SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Festiwal w Opolu przeniesiony na wrzesień. „Troska o zdrowie i bezpieczeństwo”

Telewizja Polska i władze Opola zdecydowały się przenieść tegoroczny Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki z czerwca na pierwszy weekend września. Jest to związane z epidemią koronawirusa.

Festiwal w Opolu, fot. akpaArticle

- Rezygnacja z czerwcowego terminu podyktowana jest troską o zdrowie i bezpieczeństwo artystów, publiczności oraz ekipy realizacyjnej - podano w komunikacie prasowym.

TVP i władze Opola podkreśliły, że dołożą wszelkich starań, aby tegoroczny festiwal był na najwyższym poziomie. Zaznaczano, że szczegóły dotyczące organizacji imprezy zostaną podane w najbliższym czasie.

Z powodu epidemii koronawirusa w Polsce w połowie marca wprowadzono zakaz imprez masowych, który potem zaostrzono w formie zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób, a potem powyżej 5 osób (także w przypadku uroczystości religijnych).

W zeszłym tygodniu Polskie Radio odwołało tegoroczną wakacyjną trasę koncertową Lata z Radiem.

Festiwal planowano na 5-8 czerwca

Tegoroczny festiwal w Opolu miał odbyć się od 5 do 8 czerwca. Porozumienie dotyczące jego organizacji w połowie stycznia br. podpisali ówczesny prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski i prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Odbudowujemy ofertę muzyczną TVP - zapowiedział Kurski.

Pierwszego dnia planowano koncert „Wielka Gala - Od Opola do Opola”. Podczas gali uhonorowani mają być najciekawsi artyści minionego roku, a także ci, którzy w 2020 obchodzą jubileusz pracy scenicznej. Pierwszy dzień zakończy koncert „Debiutów”. Na drugi dzień organizatorzy zapowiadali „Premiery” i koncert piosenki literackiej „A po nocy przychodzi dzień… czyli nadzieje poetów”.

Trzeciego dnia zaplanowano trzygodzinny koncert wspomnieniowy „Hulali w Opolu", w którym artyści wykonają utwory przygotowane specjalnie na festiwal lub były wykonane na deskach amfiteatru tylko raz, a mimo to zapisane w historii polskiej piosenki.

Ostatniego dnia festiwalu ma odbyć się „Scena Alternatywna” transmitowana w TVP Kultura. Koncert zostanie podzielony na dwie części - pierwsza zatytułowana "Rock Opole”, druga związana z 40. rocznicą powstania Solidarności.

W ub.r. festiwal w Opolu odbył się w dniach 14-17 czerwca. Jego transmisje w TVP1 i TVP Polonia oglądało średnio 2,24 mln widzów, o 260 tys. osób więcej niż rok wcześniej. Jedynka w czasie transmisji imprezy była zdecydowanym liderem rynku. Najwięcej widzów zgromadził koncert „Od Opola do Opola”. Wpływy z reklam wyniosły 5,36 mln zł.

W 2017 roku festiwal też był we wrześniu

Festiwal w Opolu we wrześniu odbył się już w 2017 roku, ponieważ prezydent Opola w maju, na miesiąc przed pierwotnym terminem, wypowiedział TVP umowę na organizację wydarzenia. Nastąpiło to krótko po tym, jak w związku z wykluczeniem piosenki „Pismo” zespołu Dr Misio z występów na festiwalu wycofała się duża grupa artystów.

W drugiej połowie czerwca TVP i władze Opola porozumiały się co do organizacji festiwalu w dniach 15-17 września. Transmisje z imprezy w TVP1 i TVP Polonia oglądało średnio 2,13 mln widzów, o 360 tys. mniej niż rok wcześniej. Najwięcej widzów zgromadził koncert Maryli Rodowicz, a najmniej oglądających miał występ Jana Pietrzaka. Wpływy z reklam wyniosły 5,2 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Festiwal w Opolu przeniesiony na wrzesień. „Troska o zdrowie i bezpieczeństwo”

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja_2020
Podobnie jak w roku 2017 tylko wtedy nie miał kto w czerwcu wystąpić. :)
odpowiedź
User
marketer
Szkoda. Te wszystkie Sopoty, Opola i Wianki powinny zdechnąć od koronawirusa.
odpowiedź
User
tv
przecież mozna zrobić głosowanie korespondencyjne a ogladanie w tv
odpowiedź