SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Wyborcza” i Tok FM po 10 latach znów zrealizują „Przystanek Miasto” o kondycji największych polskich miast

„Gazeta Wyborcza” i radio Tok FM zaczynają projekt „Przystanek Miasto 2017”. W ramach akcji przewidziano cykl debat miejskich, badania jakości życia i publikacje na temat przyszłości 19 największych polskich miast. To reedycja akcji sprzed dekady.

Article

Dziennikarze, czytelnicy i słuchacze przez miesiąc będą wspólnie sprawdzać, jakie są współczesne miasta w Polsce i czego oczekują ich mieszkańcy. W grudniu organizowane będą spotkania i debaty, a ich efekty ukażą się będą na łamach dziennika i wyemitowane zostaną na falach radiowych. „Przystanek Miasto 2017" to nie tylko projekt redakcyjny „Gazety Wyborczej" i Radia Tok FM, ale także badanie na temat metropolii, uwieńczone sondażem z udziałem 16 tys. respondentów. Celem jest m.in. zainicjowanie rozmowy o rozwoju miast i ofercie dla lokalnych społeczności.

10 lat temu „Gazeta Wyborcza" przeprowadziła kampanię „Przystanek Miasto 2007" - ogólnopolską debatę o przyszłości polskich miast, które stanęły przed szansą wsparcia swego rozwoju funduszami unijnymi. W roku 2007 pierwsze poważne przedsięwzięcia były już w toku, dlatego kampania stawiała pytania o akceptację dla kierunków tych zmian, o poziom satysfakcji mieszkańców z warunków życia w ich miastach, o ich oczekiwania. - Nie wystarczy, by do miasta X prowadziła autostrada. Musi być jeszcze powód, by w tym mieście się zatrzymać. Właśnie teraz każda z polskich metropolii powinna odpowiedzieć na pytanie, co hamuje jej rozwój i jaki ma pomysł, by ludzie - zwłaszcza młodzi - chcieli wiązać z nimi swoją przyszłość – komentował wówczas Wojciech Bartkowiak, szef lokalnych redakcji „GW”.

- Po dziesięciu latach chcemy się znów na chwilę zatrzymać, wysiąść na „Przystanku Miasto" i zobaczyć, jak daleko zajechaliśmy. Przyjrzymy się, jak dziś wyglądają nasze miasta i jak się w nich teraz żyje. Zastanowimy się też wspólnie z mieszkańcami, jak powinien wyglądać „Przystanek Miasto 2027" - mówi dziś Bartkowiak.

„Gazeta Wyborcza" zleciła w ramach przedsięwzięcia badanie 19 polskich miast - dzięki niemu mamy się dowiedzieć, jak mieszkańcy postrzegają swoje miasto, jak identyfikują jego słabe i mocne strony oraz czego oczekują od władz. Firma Kantar Millward Brown spytała ponad 16 tysięcy osób w wieku powyżej 18 lat o komunikację publiczną, uchodźców, pracę, sport, kulturę i wiele innych spraw. Miasta zostały porównane ze sobą, by sprawdzić, jak wielkie metropolie różnią się od mniejszych miejscowości oraz czy stereotypowy pogląd o różnicach w poglądach i aspiracjach między Polską wschodnią i zachodnią ma związek z rzeczywistością. W piątek w ogólnopolskim wydaniu „Gazety Wyborczej" i na Wyborcza.pl ukazały się pierwsze wyniki badania.

Publikacje pod hasłem „Przystanek Miasto 2017" będą się pojawiać na łamach „Gazety Wyborczej" przez cały grudzień. Co piątek czytelnicy znajdą je w ogólnopolskim wydaniu, ponadto projekt będzie przede wszystkim obecny na lokalnych stronach dziennika (w każdym z miast pod indywidualnym tytułem, np. „Przystanek Poznań 2017”). W serwisie Wyborcza.pl ruszyła sekcja agregująca wszystkie publikacje powstałe w ramach projektu. Materiały będą też dostępne w lokalnych serwisach Wyborcza.pl.

Przez cały czas trwania „Przystanku Miasto 2017" Radio TOK FM będzie analizować wyniki badań wraz z ekspertami oraz prowadzić rozmowy ze słuchaczami o jakości życia w ich miastach. Przewidziano też dwie debaty, organizowane przez „Gazetę Wyborczą" w warszawskiej siedzibie redakcji. Pierwsza z nich odbędzie się 15 grudnia br. pod hasłem „Koniec złotej ery polskich miast?", a głos zabiorą w niej eksperci, aktywiści miejscy, politycy oraz mieszkańcy.

„Przystanek Miasto 2017" wspiera autopromocja na łamach „Gazety Wyborczej", w serwisie Wyborcza.pl oraz na profilach dziennika w mediach społecznościowych. Partnerzy projektu to 18 polskich miast i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, w których przeprowadzono badanie.

Według danych ZKDP średnia sprzedaż ogółem „GW” we wrześniu br. wynosiła 107 300 egz., o 21,2 proc. mniej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Wyborcza” i Tok FM po 10 latach znów zrealizują „Przystanek Miasto” o kondycji największych polskich miast

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
angeli
Przystanek miasto - pseudonaukowy bełkot, odklejony emocjonalnie i intelektualnie od rzeczywistości
odpowiedź
User
pitter
bo to sprytny sposób by wyciągać kasę od samorządów, które to finansują. Został im niecały rok
odpowiedź
User
Marcin
Ostatnie podrygi GW,
wolny rynek jej nie służy,
-20% w rok.
odpowiedź