specjalne potrzeby, a jednak nie mogą korzystać z szerokiej gamy produktów, mebli oraz wyposażenia domu, które oferujemy wraz z naszymi partnerami sprzedażowymi. Mottem Ikei jest poprawa codziennego życia tak szerokiej grupy osób, jak to możliwe. Wierzymy, że stworzenie projektu „To Usprawnia” było naszym obowiązkiem, związanym z umożliwieniem osobom ze specjalnymi potrzebami korzystanie z produktów, mebli oraz akcesoriów domowych. Dzięki temu stają się oni „równi pośród równymi” – skomentowałShukiKoblenz, prezes IKEA Izrael. –Na każdym etapie realizacji projektów – przygotowywania koncepcji, planowania oraz rozwoju tych wyjątkowych dodatków, zdawaliśmy sobie coraz bardziej sprawę z tego, jak wiele osób, które przychodzą do naszych sklepów, nie może znaleźć rozwiązań odpowiadających im potrzebom, przez co mają poczucie frustracji i wykluczenia – podkreślił.

- Access Israel tworzy rewolucję „dostępową” w Izraelu i podejmuje działania, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły prowadzić możliwie najbardziej normalne, łatwe i komfortowe życie, pomimo utrudnień i ograniczeń wynikających z niepełnosprawności – mówi Yuval Wagner, prezes i założyciel Access Israel. – To Usprawnia to projekt zwiększający dostępność przedmiotów dla osób z niepełnosprawnościami, poprawia jakość ich życia w domu i pracy, a zatem tam, gdzie spędzamy większość czasu. To oryginalny i innowacyjny projekt, pierwszy tego typu na świecie. Jego realizację umożliwia współpraca liderów w swoich dziedzinach – Ikei, Access Israel oraz Milbat. Jestem przekonany, że inicjatywa poprawi życia osób z niepełnosprawnościami w Izraelu i na całym świecie – dodaje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Elementy z drukarki 3D ułatwią życie niepełnosprawnym użytkownikom Ikei

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl