SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel i TV Spektrum Cyfrowego Polsatu zakończyły spór sądowy ws. MUX-8

Emitel oraz TV Spektrum doszły do porozumienia w sprawie zakończenia dotychczasowego sporu sądowego, dotyczącego multipleksu ósmego za pośrednictwem którego rozpowszechniany jest kanał Nowa TV. Do porozumienia doszło po przejęciu kontroli nad TV Spektrum przez Telewizję Polsat - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

Multipleks ósmy został uruchomiony w połowie 2016 roku. Jego operatorem technicznym jest spółka Emitel. Na MUX-8 jest nadawany nie tylko kanał Nowa TV (należący do spółki TV Spektrum, której pozostałe udziały pod koniec września wykupił Cyfrowy Polsat), ale również kanał Metro (wcześniej należący do Grupy Agora, obecnie do Grupy TVN Discovery Polska); Telewizja WP - należąca do spółki Wirtualna Polska Holding; oraz Zoom TV (jego właścicielem jest Kino Polska TV, wcześniej należał do Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, która sprzedała pozostałe 30 proc. udziałów za 10 mln zł).

Jeszcze miesiąc temu wycofanie się ZPR Media z multipleksu ósmego nie oznaczało końca sporu nadawcy z operatorem MUX-8, spółką Emitel.

- Błędem było startowanie w MUX-8 z Nową TV. Ten multipleks nigdy nie powinien zaistnieć, był wadliwy, bo wymagał przestawiania anten z powodu innej polaryzacji i innego rozmieszczenia masztów, o czym nie wiedzieliśmy, kiedy na nim startowaliśmy. Widać po wynikach wszystkich nadawców, że nikt nie odniósł sukcesu - mówił przed miesiącem portalowi Wirtualnemedia.pl Zbigniew Benbenek, szef rady nadzorczej ZPR Media.

Według niego trudności z MUX-8 były m.in. powodem odsprzedania pozostałych udziałów TV Spektrum Cyfrowemu Polsatowi. - Jesteśmy w sporze prawnym z Emitelem, bo uważamy, że po pierwsze nie płaciliśmy za tę częstotliwość proporcjonalnie do jej pokrycia technicznego. Ten multipleks nie powinien w ogóle zaistnieć - zaznaczał Zbigniew Benbenek.

Emitel: koniec sporu po spłacie długu

Przed miesiącem Agnieszka Sobucka, manager ds. komunikacji i PR, rzeczniczka prasowa firmy Emitel informowała nas także, że „postępowanie sądowe wszczęte przez Emitel w sprawie zapłaty przez TV Spektrum całości opłat za należycie wykonane i wykonywane usługi jest nadal w toku”.

- Stanowisko Emitel w tej sprawie pozostaje niezmienne. Umowa z TV Spektrum jest przez Emitel prawidłowo wykonywana i nie ma żadnych podstaw dla wstrzymywania się z zapłatą jakiejkolwiek części należnego z tego tytułu wynagrodzenia. Kwestia ta nie jest sporna w relacji z żadnym innym nadawcą obecnym na multipleksie 8 telewizji naziemnej – zaznaczała.

Podkreślała również, że firma „do relacji z partnerami biznesowymi zawsze stara się podchodzić w sposób pragmatyczny, a spory rozwiązywać na zasadach partnerskich”.

- Dlatego również w tej sprawie jesteśmy gotowi zakończyć toczący się spór prawny w każdej chwili, o ile TV Spektrum wykaże gotowość prawidłowego wykonywania umowy i spłaty długu oraz wycofa się z podnoszenia bezzasadnych zarzutów wobec sposobu wykonywania umowy przez Emitel – przekazała nam wtedy Agnieszka Sobucka.

Ugoda między Emitelem a TV Spektrum

Ostatecznie - jak wynika z naszych informacji - w środę Emitel oraz TV Spektrum doszły do porozumienia w sprawie zakończenia dotychczasowego sporu sądowego, dotyczącego rozliczeń za usługi dostępu TV Spektrum do multipleksu ósmego.

Porozumienie doszło do skutku po przejęciu kontroli nad TV Spektrum przez Telewizję Polsat. Strony miały uznać, że podstawą rozliczeń będzie umowa zawarta w październiku 2016 roku. Nie ujawniają one jednak szczegółowych warunków ugody.

"Zarządy Emitel i TV Spektrum są zadowolone z porozumienia, które kończy kilkuletni spór i sprzyja dalszej zgodnej realizacji łączącej je umowy" - czytamy w nadesłanej nam informacji. Prezes Emitela Andrzej Kozłowski nie chciał jednak komentować kwestii zakończenia kilkuletniego sporu.

Wcześniej spór z WP, zakończony ugodą

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia 2018 roku Emitel pozwał do sądu nadawców Telewizji WP i Nowa TV, zarzucając im płacenie zbyt niskich stawek za emisję tych kanałów na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Wirtualna Polska twierdziła, że faktyczny zasięg techniczny MUX-8 jest dużo niższy niż podaje to Emitel.

Ostatecznie pod koniec grudnia 2018 roku Wirtualna Polska Media i Emitel zawarły ugodę w sporze sądowym.

Przez długi czas Telewizja Polska nie chciała wejść na MUX-8 ze swoimi kanałami, negocjacje trwały wiele miesięcy, zakończyły się wejściem kanałów publicznego nadawcy na ten multipleks również pod koniec grudnia 2018 roku.

Dołącz do dyskusji: Emitel i TV Spektrum Cyfrowego Polsatu zakończyły spór sądowy ws. MUX-8

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
K.
Podobnie błędem będzie uruchomienie MUX R1 i MUX R2 DAB+ dla radiofonii komercyjnej, większość będzie w polaryzacji pionowej (V), gdzie muxy telewizyjne w większości ma pol. poziomą (H).
odpowiedź
User
Teraz
Multipleks 8 to faktycznie pomyłka. Na starych ponad 20 letnich antenach siatkowych odbiera poprawnie a na nowych za ponad 100 złotych nie działa i koniec. Znam się trochę na tym wiem o polaryzacji h i V i pasmie uhf/VHF. Do tego słabiutki sygnał proszę zobaczyć nadajnik w Leżajsku jaka jest moc mux 1,2 czy 3 a jaka mux8.
odpowiedź
User
toni
Multipleks 8 to faktycznie pomyłka. Na starych ponad 20 letnich antenach siatkowych odbiera poprawnie a na nowych za ponad 100 złotych nie działa i koniec. Znam się trochę na tym wiem o polaryzacji h i V i pasmie uhf/VHF. Do tego słabiutki sygnał proszę zobaczyć nadajnik w Leżajsku jaka jest moc mux 1,2 czy 3 a jaka mux8.
...to nie tylko w Leżajsku,ja mieszkam od Katowic około 40 km.z mux-a 8 obraz raz jest raz nie ma,moc nadajnika to 20 kW podobno,tak samo jest z Częstochowy.Testowałem wiele anten,na wszystkich to samo.Zawiercie dzielnica Karlin.
odpowiedź