SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google obiecuje koniec dyskryminacji finansowej kobiet. Zapłaci 2,6 mln dolarów wyrównania

Koncern Google zgodził się na zapłacenie 2,6 mln dolarów w formie wyrównania pensji dla 5,5 tys. pracownic koncernu oraz zatrudnionych w firmie osób pochodzenia azjatyckiego. Według ustaleń amerykańskich instytucji Google w poprzednich latach dyskryminował finansowo kobiety, które otrzymywały niższe pensje na takich samych stanowiskach jak mężczyźni.

fot. Shutterstock.comArticle

Google należy obecnie do jednego z największych pracodawców na świecie wśród koncernów technologicznych, a to z kolei rodzi w firmie określone problemy. Google był już w przeszłości posądzany o przymykanie oczu na przejawy mowy nienawiści wśród pracowników czy przypadki molestowania. Jedną z istotnych kwestii stanowi także dyskryminacja finansowa kobiet zatrudnionych w Google, co wyraźnie dało o sobie znać w postaci pozwu zbiorowego w 2017 r.

2,6 mln dolarów na wyrównania

Teraz Reuters powołując się na Departament Pracy USA poinformował, że Google poniesie konsekwencje swojej dotychczasowej polityki kadrowej i płacowej.

Czytaj także: Pracownicy Google'a powołali pierwszy związek zawodowy Alphabet Workers Union

Amerykański regulator ustalił m.in., że w latach 2014 – 2017 Google zaniżył wynagrodzenia ponad 2,7 tys. kobiet pracujących w dziale inżynierów oprogramowania w siedzibie koncernu w Mountain View.

Okazało się, że kobiety otrzymywały średnio niższe uposażenie niż mężczyźni zatrudnieni na porównywalnych stanowiskach. Nieprawidłowości dotyczyły także równego traktowana pracowników pochodzenia azjatyckiego.

W ramach zawartej ugody z regulatorem Google ma zapłacić 5,5 tys. pracownikom wyrównania wynagrodzeń w łącznej kwocie 2,6 mln dol. Poza tym koncern ma przeznaczyć 1,25 mln dol. na program wyrównywania płac w firmie w ciągu nadchodzących 5 lat.

Czytaj także: Google deklaruje, że przekaże część swoich danych do jednoźródłowego badania mediów

Zysk netto Alphabet (właściciel Google) wyniósł w III kwartale 2020 roku 11,25 mld dolarów, w porównaniu do 7,07 mld dolarów zysku w analogicznym okresie roku 2019 roku). W tym samym czasie o 14 proc. zwiększył się przychód holdingu - z 40,5 mld dolarów do 46,17 mld dolarów. Samo Google zanotowało przychód w wysokości 46,02 mld dolarów, co także oznacza wyraźny wzrost rok do roku (z 40,23 mld dolarów), a zysk operacyjny zwiększył się z 9,18 mld dolarów do 11,21 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Google obiecuje koniec dyskryminacji finansowej kobiet. Zapłaci 2,6 mln dolarów wyrównania

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
antek
Google? To ta firma, która omija płacenie uczciwych podatków, a tym samym cierpią na tym nie tylko kobiety? Ile setek baniek nie wpływa do budżetu, a wpływa i szybko wypływa z rajów podatkowych?
odpowiedź