SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dziennikarskie stowarzyszenia stają w obronie Ewy Siedleckiej, skazanej w „aferze hejterskiej”

Stowarzyszenie Dziennikarzy RP oraz organizacja Media Freedom Rapid Response stanęły w obronie dziennikarki „Polityki” Ewy Siedleckiej, skazanej za przypisywanie dwóm sędziom udziału w tzw. "aferze hejterskiej" w Ministerstwie Sprawiedliwości. - Traktujemy to jako atak na media i zastraszanie niezależnych dziennikarzy - oceniają Dziennikarze RP.

Ewa Siedlecka Article

Ewa Siedlecka została skazana pod koniec listopada: sąd nakazał jej m.in. zapłatę 3 tys. zł grzywny i nawiązek na rzecz dwóch poszkodowanych. - Wyrok może być odebrany jako ograniczający wolność słowa – komentowała sama dziennikarka, zaznaczając, że „nie zna szczegółów uzasadnienia”. 

Sąd zajmował się wpisami dziennikarki na Twitterze i trzema tekstami, jakie ukazywały się w „Polityce” i na jej blogu w 2019 roku, w kontekście tzw. „afery hejterskiej” w Ministerstwie Sprawiedliwości. Siedlecka komentowała i odnosiła się do ustaleń innych dziennikarzy, nazywając przy tym „hejterami” dwóch sędziów: Konrada Wytrykowskiego i Macieja Nawackiego.

SDRP: sygnał ograniczania wolności słowa

Przeciwko wyrokowi na publicystkę zaprotestowali członkowie Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. W oświadczeniu podkreślają, że do dzisiaj organa ścigania nie ustaliły, kto stoi za „Kasta Watch" - hejterskim kontem na Twitterze, szkalującym sędziów i prokuratorów. „Na powiązanie konta z resortem sprawiedliwości wskazują publikowane materiały źródłowe dostępne np. w aktach osobowych sędziów” - podkreśla organizacja.

W tym kontekście skazywanie Ewy Siedleckiej „za komentarze i analizy związane z aferą to - zdaniem SDRP - dowód, że art.212 kk dla niektórych sędziów "ma zastosowanie do rzetelnych, udokumentowanych krytycznych publikacji prasowych”. - To groźny sygnał ograniczania wolności słowa i konstytucyjnego prawa dostępu do informacji – podkreślają reporterzy.

Zarówno skazanie Ewy Siedleckiej, jak i toczący się właśnie proces w tej samej sprawie wobec Anny Mierzyńskiej z OKOPress.pl należy traktować jako atak na media i zastraszanie niezależnych dziennikarzy - czytamy w stanowisku SDRP. - Potępiamy stosowanie art.212 kk wobec publicystów rzetelnie wykonujących swoje obowiązki dla dobra publicznego - podkreśla sotwarzyszenie.   

MFRR: niebezpieczny precedens

W obronie dziennikarki „Polityki” stanęło także konsorcjum organizacji monitorujących i reagujących na naruszenia wolności mediów i wypowiedzi w krajach Unii Europejskiej - Media Freedom Rapid Response.

„W obliczu postępującej erozji wolności mediów w Polsce uznajemy ten werdykt za niebezpieczny precedens. Istnieje uzasadniona obawa, że wyrok przeciw Siedleckiej będzie elementem szerszej kampanii kryminalizacji wyrażania opinii wyłącznie na podstawie informacji, które krążą w przestrzeni publicznej” – czytamy w stanowisku MFRR.

Organizacja wyraża też solidarność z dziennikarką i jej „nieodbieralnym prawem do wyrażania opinii, zwłaszcza w nawiązaniu do działalności osób sprawujących funkcje publiczne” – napisano w stanowisku.

Kim jest Ewa Siedlecka?

Ewa Siedlecka jest publicystką tygodnika „Polityka” od 2017 roku, wcześniej pracowała w „Gazecie Wyborczej” (lata 1989-2017). Pisze o prawie, prawach człowieka, prawach mniejszości, o bioetyce, społeczeństwie obywatelskim. Podobnie jak inni dziennikarze tego tytułu, prowadziła też swojego autorskiego bloga i format wideo.

W lipcu 2020 roku dziennikarka i jej macierzysty tytuł, „Polityka”, przepraszali Mariusza Muszyńskiego, sędziego Trybunału Konstytucyjnego za to, tekst ze stwierdzeniem, iż został on wybrany na wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego w wadliwej procedurze.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarskie stowarzyszenia stają w obronie Ewy Siedleckiej, skazanej w „aferze hejterskiej”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paweł wojtasik
mówienie o dziennikarzach "Polityki" czy PrezsOka, że to niezależni dziennikarze jest mocnym nadużyciem...
13 18
odpowiedź
User
Black
Ideolożka udająca dziennikarkę
11 12
odpowiedź
User
Śmiechwój
Skrajnie lewicowa publicystka imitująca dziennikarkę. Popełnia przestępstwo i będziemy udawać, że nie, bo "nasza".
11 8
odpowiedź