SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Gazeta Polska” ma przeprosić byłego szefa PO za okładkę z tezą „Oni roznieśli zarazę i śmierć”

Sąd Okręgowy w Gliwicach orzekł, że redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz i jej wydawca mają przeprosić posła Platformy Obywatelskiej Borysa Budkę i wpłacić 10 tys. zł na Fundację WOŚP. Budka złożył pozew w sprawie okładki „Gazety Polskiej”, na której jego zdjęcie zamieszczono z napisem „Oni roznieśli zarazę i śmierć”. - Sąd jest niekompetentny w tej sprawie - komentuje Tomasz Sakiewicz i zapowiada apelację

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, prezes Telewizji Republika Article

Pozew skierowany przez Borysa Budkę dotyczy okładki numeru „Gazety Polskiej” z połowy listopada ub.r. Budka był wtedy szefem Platformy Obywatelskiej, we wcześniejszych tygodniach w wielu miejscowościach odbyły się protesty przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ograniczającemu prawo do aborcji. Politycy PO zachęcali do udziału w manifestacjach, sami byli na nich obecni. Równocześnie utrzymywała się wysoka liczba zakażeń i zgonów z powodu covidu.

Na okładce „Gazety Polskiej” zamieszczono fotomontaż ze zdjęciami Borysa Budki, wiceszefa PO Rafała Trzaskowskiego, liderki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marty Lempart i Małgorzaty Rozenek-Majdan, gwiazdy programów rozrywkowych TVN. W tle znalazły się logotypu PO, Lewicy, Strajku Kobiet, TVN, Onetu i „Gazety Wyborczej”, a poniżej stwierdzenie: „Oni roznieśli zarazę i śmierć”.

CMWP w obronie „Gazety Polskiej”

Borys Budka w pozwie przeciw naczelnemu „Gazety Polskiej” Tomaszowi Sakiewiczowi i wydającej ją spółce Niezależne Wydawnictwo Polskie zarzucił naruszenie dóbr osobistych. Domagał się publikacji przeprosin na okładce „Gazety Polskiej” i w jej serwisie internetowym oraz zapłaty 10 tys. zł na Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W trakcie procesu opinię tzw. przyjaciela sądu skierowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Zwróciło uwagę, że w październiku i listopadzie ub.r., gdy odbywały się protesty przeciw wyrokowi TK w sprawie aborcji, obowiązywały duże ograniczenia epidemiczne.

- Nieprzestrzeganie tych przepisów było szczególnie nieodpowiedzialnym zachowaniem przedstawiciela władzy ustawodawczej, jakim jest każdy poseł. Okładka, która stała się przyczyną pozwu i sprawy sądowej jest jedynie graficzną ilustracją opisu sytuacji, w której sam się ustawił poseł Borys Budka poprzez swoje co najmniej kontrowersyjne zachowania - oceniło CMWP.

Organizacja zwróciła też uwagę, że w polskiej debacie publicznej często padają ostre oceny. - Powszechne są przy tym oskarżenia o nazizm, faszyzm, autorytaryzm, mowę nienawiści, niszczenie demokracji, ale także (z drugiej strony) o zdradę narodową, zaprzedanie obcym interesom, komunizm, bolszewizm, propagowanie dewiacji, itp. - wyliczono.

- Trudno nie zauważyć, że wiele z tak mocno akcentowanych poglądów odnosi się do zjawisk, ideologii lub całych grup społecznych. W konsekwencji zarówno uczestnicy manifestacji ulicznych, jak i media wyrażają ostre i kontrowersyjne opinie. W takiej atmosferze kontrowersyjne postulaty forsowane przez niektóre grupy społeczne, w tym feministki (np. żądanie swobodnej dopuszczalności aborcji na żądanie do 9 miesiąca życia nienarodzonego dziecka, pozbawienie mężczyzn prawa głosowania, wprowadzenia „seksedukatorów” do szkół, itp.) spotykają się z równie ostrymi ocenami. Dotyczy to także pandemii i wszelkich jej aspektów - zaznaczono.

Według CMWP przychylenie się przez sąd do powództwa „stanowić będzie naruszenie praw człowieka i obywatela i powoduje tzw. efekt mrożący, skutecznie odstraszający innych do wyrażania opinii na kontrowersyjne tematy, na przykład działalności środowisk feministycznych, czy łamania przepisów dotyczących bezpieczeństwa obywateli w czasie pandemii”.

Sakiewicz i wydawca „Gazety Polskiej” mają przeprosić, będzie apelacja

We wtorek Sąd Okręgowy w Gliwicach nakazał pozwanym zamieszczenie przeprosin na trzeciej stronie „Gazety Polskiej” i adnotacji o nich na okładce, a także wpłatę 10 tys. zł na Fundację WOŚP.

- Sędzia sądziła bez dowodów, a uzasadnienie, że na okładce nie ma numeru strony, kiedy nikt już tego nie robi i jest to sprzeczne z obyczajem stosowanym powszechnie - świadczy albo o kompletnej ignorancji, albo o bardzo złej woli, którą z zresztą wielokrotnie okazywała w tej sprawie - skomentował Tomasz Sakiewicz dla powiązanego z „Gazetą Polską” serwisu Niezalezna.pl.

W tekście zaznaczono, że orzekająca w sprawie sędzia w podpisała się pod zainicjowanym przez stowarzyszenie Iustitia apelem do władz o pełne wykonanie orzeczeń TSUE dotyczących systemu sądowniczego.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz ocenił, że z tego powodu sędzia powinna wyłączyć się z orzekania w tej sprawie. Zarzucił jej, że nie przyjęła od pozwanych materiału dowodowego i wniosków o przesłuchanie wirusologów jako świadków. - Sąd jest niekompetentny w tej sprawie - uważa Sakiewicz.

Zapowiada, że odwoła się od wydanego właśnie orzeczenia.

Według danych PBC w sierpniu br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Polskiej” wynosiła 20 086 egz., o 16,75 proc. mniej niż rok wcześniej.

W ub.r. Niezależne Wydawnictwo Polskie zanotowało spadek przychodów o 8,4 proc. do 16,43 mln zł, a jego wynik netto poszedł w dół z 305,8 tys. zł zysku do 373 tys. zł straty.

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Polska” ma przeprosić byłego szefa PO za okładkę z tezą „Oni roznieśli zarazę i śmierć”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PZ
Za pisanie bredni powinna być kara którą by odczuli a nie kara w postaci napiwków
0 0
odpowiedź
User
YKK
Nic tak Sakiewkę nie zaboli jak wyjęcie portfela. I to pomimo tego, że się nachapał jak szalony za czasów jedynie słusznej partii.
0 0
odpowiedź
User
wrak aneksu z likwidacji wsi
Sąd jest niekompetentny w tej sprawie - komentuje Tomasz Sakiewkowicz i zapowiada złożenie wniosku do trybunału Żulji Przybłędskiej?
0 0
odpowiedź