SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundusze venture capital zainwestowały w polskie firmy w 2019 roku 1,26 mld zł

W 2019 roku 85 funduszy venture capital (VC) w 269 transakcjach zainwestowało w polskie firmy ponad 1,26 mld złotych. To ponad osiem razy więcej niż na koniec 2018 roku - wynika z rocznego raportu PFR Ventures we współpracy z Inovo Venture Partners.

fot. Shutterstock.comArticle

Rok 2019 okazał się pomyślny dla polskich firm szukających inwestorów. 85 funduszy venture capital (VC) dokapitalizowało w ubiegłym roku rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa i startupy kwotą przekraczającą 1,26 mld zł.

Na rynku wyróżniają się rundy, które zebrały DocPlanner (344 mln zł), Brainly (120 mln zł) oraz Booksy (115 mln zł).

Trzy czwarte zainwestowanych w Polsce środków to kapitał prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł ponad 60 proc. 225 z 269 transakcji bazowało na kapitale publicznym. 251 transakcji było przeprowadzonych przez polskie zespoły.

Rosnące zainteresowanie liczących się, zagranicznych funduszy, obecność kilku rund powyżej 100 mln zł, powstanie nowych podmiotów, jak i zebranie kolejnych środków przez istniejące już fundusze, to tylko kilka z punktów, które wpłynęły na tak dobry wynik. Bardzo nas cieszy dynamiczny rozwój polskiego ekosystemu, zwłaszcza, że jako Inovo Venture Partners nadal jesteśmy na początku okresu inwestycyjnego naszego drugiego funduszu – komentuje Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.

2019 rekordowy dla polskiego rynku Venture Capital

Wśród najbardziej aktywnych funduszy międzynarodowych znalazły się Enern (inwestorzy Booksy, DocPlanner), Finch Capital (PerfOps, Symmetrical), Speedinvest (Packhelp, Depilacja.pl) oraz Sunfish Partners (dwa z nich pozyskały finansowanie z PFR Ventures.) Dodatkowo, po jednej transakcji dokonały m.in. Karma, Seedcamp, One Peak, PROfounders, White Star Capital.

– 2019 przejdzie do historii polskiego rynku Venture Capital. Pierwszy raz, od 10 lat, udało się zanotować znaczący wzrost kapitału inwestowanego przez polskie fundusze oraz środków, które polskim przedsiębiorcom zapewniają zagraniczne zespoły. Ważną rolę odegrały pieniądze dostarczone przez sektor publiczny – ich charakterystyka zmotywowała też zaangażowanie prywatnych inwestorów – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

 

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/fundusze-venture-capital-inwestycje-w-trzecim-kwartale-br-459-mln-zl-w-polskie-spolki

Współczynnik udziału transakcji VC w PKB wzrósł w 2019 z 0,006 proc. proc. do 0,048 proc.. Zwiększona aktywność funduszy VC to m.in. efekt prowadzonych przez NCBR i PFR Ventures programów.

Publiczne środki z tych instytucji odpowiadały pozwoliły na zrealizowanie kolejno 182 i 43 transakcji, które przełożyły się na udział 14 proc. i 13 proc.  

Jak podają autorzy raportu, widocznym trendem są też koinwestycje polskich funduszy VC z międzynarodowymi zespołami. Stanowiły one ponad jedną czwartą wszystkich transakcji. Z kolei same polskie zespoły zainwestowały około 102 mln zł w zagraniczne przedsiębiorstwa.

Dołącz do dyskusji: Fundusze venture capital zainwestowały w polskie firmy w 2019 roku 1,26 mld zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Patrik
Jest może gdzies jakieś podsumowanie tych inwestycji? Wydano na startupy - tyle. Z tego działa - tyle. Z Parp - poszło tyle. Z prywatnych VC - poszło tyle. Z sukcesem działa - tyle.
odpowiedź