SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel: awaria naziemnej telewizji trwała 78 minut i dotyczyła także MUX1 i MUX2, przyczyną problemy z zegarem atomowym

Firma Emitel, operator techniczny naziemnej telewizji cyfrowej, poinformowała, że czwartkowa awaria wywołała zakłócenia emisji trwające od godz. 19:16 do 20:34. Zakłócenia dotyczyły trzech multipleksów: MUX1, MUX2 i MUX3. - Przyczyną problemów była bardzo rzadko spotykana awaria zegara wzorca czasu rzeczywistego (tzw. zegara atomowego) - poinformował Emitel.

Article

W czwartek ok. godz. 20 Telewizja Polska podała, że jej kanały emitowane na trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX3) były niedostępne w całym kraju wskutek awarii niezależnej od nadawcy. Potwierdziła to firma Emitel, która ok. godz. 22 poinformowała, że awarię już usunięto i zakłócenia w odbiorze zakończyły się.

- Przyczyną zakłóceń na niewielkich obszarach były problemy techniczne. Od godziny 20:30 emisja programów telewizyjnych jest poprawna. Nasi specjaliści w całym kraju monitorują na bieżąco stan sieci nadawczej. Widzów przepraszamy za wszelkie niedogodności - dodał Emitel.

W piątek firma szczegółowo opisała tę sytuację. Podała, że przyczyną zakłóceń była rzadko spotykana awaria zegara wzorca czasu rzeczywistego (tzw. zegara atomowego). - W efekcie, w godzinach pomiędzy 19:16 a 20:34, pojawiały się zakłócenia sygnałów naziemnej telewizji cyfrowej na obszarach tzw. emisji jednoczęstotliwościowych (obszary, w których emisja celem zapewnienia jak największego pokrycia sygnałem prowadzona jest więcej niż z jednego obiektu nadawczego). Zdarzenie dotyczyło emisji trzech multipleksów cyfrowych: MUX1, MUX2 oraz MUX3 - opisała. Zaznaczyła, że za ewentualne problemy w odbiorze multipleksów po godz. 20:34 nie odpowiada Emitel, mogą one wynikać np. z nieodpowiednich instalacji antenowych.

Skutkami awarii w godz. 19:16-20:34 były zarówno zakłócenia emisji (np. „zamrażanie obrazu”), jak też całkowity brak sygnału telewizyjnego. Według Emitela w przypadku MUX1 i MUX2 zakłócenia nastąpiły głównie w części Warszawy i jej okolicach, a w przypadku MUX3 - również w innych obszarach Polski.

Firma podkreśliła, że zakłócenia zaraz po ich wystąpieniu zostały wykryte przez centrum zarządzania siecią, którego pracownicy natychmiast przystąpili po badania awarii, pozostając w kontakcie ze wszystkimi nadawcami z naziemnej telewizji cyfrowej, m.in. TVP. - W późnych godzinach nocnych, w uzgodnieniu z nadawcami, przeprowadzona została zmiana konfiguracji i podłączenia rezerwowego źródła zegara czasu rzeczywistego odtwarzając rezerwę dla obecnie pracującego wzorca - opisał Emitel.

- Należy zwrócić uwagę, że awarie wzorca atomowego to zdarzenia bardzo rzadkie, a jednocześnie trudne do wykrycia. Szybka i bezbłędna analiza pozwoliła inżynierom Emitel na identyfikację przyczyn awarii i przełączenie synchronizacji sieci na źródło rezerwowe. Za wszelkie niedogodności spowodowane awarią serdecznie przepraszamy naszych klientów oraz widzów w Polsce - powiedział Jerzy Godek, Członek Zarządu i Dyrektor Pionu Techniki Emitel

Telewizja Polska nie ma jeszcze dokładnych danych, w których obszarach kraju nastąpiły zakłócenia w odbiorze jej stacji z MUX3. Nadawca przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że wciąż zbiera informacje dotyczące skali awarii, m.in. poprzez uruchomiony w tym celu formularz kontaktowy dla widzów.

- Wyjaśnienie przyczyn awarii leży po stronie Emitela. Umowa pomiędzy TVP i Emitelem przewiduje naliczenie kar za niedostępność sygnału - poinformował nas zespół rzecznika prasowego Telewizji Polskiej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Emitel: awaria naziemnej telewizji trwała 78 minut i dotyczyła także MUX1 i MUX2, przyczyną problemy z zegarem atomowym

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sat-man
dajcie spokój z tą niby "awarią" to działanie tuskiego i merkel ... hahahaha
odpowiedź
User
Wie co mówi
Bardzo rzadka awaria a już kolejny raz to samo ale tak to jest jak się sprzedało za grosze polska firmę obcemu kapitałowi który sobie teraz z niczym nie radzi i wszystkim sterują bezmyślne automaty a emitel ma na wszystko wyrąbane
odpowiedź
User
Max
Mam nadzieję, mając na myśli dobro ogółu(w tym firmy Emitel), że firma ta(Emitel), przystanie na warunki TVP, odnośnie wejścia tejże telewizji ze swoimi programami na MUX-8, dzięki czemu już być może od początku czerwca 2018 roku, kanał TVP Sport HD zagości w Naziemnej Telewizji Cyfrowej.
odpowiedź