SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fitch: rating Polski na poziomie 'A-', perspektywa stabilna

Agencja ratingowa Fitch Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie „A-", a w walucie krajowej na poziomie „A", a perspektywa ratingów długoterminowych jest stabilna, podała agencja w komunikacie.

Fitch: rating Polski na poziomie 'A-', perspektywa stabilna

Jednocześnie agencja potwierdziła krótkoterminowy rating dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie „F2", a pułap krajowy na poziomie „AA-".

„Postęp rządu w realizacji programu konsolidacji fiskalnej w 2011 oraz dalsze plany redukcji deficytu zmniejszyły negatywną presję na ratingi Polski. Wzrost gospodarczy, odporność makroekonomiczna, wiarygodna polityka pieniężna i płynny kurs walutowy oraz elastyczność finansowa i relatywnie silny sektor bankowy stanowią wsparcie dla obecnego poziomu ratingów Polski " powiedział dyrektor w dziale ratingów państw Matteo Napolitano.

Fitch prognozuje, że dynamika PKB spadnie z 4,3% w 2011 do 2,8% w 2012 ze względu na spowolnienie gospodarcze u głównych partnerów gospodarczych Polski oraz słabnący popyt krajowy. Ryzyko jest po stronie negatywnej. Mimo to, gospodarka Polski najprawdopodobniej będzie jedną z najszybciej rosnących w Unii Europejskiej.

Fitch oczekuje także, że deficyt budżetowy spadnie do 3,5% PKB na koniec 2012 z szacowanego 5,6% PKB na koniec 2011 i z 7,8% PKB w 2010. To powinno wystarczyć, aby Polska wyszła z unijnej procedury nadmiernego deficytu oraz do wprowadzenia długu publicznego na łagodną ścieżkę spadkową w średnim okresie, z poziomu około 57% PKB osiągniętego w 2011 roku.

"Działania konsolidacyjne również powinny pomóc w obniżeniu potrzeb pożyczkowych brutto do 10% PKB w 2012 z 14% w 2010. Do końca lutego rząd sfinansował 40% swoich potrzeb pożyczkowych brutto na rok 2012. Słabszy niż zakładany wzrost PKB stanowi najważniejsze zagrożenie dla osiągnięcia celów fiskalnych" - czytamy w komunikacie.

W listopadzie 2011 rząd ogłosił propozycje kilku reform strukturalnych w sferze finansów publicznych. Kluczowe z nich to wydłużenie i zrównanie wieku przejścia na emeryturę do 67 lat dla mężczyzn i kobiet, zlikwidowanie niektórych przywilejów emerytalnych dla służb mundurowych oraz wprowadzenie stałej reguły wydatkowej. Celem tych reform jest sprowadzenie deficytu do poziomu 1% PKB w średnim okresie.

"Pomimo, że termin wprowadzenia w życie niektórych reform nie jest pewny, Fitch zakłada, że uda się osiągnąć wystarczający konsens polityczny, który pozwoli na uchwalenie tych reform w latach 2012-13, bez ich nadmiernego 'rozwodnienia'. Klimat polityczny jest obecnie bardziej sprzyjający do przeprowadzania reform niż poprzednio, a zmiany zachodzące w Unii Europejskiej zwiększają znaczenie odpowiedzialności fiskalnej" - czytamy dalej.

Fitch nadal ocenia finanse zewnętrzne za słabą stronę Polski. Agencja przewiduje, że zapotrzebowanie Polski na finansowanie zewnętrzne brutto osiągnie 150% wartości rezerw walutowych. To odzwierciedla strukturalnie duży deficyt na rachunku obrotów bieżących, który przyczynił się do stałego wzrostu zadłużenia zagranicznego netto z 12% PKB do szacowanego 39% PKB w roku 2011. Dostęp do elastycznej linii kredytowej (FCL) z MFW wartej 29 miliardów USD ogranicza ryzyka zewnętrzne. Umowa o FCL wygasa w styczniu 2013, ale Fitch zakłada, że Polska uzyskałaby jej przedłużenie relatywnie łatwo, jeśli byłaby taka potrzeba.

Agencja nadal uważa sektor bankowy za silnią stronę ratingu Polski i jest zdania, że nie stanowi on znaczącego ryzyka dla państwa.

"Systemowy współczynnik adekwatności kapitałowej (CAR) wyniósł 13,1% aktywów ważonych ryzykiem na koniec listopada 2011. Jednak zadłużenie zewnętrzne banków wzrosło do około 70 miliardów USD (20% całkowitego zadłużenia) w 2011 z 40 miliardów USD w 2007. Dodatkowa presja na banki-matki, aby się zdelewarować może zwiększyć koszty refinansowania zagranicznego zadłużenia dla niektórych polskich banków-córek" - zaznaczono.

W ocenie agencji skuteczna i trwała konsolidacja fiskalna, które obniży deficyt budżetowy do niskiego poziomu, a w konsekwencji doprowadzić do trwałej obniżki długu publicznego, może prowadzić do pozytywnych decyzji w średnim okresie. Znaczący spadek deficytu obrotów bieżących również będzie miał pozytywny wpływ na ratingi.

"Z drugiej strony, znaczące odejście od celów fiskalnych oraz brak stabilizacji, a następnie redukcji zadłużenia zwiększy negatywną presję na ratingi. Znaczące pogorszenie kryzysu w strefie euro będzie miało wpływ na Polskę poprzez handel zagraniczny i kanały finansowe i może skutkować negatywną decyzją ratingową" - podsumował Fitch.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fitch: rating Polski na poziomie 'A-', perspektywa stabilna

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl