SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook tak jak Twitter dodaje automatyczne opisy do zdjęć

Facebook będzie wykorzystywał mechanizmy sztucznej inteligencji do opisywania zdjęć, które pojawiają się w jego serwisie. Rozwiązanie ma ułatwić osobom z problemami wzrokowymi w zorientowaniu się co zawiera konkretna fotografia.

Article

Mechanizm dodawania opisów do zdjęć, które mają pomóc osobom niedowidzącym i niewidomym w identyfikacji zdjęć zastosował niedawno konkurent Facebooka - Twitter. Są jednak znaczące różnice w rozwiązaniach zastosowanych przez oba serwisy.

Na Facebooku o opisie konkretnego zdjęcia nie decyduje jego autor, jak ma to miejsce w wypadku Twittera. Inżynierowie Facebooka tworząc narzędzie o nazwie Automatic Alternative Text (ATT) wykorzystali w nim zaawansowaną technologię rozpoznawania obiektów. Dzięki temu zawartość konkretnej fotografii jest analizowana automatycznie i na tej podstawie tworzony jest tekstowy i głosowy komunikat informujący o treści zdjęcia.

W komunikacie Facebook podkreśla, że obecnie w jego wszystkich serwisach i aplikacjach (Facebook, Instagram, WhatsApp i Messenger) publikowane są każdego dnia 2 mln zdjęć. Tymczasem sporą grupę spośród 39 mln osób niewidomych i 246 mln niedowidzących mogą stanowić użytkownicy tych platform. Dla nich zrozumienie co znajduje się na konkretnej fotografii staje się często problemem nie do pokonania, tymczasem zaś zdjęcia to coraz powszechniejszy sposób przekazu w mediach społecznościowych.

W pierwszej kolejności rozwiązanie Automatic Alternative Text (ATT) jest wdrażane na urządzeniach z systemem iOS obsługujących czytniki ekranowe, w przyszłości ma trafić też na inne platformy. Na razie dostępne są jedynie opisy po angielsku, gama dostępnych języków będzie stale rozwijana.

Dołącz do dyskusji: Facebook tak jak Twitter dodaje automatyczne opisy do zdjęć

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl