SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszyły zdjęcia do filmu o Edwardzie Gierku. Śpiewa Natalia Lesz (wideo)

Ruszyła produkcja filmu o życiu Edwarda Gierka, I sekretarza PZPR w latach 70. W poniedziałek w Ustroniu, gdzie przywódca partii komunistycznej spędził ostatnie lata, rozpoczęły się zdjęcia. W rolę tytułowego bohatera wciela się Michał Koterski, żonę komunistycznego przywódcy zagra Małgorzata Kożuchowska. Producent Janusz Iwanowski powiedział, że obraz ma mieć premierę 15 października 2021 r.

Michał Koterski jako Edward GierekArticle

„Film opowiadał będzie o latach pomiędzy rokiem 1970 a 1982, czyli od momentu, gdy Edward Gierek objął stanowisko I sekretarza PZPR i wyjechał do Warszawy, po czas po opuszczeniu ośrodka internowania, kiedy nieomal ociera się o śmierć. To opowieść o człowieku i o jego relacjach rodzinnych, a w tle będą historyczne wydarzenia. Cóż, trudno byłoby się odciąć od zdarzeń, które wówczas zachodziły” – powiedział Iwanowski.

Producent podkreślił, że twórcy nie stawiają Gierkowi „pomnika ze spiżu”. „Pokażemy jedynie fakty, a widzowie wyrobią sobie sami opinię. Ten człowiek żył między Wschodem a Zachodem. Nie można powiedzieć, czy był bardziej służalczy (wobec ZSRR - red.), czy nie. To była duża gra. My tę grę w filmie pokażemy” – dodał Iwanowski.

W rolę tytułowego bohatera wciela się Michał Koterski. Przygotowując się do roli aktor przytył 17 kg. „O tym, że zagra tę rolę zadecydował jego talent i osobowość. Jest w pewnym sensie podobny charakterologicznie (do Gierka – red.). Zauważyliśmy, że jeśli przytyje, to będzie też miał cechy fizyczne Edwarda Gierka. Podkreślam jednak, że nie robimy +muzeum figur woskowych+. Nie wszyscy muszą być bardzo podobni. Rola aktora w filmie udaje się, jeśli już w 15 minucie nie gra postaci, tylko ta postać staje się nim” – wyjaśnił Janusz Iwanowski.

Stanisławę Gierek, żonę komunistycznego przywódcy, zagra Małgorzata Kożuchowska. Pierwsze sceny realizowane były w ustrońskiej willi gen. Jerzego Ziętka, która sąsiadowała z niegdysiejszym domem Gierka.

Twórcy filmu podali, że po zdjęciach w Ustroniu ekipa przeniesie się m.in. do Dąbrowy Górniczej, Katowic i Warszawy. „Będziemy także w Gdańsku. Pokażemy m.in. słynną scenę spotkania ze stoczniowcami, gdy Gierek zapytał ich: +pomożecie?+” – powiedział producent.

Z powodu epidemii na planie filmowym stosowane są zaostrzone środki ostrożności. Każdemu mierzona jest temperatura. Cała ekipa wypełniła formularze, w których informowali o stanie zdrowia i ewentualnym kontakcie z osobami zakażonymi. „Jesteśmy tu już od trzech dni. Wszyscy są zdrowi i liczymy, że uda nam się to podtrzymać” – powiedziała producent Jolanta Owczarczyk.

Film realizuje Global Studio.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Towarzysze !!! To już oficjalnie , w końcu mogę wam zdradzić do jakiej roli te wszystkie przygotowania i dodatkowe kilogramy ( aż 17 😬 ) ,przede mną najtrudniejsze wyzwanie aktorskie w mojej dotychczasowej karierze !!! Przedstawiam wam pierwszego sekretarza KC PZPR towarzysza Edwarda Gierka . Ale to nie koniec niespodzianek moja żonę Stanisławe Gierek zagra jedyna niepowtarzalna Małgorzata Kożuchowska 🤩 Na resztę obsady musicie jeszcze chwile poczekać . Za dwa tygodnie ruszają zdjecia , trzymajcie za mnie kciuki 👍🏼 Pomożecie ??? #gierek #nowyprojekt #nowyfilm #prawdziwahistoria #najlepszyfilm #kino #movie #truestory #bestactor #globalstudio #🎥👑🎬 Produkcja : @globalstudio.film Reżyseria i zdjecia : Bracia Węgrzyn Tutaj mozecie dowiedzieć trochę więcej o tej produkcji 👇👇👇 https://kobieta.onet.pl/michal-koterski-w-roli-gierka-mamy-zdjecia-z-planu-filmowego/515cvm8

Post udostępniony przez Michał Koterski (@misiekkoterski)

Edward Gierek urodził się w 1913 r. Pełnił funkcję I sekretarza KC PZPR w latach 1970-1980. Objął ją po tragicznych wydarzeniach na Wybrzeżu, podczas których komunistyczna władza otworzyła ogień do robotników. Przestał ją pełnić formalnie tuż po Sierpniu 1980 r. W stanie wojennym został internowany. Gierek zmarł w 2001 r. Miał 88 lat.

Jego zwolennicy podkreślają, że szczególnie w pierwszej połowie tzw. dekady Gierka nastąpił dynamiczny rozwój gospodarczy PRL. Był on możliwy dzięki zaciągniętym na Zachodzie kredytom. Rozwinął się wówczas przemysł i budownictwo. Zrealizowano wiele inwestycji drogowych. Twierdzą, iż Polska była wtedy bardziej, niż kiedykolwiek w czasach PRL, niezależna od ZSRR.

Przeciwnicy Gierka przypominają, że to wówczas w polskiej konstytucji znalazł się zapis o kierowniczej roli PZPR i o sojuszu ze Związkiem Sowieckim. Przypominają też o brutalnym stłumieniu protestów robotniczych w Radomiu i Ursusie w 1976 r.

Dołącz do dyskusji: Ruszyły zdjęcia do filmu o Edwardzie Gierku. Śpiewa Natalia Lesz (wideo)

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
-=×=-
Ten sam poziom będzie.
odpowiedź
User
Jan z PRL
A co to takiego jest ZSRS ? Kto pisał ten artykuł, jakiś niedouk. Wtedy był ZSRR, czyli Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
odpowiedź
User
Niko
To będzie prawdziwy film akcji
odpowiedź