SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google rozszerza działalność News Lab w Polsce, szefem Daniel Rząsa

Google rozszerzy w Polsce i regionie działalność Google News Lab - zespołu odpowiedzialnego za pracę z dziennikarzami i dziennikarkami oraz wydawcami mediów nad wdrażaniem innowacji w redakcjach. Nowym szefem Google News Lab w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej zostanie Daniel Rząsa, były redaktor naczelny portalu 300gospodarka.

Daniel RząsaArticle

Google News Lab to globalny zespół, którego misją jest wspieranie innowacyjnych rozwiązań w dziennikarstwie. Eksperci News Lab współpracują z redakcjami, wydawcami mediów, organizacjami pozarządowymi i jednostkami naukowymi nad projektami zwiększającymi innowacyjność w codziennej pracy dziennikarskiej i przyspieszającymi transformację cyfrową mediów. Wśród innych celów News Lab są działania wspierające walkę z dezinformacją oraz budujące inkluzywną, stabilną przyszłości całej branży medialnej.

Ponadto Google News Lab organizuje szkolenia z wykorzystania narzędzi cyfrowych - np. w śledztwach dziennikarskich, fact-checkingu oraz w dziennikarstwie danych.

Daniel Rząsa szefem Google News Lab

- Stoimy przed dużą szansą, by rodzime media budowały najlepsze światowe praktyki w zwiększaniu cyfrowych kompetencji redakcji, w walce z dezinformacją, a także w tworzeniu nowej, inkluzywnej kultury pracy w newsroomach. Bardzo się cieszę, że w tej nowej roli będę mógł wspomagać i pracować z redakcjami przy tworzeniu wysokiej klasy innowacyjnego dziennikarstwa, które służy odbiorcom - mówi Daniel Rząsa, nowy szef Google News Lab w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Daniel Rząsa to dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem w dziennikarstwie gospodarczym, obszarze dziennikarstwa danych oraz w metodach walki z dezinformacją. Przez wiele lat pracował jako reporter w Polsce i Wielkiej Brytanii, m.in. jako reporter w Citywire i HFMWeek w Londynie, a także jako szef redakcji Forsal.pl i zastępca kierownika działu Biznes w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Przed dołączeniem do Google był redaktorem naczelnym portalu 300gospodarka.

Nowy projekt Google z Outriders

Jeden z pierwszym projektów realizowanych przez Google News Lab w nowej formule będzie wyrastał z wieloletniej współpracy z Outriders. W ramach projektu powstanie nowa platforma spotkań i wsparcia pod nazwą Mixer, która pozwoli na stworzenie nowego zespołu zajmującego się integracją i wsparciem merytorycznym dla mediów. Wsparcie finansowe w wysokości 400 tysięcy euro przeznaczone zostanie także na stworzenie serii wydarzeń dla społeczności dziennikarskiej w kilku krajach, m.in. w Polsce, krajach bałtyckich i w Ukrainie.

Nowy projekt umożliwi też przeszkolenie do końca przyszłego roku 2 tysięcy dziennikarzy w regionie, m.in. w obszarach takich jak walka z dezinformacją czy zwiększanie kompetencji dziennikarskich w odpowiedzialnym raportowaniu o wojnie.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
 
- Od dawna we współpracy z Google szkolimy dziennikarzy z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej i budujemy przestrzeń do spotkań tej społeczności. Teraz, dzięki nowemu partnerstwu, będziemy mogli stworzyć cykl pięciu spotkań w różnych krajach, w tym w Ukrainie, a także dotrzeć do tysięcy reporterów i reporterek oraz wydawców mediów, którzy teraz bardziej niż kiedykolwiek mierzą się z nowymi wyzwaniami, szczególnie w małych i średnich organizacjach. W pierwszej kolejności to do nich będziemy kierować nasze działania - mówi Jakub Górnicki, współtwórca Outriders i platformy Mixer.

Do tej pory działania Google News Lab w Polsce skupiały się na szkoleniu dziennikarzy z wykorzystania narzędzi cyfrowych w ich codziennej pracy. Szkolenia dalej prowadzić będzie Teaching Fellow Google News Lab, którym pozostaje Robert Socha. Jednocześnie Google zapowiada, że w najbliższych dniach ogłosi kolejne wsparcie dla innowacyjnych projektów w polskich mediach.

Dołącz do dyskusji: Google rozszerza działalność News Lab w Polsce, szefem Daniel Rząsa

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mona
Przekładając z korporacyjnego na polski - kombinujemy w google jak by tu nie płacić lub tanio płacić redakcjom/mediom za treści na których zarabiamy, ale żeby przy tym byli zadowoleni, bo będzie im się wydawało że dostali coś od nas (ale nie kasę).
odpowiedź
User
Tomek
O żadnych sukcesach tego pana nigdy nie słyszałem prócz tego ze ma znajomków w Google:/
odpowiedź