SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook kasuje 16 fanpage'y za niedozwolone budowanie zasięgu. Na liście Ruch Wolności, Drużyna Narodowa i Kot Kaczora

Facebook poinformował o usunięciu z serwisu fanpage'y o treściach politycznych po wykryciu, że budowały one bazę użytkowników posługując się fałszywymi profilami i wprowadzając użytkowników w błąd. W sumie zlikwidowano 16 stron, wśród których są Ruch Wolności, Drużyna Narodowa, Zakazana Prawda, Kocham Polskę i Ruch Wolności Prawilni.

Article

W komunikacie przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl Facebook wyjaśnia przyczyny decyzji o usunięciu 16 stron zajmujących się głównie treściami politycznymi i przybliża niedozwolone metody budowania społeczności wykorzystane przez administratorów tych kont.

- Autentyczność to podstawowa wartość na Facebooku – czytamy w komunikacie. -  Prosimy, aby ludzie, korzystający z naszej platformy posługiwali się swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem oraz nie podawali się za kogoś, kim nie są - niezależnie od tego, czy są to osoby prywatne, firmy czy organizacje pozarządowe, w przypadku których dotyczy to nazwy reprezentowanej instytucji. Także dlatego zakazujemy prowadzenia fałszywych kont i innych metod służących do ukrywania swojej tożsamości oraz wprowadzania ludzi w błąd. Dzisiaj - w ramach konsekwentnych starań o ochronę naszej społeczności przed tego typu nadużyciami - Facebook usunął 16 stron, ponieważ naruszały one zasady dotyczące nazywania i scalania stron.

Jak wyjaśnia Facebook decyzja o usunięciu stron jest konsekwencją zachowania ich twórców, a nie publikowanych przez nich treści. Według serwisu stojące za nimi osoby stworzyły sieć odrębnych stron, skupionych na popularnych apolitycznych tematach, takich jak sport i hobby. Były to między innymi nieoficjalne strony dla fanów popularnych klubów piłkarskich i samochodów sportowych, strony z memami oraz strony dotyczące innych tematów. Strony te sprawiały wrażenie wiarygodnych i przyciągnęły setki tysięcy obserwatorów.

- Poprzez serię wprowadzających w błąd zmian nazw i połączeń stron, administratorzy przyłączyli je do innych, nacechowanych politycznie stron, publikujących przede wszystkim komentarze dotyczące spraw krajowych i międzynarodowych w celu sztucznego zwiększenia liczby ich odbiorców – tłumaczy Facebook i podaje przykład schematu wykorzystywanego przez zablokowane konta:

Powstaje strona „Fani japońskich motocykli” i publikuje treści związane z japońskimi motocyklami. Po pewnym czasie nazwa strony zostaje zmieniona na „Uwielbiam japońskie motocykle”, następnie na „Uwielbiam motocykle” i ponownie na „Grupa Polska Motocykle”. Wreszcie strona zostaje scalona ze stroną „Grupa Polska”, która skupia się na bieżących tematach politycznych.

- Tego rodzaju zachowania nie są dozwolone na Facebooku, ponieważ nie chcemy, aby odbiorcy byli wprowadzani w błąd poprzez zmiany nazw i połączenia stron, które w istotny sposób zmieniają ich temat. W jasny sposób tłumaczymy to w naszym regulaminie – zaznacza Facebook i dodaje, że chociaż stara się coraz skuteczniej przeciwdziałać tego rodzaju nadużyciom, stanowi to nieustanne wyzwanie, ponieważ odpowiedzialne za nie osoby wykorzystują wciąż nowe metody działania.

Poniżej pełna lista stron usuniętych przez Facebook:
Ruch Wolności
Drużyna Narodowa
Kocham Polskę
Historia w obrazkach
Zakazana Prawda
Ruch Wolności Prawilni
Beka Hubert
Kocham ten kraj
Kot Kaczora
Historia którą warto znać
Dziennik Narodowy
Kocham Cię
POOM
Lot za Grosz
Pilne 24
Szacunek dla tych co oddali życie za wolną Polskę

Dołącz do dyskusji: Facebook kasuje 16 fanpage'y za niedozwolone budowanie zasięgu. Na liście Ruch Wolności, Drużyna Narodowa i Kot Kaczora

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Vipero
Kto jeszcze używa takich archaizmów jak twitter facebook czy instagram, chyba tylko politycy i celebryci. Teraz jest komunikacja 2.0 Face to face i spotkania na żywo a nie jakieś tam reklamowe sieci, które wyciągają kasę od użytkowników.
odpowiedź
User
max
Przypomnę tylko, że Komitet Obrony Demokracji (KOD) powstał właśnie jako fanpage na Facebooku. Nikt wtedy nie reagował, czy raczej chodzi o niedopuszczenie do powstania silnej konkurencji. PS. Jak oni sprawdzili, czy Kot Kaczora nie jest prawdziwym fanpejdżem Fiony czy Alika?
odpowiedź
User
Adam Kołodziej
Facebook i Youtube to lewusy. Zawsze będą popierać w Polsce totalną opozycję i ich lewackie pomysły.
odpowiedź