SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google Instant - znajdź zanim napiszesz (wideo)

Google ogłosiło udostępnienie Google Instant - nowego interfejsu i ulepszonej infrastruktury, które mają skracać czas wyszukiwania "przewidując" hasło wpisywane do wyszukiwarki.

Google Instant - znajdź zanim napiszesz (wideo)

Google Instant ma znacznie ułatwiać wyszukiwanie poprzez wyświetlanie rezultatów na stronie głównej już w trakcie wpisywania samego zapytania. Aby rozpocząć wyszukiwanie użytkownik nie będzie musiał dokańczać wpisywania hasła ani naciskać klawisza Enter.

Internetowy gigant szacuje, że Instant pozwoli zaoszczędzić użytkownikom przeciętnie od 2 do 5 sekund na każde wyszukiwanie. Firma twierdzi, że gdyby każdy użytkownik korzystał z nowego interfejsu, oszczędzałoby to w sumie 3,5 miliarda sekund dziennie, 58,3 miliony minut dziennie, 350 milionów godzin rocznie, 11 godzin na sekundę lub 111 lat każdego dnia pracy wyszukiwarki.

Wśród innych zalet nowej funkcji Google wymienia także dynamiczne wyniki (są one wyświetlane dynamicznie w trakcie wpisywania zapytania, co umożliwia natychmiastową interakcję i przeglądanie adekwatnych treści), przewidywanie tekstu (w trakcie pisania jasnoszarym kolorem wyświetlana jest przewidywana treść zapytania - wystarczy przestać pisać i spojrzeć poniżej by zobaczyć wyniki) i przewijanie wyników wyszukiwania (przewijanie przewidywanych haseł i natychmiastowy podgląd wyników wyszukiwania po naciśnięciu klawisza ze strzałką w dół).

Google, które obecnie obsługuje ponad 1 miliard wyszukiwań dziennie, szacuje również, że w przypadku przeciętnych zapytań wyświetlanych będzie od pięciu do siedmiu razy więcej stron wyników niż dotychczas.

Od dawna mieliśmy świadomość, że przewidując zapytania moglibyśmy również przewidywać wyniki wyszukiwania. Jednak realizacja tego celu była dużym wyzwaniem zarówno pod względem technologicznym jak i projektowym” – powiedział Jonathan Effrat, product manager, Google Web Search.
 Google Instant jest już udostępniany dla witryny google.com wszystkim użytkowników posługujących się językiem angielskim, jak również zalogowanym użytkownikom w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Rosji i Wielkiej Brytanii, korzystającym z przeglądarek Chrome (w wersji 5 i wyższych), Firefox (w wersji 3 i wyższych), Safari 5 dla Maca i Internet Explorer 8.

W ciągu najbliższych tygodni i miesięcy użytkownicy posługujący się innymi językami i odwiedzający witryny w innych domenach również będą mogli korzystać z funkcji Instant. W polskiej wersji wyszukiwarki nowy interfejs ma zostać udostępniony w najbliższych tygodniach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google Instant - znajdź zanim napiszesz (wideo)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
janek
No muszę powiedzieć że bardzo dobry ten pomysł tylko co jak się internet przycina?
8 8
odpowiedź
User
???
a gdzie wcześniejsze 3 komentarze ?!
8 8
odpowiedź