SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spółka fotowoltaiczna Grupy Polsat Plus zwiększyła sprzedaż 10-krotnie i podwoiła stratę

Oferująca rozwiązania fotowoltaiczne firma Esoleo, w którą na początku ub.r. zainwestowała Grupa Polsat Plus, zanotowała w ub.r. 58,95 mln zł przychodów i 3,11 mln zł straty netto, wobec 5,76 mln zł wpływów i 1,33 mln zł straty netto w 2019 roku.

Reklama fotowoltaiki EsoleoArticle

Esoleo w sprawozdaniu złożonym w KRS opisało, że głównymi osiągnięciami firmy w ub.r. było „nawiązanie współpracy z podmiotami realizującymi inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej oraz rozszerzenie działalności w zakresie dostaw i montażu nowoczesnych systemów oświetleniowych”.

Na początku br. Grupa Polsat Plus za 6,9 mln zł kupiła 51,3 proc. udziałów Esoleo (do maja ub.r. funkcjonującej pod nazwą Alledo). Do rady nadzorczej spółki dołączyli menedżerowie nowego współwłaściciela: Maciej Stec i Janusz Pliszke. Ponadto wiceprezesem został Rafał Gospodarczyk, a członkiem zarządu - Krzysztof Dziaduszyński.

Esoleo w sieci sprzedażowej Grupy Polsat Plus

W lipcu ub.r. rozwiązania fotowoltaiczne Esoleo zaczęły być oferowane w punktach sprzedażowych Grupy Polsat Plus, m.in. w pakiecie z internetem LTE za darmo na trzy lata. Równocześnie Grupa Polsat rozpoczęła kampanię reklamującą fotowoltaikę od Esoleo.

Koszty operacyjne Esoleo poszły w górę rok do roku z 7 do 58,93 mln zł, z czego wydatki na zużycie materiałów i energii - z 3,86 do 29,57 mln zł, a na usługi obce - z 2,09 do 23,01 mln zł.

Nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się z 670,8 tys. zł do 4,95 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 53,1 do 908,9 tys. zł. W ub.r. w firmie na etacie pracowało średnio 38 osób, wobec trzech rok wcześniej. Po wybuchu epidemii umorzono jej 100,3 tys. zł składek pracowniczych na ZUS.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Większa strata przez odsetki

Wynik sprzedażowy Esoleo wyszedł na plus - z 1,24 mln zł straty do 21,9 tys. zł zysku. Natomiast pozostałe wskaźniki rentowności pozostały ujemne, przede wszystkim w związku ze wzrostem pozostałych wydatków operacyjnych z 2,7 do 606,2 tys. zł oraz kosztów finansowych ze 105,4 tys. zł do 3,68 mln zł (z czego nakłady na odsetki zwiększyły się ze 104,5 tys. zł do 2,49 mln zł).

Na koniec ub.r. Esoleo miało 81,97 mln zł zobowiązań wobec podmiotów powiązanych z nim kapitałowo, w tym 79,6 mln zł wobec Grupy Polsat Plus. Z kolei jego wpływy finansowe poszły w górę z 3,4 tys. zł do 1,02 mln zł.

Strata operacyjna firmy zmniejszyła się z 1,23 mln zł do 448,6 tys. zł, natomiast strata brutto i netto pogłębiła z 1,33 do 3,11 mln zł.

- Podpisane umowy w 2020 roku pozwoliły zwiększyć przychody spółki oraz stwarzają podstawy do osiągania pozytywnych wyników w 2021 roku. Nowe rozwiązania związane z rozwojem rynku rozproszonych źródeł energii stwarzają szanse na poprawę wyników w 2021 roku - zaznaczono w sprawozdaniu Esoleo.

Mniejszościowymi wspólnikami firmy są Anna Klimczak (ma 45,6 proc. udziałów) i Aneta Nawrot (3,1 proc.).

Dołącz do dyskusji: Spółka fotowoltaiczna Grupy Polsat Plus zwiększyła sprzedaż 10-krotnie i podwoiła stratę

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rec
Pralnia
odpowiedź