SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fotoreporterzy domagają się od „Gazety Polskiej” ponownych przeprosin za wykorzystanie ich zdjęć na antyuchodźczej okładce

„Gazeta Polska” (Niezależne Wydawnictwo Polskie) przeprosiła dwóch fotoreporterów, których zdjęć użyła na okładce dotyczącej uchodźców. - To nas nie satysfakcjonuje, treść przeprosin została zmieniona bez uzgodnienia. Będziemy domagali się prawidłowych przeprosin - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Ejtminowicz, prawnik reprezentujący fotoreporterów.

Article

26 lipca br. na okładce „Gazety Polskiej” znalazł się fotomontaż, układający się w zdjęcie uchodźców otaczających zwłoki mężczyzny. W ten sposób redakcja zapowiadała tekst o „śmiertelnych chorobach” przyniesionych przez przybyszów. „Jarosław Kaczyński miał rację” - brzmiał podtytuł, a tytuł - „Raport potwierdza: groźne choroby uchodźców”. Autorem publikacji był Grzegorz Wierzchołowski, dziennikarz „GP” oraz redaktor naczelny serwisu Niezalezna.pl. Krytykującym tę okładkę dziennikarzom Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny tygodnika, odpowiadał, że zachowują się „jak ciemnota w średniowieczu”.

W fotomontażu wykorzystano fotografie Rafała Wojczala i Wojciecha Wilczyńskiego z Agencji Forum. Zdaniem autorów pojawiły się one w kontekście nawoływania do nienawiści względem uchodźców, a nie to było celem ich wykonania. Reprezentujący dziennikarzy Tomasz Ejtminowicz w sierpniu wysłał do redakcji „Gazety Polskiej” żądanie opublikowania przeprosin i wpłaty 20 tys. zł na Polską Akcję Humanitarną.

Redakcja zasygnalizowała, że chce załatwić sprawę polubownie. 31 października w wydaniu papierowym „Gazety Polskiej” na 10. stronie i w serwisie Niezalezna.pl pojawiły się przeprosiny o treści: „Przepraszamy Pana Rafała Wojczala oraz Pana Wojciecha Wilczyńskiego za naruszenie integralności Ich utworów fotograficznych, z których korzystaliśmy tworząc grafikę zamieszczoną na okładce Gazety Polskiej z dnia 26 lipca 2017 r. Intencją redaktora naczelnego ani wydawcy, nie było nigdy wykorzystanie zdjęć w sposób odmienny od woli Autorów, ani naruszenie więzi Twórców z utworami. Tomasz Sakiewicz - redaktor naczelny, prezes zarządu NWP Sp. z o.o.”

 

Według Ejtminowicza nie sposób jednak przyjąć takich przeprosin. – Ich treść znacznie odbiega od tego, czego się domagaliśmy. Pismo z nową treścią, nie konsultowaną z nami, otrzymałem od redakcji w dniu publikacji. Moim zdaniem racjonalne i bardziej fair dla obu stron byłoby podjęcie rozmów na temat polubownego ukształtowania treści przeprosin, by były satysfakcjonujące dla obu stron – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl. Zapowiada też, że będzie teraz domagał się opublikowania przeprosin na pierwszej stronie „GP” i w ramce, a także zapłaty 20 tys. zł na Polską Akcję Humanitarną. - Złożyliśmy wezwanie do redakcji i do wydawnictwa, w tej chwili będziemy domagali się prawidłowej realizacji naszego żądania. Czyli publikacji przeprosin w naszym brzmieniu - w wersji papierowej i elektronicznej - opisuje.

W swoim facebookowym wpisie Ejtminowicz precyzuje: „Dwa miesiące po naszym pisemnym wezwaniu, opublikowali przeprosiny, z których… nic nie wynika. Z kompletnie przeredagowanej treści czytelnik nie jest w stanie nic zrozumieć. Naruszyli prawa okładką, a przepraszają w rogu strony nr 10 papierowego wydania. Wrzucili tekst na main topic www., a przeprosiny wstawiają na samym dole HP „tam gdzie wzrok nie sięga”, a na fanpage na FB, jak wiadomo po 15 minutach wiadomość spada coraz niżej walla”.

 

Redakcja „Gazety Polskiej” nie skomentowała sprawy. Z Tomaszem Sakiewiczem nie udało nam się skontaktować.

Według danych ZKDP w sierpniu br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Polskiej” wynosiła 34 028 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fotoreporterzy domagają się od „Gazety Polskiej” ponownych przeprosin za wykorzystanie ich zdjęć na antyuchodźczej okładce

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wierzbicki wróć
Sakiewicz. Cała Wawka huczy od plotek,że traktujesz swoich dziennikarzy jak śmeci,zwalniasz ludzi w trudnej sytuacji życiowej, notorycznie kłamiesz, przypisujesz sobie sukcesy innych...aaa..i nie masz ukończonych studiów wyższych. Nędza!
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Przecież ukraść cudze to...immanentne dla bolszewików pisowskich. Zabrać prawa nabyte, znacjonalizować ( tu w wersji: zdekoncentrować), zagrabić ) tu w wersji: zrepolonizować)...
To - jak mawia ojciec narodu - oczywista oczywistość dla tej pokracznej sekty.
odpowiedź
User
Mój nixk
"wiadomość spada coraz niżej walla" - coraz niżej czego?!
odpowiedź