SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google przedstawia własny komputer kwantowy. Trzy minuty obliczeń zamiast 10 tys. lat

Google zaprezentował oficjalnie autorski komputer kwantowy, który ma udowadniać przyszłość i moc nowych technologii. Maszyna w trakcie testów wykonała skomplikowane obliczenia w czasie 3 minut i 20 sekund, podczas gdy najpotężniejszemu obecnie tradycyjnemu superkomputerowi działania te zabrałyby około 10 tysięcy lat.

Article

Komputer kwantowy został opracowany i zbudowany przez zespół inżynierów należącego do Google laboratorium Quantum AI Lab pod kierownictwem Johna Martinisa.

Pierwsze doniesienia na temat przełomowej konstrukcji pojawiły się kilka tygodni temu na stronie internetowej NASA, jednak wówczas zostały szybko usunięte, choć o komputerze zdążył poinformować „Financial Times”.

Teraz na stronach magazynu naukowego „Nature” oraz na blogu Google’a opublikowano szeroki opis komputera kwantowego oraz wyniki pierwszych testów, które mają potwierdzać jego niespotykane dotąd możliwości. Swojego entuzjazmu dla wyników osiągniętych przez naukowców nie krył też na Twitterze Sundar Pichai, szef Google.

Trzy minuty zamiast 10 tys. lat

Najważniejszym elementem kwantowego komputera Google’a jest procesor o nazwie Sycamore wykorzystujący elementy nadprzewodzące, w sumie tworzą one zespół 54 tzw kubitów, czyli kwantowych odpowiedników tradycyjnych bitów.

Google zastrzega, że ostatecznie w testach komputera wykorzystano 53 kubity, bowiem jeden okazał się wadliwy i nie działał. W trakcie prób maszyna wykonała operację tzw odwróconego rachunku prawdopodobieństwa generując przypadkowy ciąg cyfr i sprawdzając czy w istocie jest on losowy.

Zadanie to kwantowy komputer Google’a wykonał w czasie 3 minut i 20 sekund. Firma podaje na blogu, że najszybszym obecnie superkomputerom na świecie podobne obliczenia zajęłyby 10 tys. nieprzerwanej pracy.

Twórcy kwantowego komputera podkreślają, że zbudowana przez nich maszyna dowodzi możliwości praktycznego wykorzystania takiej konstrukcji w przyszłości. Chodzi m.in. o zastosowania kwantowego rozwiązania w przemyśle, branży technologicznej czy w systemach wykorzystujących uczenie maszynowe. Jednocześnie inżynierowie Google’a przyznają, że do osiągnięcia tego celu jest jeszcze długa i dużo pracy polegającej m.in. na stworzeniu odpowiednich algorytmów dla kwantowego komputera. Zaznaczają jednak, że zbliża się coraz szybciej era kwantowej supremacji, która może wprowadzić rozwój naszej cywilizacji na zupełnie nowy poziom.

Dołącz do dyskusji: Google przedstawia własny komputer kwantowy. Trzy minuty obliczeń zamiast 10 tys. lat

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Do Sejmu go! Po co nam posłowie?
odpowiedź
User
Hutnik
Przeczytajcie uważnie ten komunikat. Mają już wodę w proszku, a teraz zastanawiają się, w czym ją rozpuścić...
odpowiedź
User
gej
Przeczytajcie uważnie ten komunikat. Mają już wodę w proszku, a teraz zastanawiają się, w czym ją rozpuścić...
wracaj do huty ćwierćinteligencie
odpowiedź